KomentáreZápad po USA spúšťa masívne pumpovanie Kyjeva zbraňami. O...

Západ po USA spúšťa masívne pumpovanie Kyjeva zbraňami. O budúcnosti svetového poriadku sa rozhoduje práve na Ukrajine

-

spot_img

Západ po USA spúšťa masívne pumpovanie Kyjeva zbraňami. O budúcnosti svetového poriadku sa rozhoduje práve na Ukrajine

Ako sa dalo očakávať, po schválení balíka „pomoci“ Ukrajine americkým Kongresom sa na Západe spustil doslova lavínový efekt a dodávky zbraní a munície Kyjevu začínajú ohlasovať ďalšie štáty. Pol miliardový balík Kyjevu ohlásila Británia, ďalšie zbrane a systémy PVO ohlásili aj ďalšie štáty NATO, vrátane Nemecka. Celý svet si už ale naplno uvedomuje nielen to, že svet sa zásluhou Západu ocitol na pokraji jadrovej konfrontácie, ale aj to, že o budúcnosti svetového poriadku sa dnes rozhoduje právena Ukrajine. Práve od diania okolo tohto konfliktu sa odvíjajú aj kroky ostatných štátov sveta ako aj ďalšie politické rozhodnutia krajín a hlavných hráčov globálneho Východu a Juhu.

Po tom, čo tzv. balík pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan prešiel cez víkend Snemovňou reprezentantov a v utorok Senátom, ho v stredu podpísal americký prezident Joe Biden, čím vstúpil do platnosti. „Toto je dobrý deň pre Ameriku – Amerika bude bezpečnejšou. Urobí svet bezpečnejším,“ okomentoval Biden svoj podpis.Megabalík v hodnote 95 miliárd dolárov, z ktorých je 61 miliárd USD určených Kyjevu, resp. hlavne americkému vojensko-priemyselnému komplexu, obsahuje aj pomoc Izraelu vo výške 26,4 miliardy USD, 8,1 miliardy USD spojencom v indicko-pacifickom regióne a ďalšie „chuťovky“ v podobne konfiškácie zmrazeného ruského majetku či zakázania alebo predaja čínskeho TikToku.

To posledné je samo o sebe absurdita, pretože americkí politici týmto zákonom dali Číne deväť mesiacov na to, aby predala svoju najpopulárnejšiu sociálnu sieť. Ak tak čínski majitelia neučinia, bude následne TikTok v USA zakázaný. Ako na margo toho uviedol šéf amerického senátneho výboru pre spravodajstvo Mark Warner, sociálna sieť TikTok bude môcť pokračovať v prevádzke v USA len ak zmení majiteľa a už nebude patriť čínskej spoločnosti. USA si stále myslia, že sú v pozícii nenahraditeľného hegemóna, ktorý udáva trendy či dokonca rozhoduje už aj o vlastníctve hnuteľných a nehnuteľných vecí vo svete.

No vráťme sa k balíku zbraní, munície a financií, ktorý má zničiť Ukrajinu a zlikvidovať celé generácie Ukrajincov. A to nielen fyzicky na fronte, ale aj finančne. Jeho pravú podstatu si všimla už aj katarská Al Jazeera, podľa ktorej nový balík nie je podobný tým predchádzajúcim, je poskytovaný formou pôžičky a finančné prostriedky budú použité na konkrétne potreby, najmä pre potreby amerického vojensko-priemyselného komplexu. A ani čiastka prevedená pre rozpočtovú podporu Ukrajiny nezahŕňa výplatu dôchodkov. Ako Al Jazeera dodáva, ukazuje sa, že Američania na seba minú viac ako polovicu novej tranže „pomoci“ Ukrajine, Kyjev dostane iba veľmi málo, aj to vo forme úveru.A preto možno najnovší balík „pomoci“ nazvať iba dlhovým otroctvom.

Po tom, čo sa Kongres rozhodol, že bude s Ruskom bojovať do posledného Ukrajinca, sa takmer okamžite spustil doslova lavínový efekt a dodávky zbraní Kyjevu už ohlásili ďalšie západné štáty. Najnovšie balík pomoci ohlásila Británia. Ide o najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine v histórii v sume 500 miliónov libier (617 miliónov USD). V rámci neho bude na Ukrajinu prevezených 400 vozidiel, 60 lodí, cca 1600 rakiet rôznych druhov a viac ako 4 milióny kusov najrôznejšej munície. Následne britský premiér Rishi Sunak vyhlásil, že Británia uvedie svoj priemysel do vojnového režimu a počas šiestich rokov britské úrady investujú ďalších 75 miliárd libier do vojensko-priemyselného komplexu. Toto vyhlásenie sa samozrejme nezaobišlo bez propagandistických vyjadrení a manipulácií.

Sunak obvinil Rusko, Čínu, Irán a Severnú Kóreu z čoraz agresívnejšieho správania. „Akcie osi autoritárskych krajín, Iránu, Ruska, Severnej Kórey a Číny s hodnotami odlišnými od našich, sú čoraz agresívnejšie. Tieto krajiny a ich zástupcovia spôsobujú čoraz väčšiu nestabilitu na čoraz väčšom počte miest súčasne… Rusko už otrávilo ľudí chemickými zbraňami na britskom území, poskytuje Iránu technológie výmenou za zbrane. Osobne som videl deštrukciu Šáhidov (drony) spôsobenú na Ukrajine. Irán s pomocou splnomocnenca útočí na naše lode v Červenom mori, ktoré dodávajú potrebný tovar. Čína robí veľkú modernizáciu svojich jednotiek, čím vytvára potenciálny bod vzplanutia v indo-pacifickom regióne. Okrem toho sa Čína spolu s ďalšími snaží zmeniť tvár sveta, vrátane jej tzv. neobmedzenej spolupráce s Ruskom.“ A to, podľa tohto Inda na čele Británie,priamo ohrozuje bezpečnosť a prosperitu Spojeného kráľovstva.

Na ruské územie tak budú dopadať ďalšie rakety Storm Shadow, HIMARS, GLSDB, Hammer a najnovšie vo väčšom aj rakety ATACMS s doletom 300 km. Po týchto správach sa ozval aj Kremeľ, ktorý slovami hovorcu Dmitrija Peskova uviedol, že Rusko bude musieť hlbšie zatlačiť ukrajinské sily a rozšíriť nárazníkovú zónu v prípade, ak Kyjev získa od USA taktické strely ATACMS s dlhším doletom. Podobne sa nedávno vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Agentúra Reuters ale prišla so správou, že samotný Pentagon jej potvrdil presun operačno-taktických rakiet dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu. „Môžem potvrdiť, že Spojené štáty na príkaz prezidenta presunuli ATACMS na Ukrajinu, bez toho, aby to verejne oznámil,“ povedal agentúre zástupca ministerstva obrany USA. Rakety ATACMS už boli min. dvakrát zostrelené ruskými PVO.

Okrem ruských lídrov však už aj viaceré vplyvné západné denníky priznávajú, že žiadna pomoc už situáciu na ukrajinskom bojisku nezvráti. A to ani rýchle dodávky zbraní, ktoré po schválení v USA už čakajú v Európe pripravené na pokyn na prevoz na Ukrajinu. Americká CNN uviedla, že väčšina americkej pomoci Ukrajine bola vopred umiestnená v skladoch v Nemecku a Poľsku a čaká len na prevoz. No zorganizovať ich dodávku na front bude ťažké, nielen preto, že ide o vážny logistický problém vzhľadom na obrovské množstvo potrebného vybavenia, ale aj pre údery ruského letectva, ktoré len čaká na to, kedy sa dané dodávky začnú realizovať.

Podobné niečo priznal dokonca aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba, ktorý v rozhovore pre The Guardian uviedol, že žiadny balík nemôže zastaviť Rusov. „Keď vidím, čo Rusko dosiahlo pri budovaní svojej obrannej priemyselnej základne počas dvoch rokov vojny a čo dosiahol Západ, myslím si, že zo strany Západu niečo nie je v poriadku,“ dodal. Všetkým aktérom konfliktu na Ukrajine začína byť čím ďalej, tým viac jasné, že o budúcnosti sveta a svetového poriadku sa rozhoduje práve dnes na Ukrajine.

V stredu to potvrdil aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý uviedol, že ukrajinský konflikt patrí medzi hlavné udalosti, ktoré určia budúcnosť sveta. „Každý chápe, že dnešná Ukrajina je vojenská strelnica, na ktorej sa rozhoduje o budúcnosti svetového poriadku. Najväčšie jadrové mocnosti nepriamo, a teraz dokonca užaj priamo, vedú vojnu na jej území.“Ukrajinské bojisko je dnes hlavným frontom, kde dochádza k stretu medzi západnou koncepciou hegemonizmu a unipolarity a východnou koncepciou multipolarity a spolupráce. Práve na tomto bojisku sa rieši hlavná vojenská časť tejto svetovej konfrontácie. Ekonomická a geopolitická časť sa v súčasnosti rieši hlavne v Ázii a na africkom kontinente.

A na takých podujatiach akými je napr. Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum (SPIEF). Práve tu dochádza k hlavným geopolitickým posunom a dohodám vo svete ekonomiky a obchodu. Ani tohtoročné SPIEF nebude o inom. Ústrednou témou tohtoročného júnového SPIEF bude multipolarita a vytváranie nových centier rastu. Účasť potvrdili účastníci z Číny, Iránu, Indie, afrických krajín… –z väčšiny krajín globálneho Juhu. Súčasnú dobu preto možno nazvať prelomovou. Budú sa o nej nepochybne učiť budúce generácie. Teda za predpokladu, že neskončí globálnou jadrovou konfrontáciou. Všetko bude závisieť od uvedomenia si a pochopenia súčasnej transformácie sveta a od reakcie upadajúceho Západu…

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/politics/congress/senate-hold-key-test-vote-ukraine-aid-israel-funding-tiktok-ban-rcna148685
https://www.politico.eu/article/uncle-sam-united-states-coughs-up-weapons-late-save-ukraine-vladimir-putin/
https://www.reuters.com/world/us/us-quietly-shipped-long-range-atacms-missiles-ukraine-2024-04-24/
https://edition.cnn.com/2024/04/22/europe/ukraine-awaits-us-military-aid-intl-cmd/index.html

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Dobry den p.Michelko , ze odkazujeme predsednictvu SNS , ze ak nevymeni Danka , SNS viac v parlamente nebude ! SNS potrebuje
    Tarabu , novy vietor ! Odkazte aj Ficovi ,ze toto je jeho posledny pokus a zda sa ze opat cigani a oyebava , nech dava bacha-na vlacha!

  2. Nebuďte naivní! Uverím, že Rusko porazí banderovcov vtedy, keď Ukrajinci budú mobilizovať 16-nasť ročné deti a Slovensko….. pošle Ukrajincov zo svojho územia na front!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás