ZahraničnéSzijjártó: Budapešť hrozí blokovaním pomoci, ak Ukrajina nezastaví „hon...

Szijjártó: Budapešť hrozí blokovaním pomoci, ak Ukrajina nezastaví „hon na čarodejnice“ voči maďarským firmám

-

spot_img

Szijjártó: Budapešť hrozí blokovaním pomoci, ak Ukrajina nezastaví „hon na čarodejnice“ voči maďarským firmám

BRATISLAVA 23. februára (SITA) – Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Ukrajina vedie voči maďarským firmám „hon na čarodejnice“ a pohrozil, že ak sa to nezmení, bude Budapešť blokovať ďalšiu pomoc z Európskej únie. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.

Szijjártó kritizoval Ukrajinu v súvislosti s tvrdeniami, že plánovala zrušiť viaceré povolenia na distribúciu liekov od maďarskej farmaceutickej spoločnosti Richter. „Maďarský postoj zostáva nezmenený a jasný. Kým nedostaneme záruku od ukrajinskej strany, že skončia a nezačnú znova hon na čarodejnice proti maďarským spoločnostiam aktívnym na Ukrajine, nemôžeme (k ďalším rozhodnutiam o pomoci) prispievať,“ povedal minister.

Minister povedal, že okrem zablokovaných 500 miliónov eur pre Ukrajnu z Európskeho mierového nástroja, môže Maďarsko zablokovať aj dohodnutú tranžu 1,5 miliardy eur z Nástroja pre Ukrajinu. Nie je jasné, ako by sa Maďarsko pokúsilo zablokovať danú tranžu, keďže pomoc už bola schválená na obdobie štyroch rokov a žiadosť maďarského premiéra o jej každoročné preskúmanie bola zamietnutá.

Ukrajinský národný úrad pre prevenciu korupcie vlani označil maďarskú OTP Bank za medzinárodného sponzora vojny. Tento krok viedol k protestom Maďarska a vyhláseniam, že zablokuje pomoc Ukrajine, ak to nezvrátia. Následne Budapešť požadovala, aby dostala záruky, že OTP a ďalšie maďarské podniky nebudú na zozname sponzorov vojny alebo čeliť sankciám.

https://kyivindependent.com/hungarian-fm-says-ukraine-carrying-out-witch-hunt-against-hungarian-businesses-threatens-to-block-eu-aid/

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás