KultúraĽubo Dobrovoda: Ja Malkáč

Ľubo Dobrovoda: Ja Malkáč

-

Ľubo Dobrovoda: Ja Malkáč

Pekné poviedky ,písané štýlom: „píš ako ti huba narástla“ kúsok pred plotom a kúsok za. Tak takýto je Ľubo Dobrovoda. Je to  proste dúšok dobrej vody v slovenskej čitárni.

Poviedky  čerpajúce námet z vlastného života, teda prežité. Podtrhnuté do víru dejín rokov šesťdesiatych, tak  prelomových, keď sa povojnová generácia mohla na chvíľu nadýchnuť a opäť raz odísť do ústrania. Táto generácia mala rodičov  ešte poznačených súkromným vlastníctvom a z toho vyplývajúcich a prislúchajúcich jej manierov, čo je v súbore poviedok jasne ukázané v postave starej mamy- ráznej, nebojácnej baby. Predstaviteľom už povojnovej generácie obratej o akúkoľvek hrdosť okrem ,,hrdosti“ k vlasti je otec Malkáča. Vysokoškolsky vzdelaný surovec a tupec v jednej osobe. Matka  – zakomplexovaná česká skoro panička, bez zmyslu pre takt a vcítenia sa do pocitov iných. Večné rodinné sváry sú popretkávané niťou smutno-veselého humoru  tiež ľudí stýkajúcich sa s rodinou, či už  na dedine u babičky v Modre alebo v bratislavskom byte.

Kniha je vlastne príručkou rozdielnosti českého a slovenského ponímania humoru. Po rozvode rodičov býva chlapec – malkáč s mamou v českom prostredí, otca a babičku na Slovensku navštevuje už len príležitostne. A práve vďaka tejto chlapcovej tragédii máme v rukách knihu kde je zastrešený česko-slovenský príbeh aj  humoru rokov sedemdesiatych, ale to až vo voľnom pokračovaní knihy s názvom „Ja velkáč“.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás