TV VVTB premiéra Fica s podpredsedom vlády Kmecom

TB premiéra Fica s podpredsedom vlády Kmecom

-

spot_img

TB premiéra Fica s podpredsedom vlády Kmecom

EKONOMIKA: Nehrozí zvrátenie akýchkoľvek míľnikov a cieľov v pláne obnovy, tvrdí Kmec

BRATISLAVA 26. apríla (SITA) – Je nechutné, že tí, čo zodpovedali za plán obnovy do roku 2023, ešte aj dnes pobehujú po Európe a presviedčajú inštitúcie, aby našli čokoľvek, čo by mohlo poškodiť Slovensko. Povedal to predseda vlády Robert Fico po kontrolnom dni na úrade podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Pripustil však, že je s Európskou komisiou náročná komunikácia, ktorá sa týka plánu obnovy a niektorých míľnikov. Ide o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestnom poriadku, na stole je aj trestný zákon, o ktorom bude ešte rozhodovať Ústavný súd SR. Ako doplnil podpredseda vlády Peter Kmec, vedú dialóg s Európskou komisiou v rámci otázok právneho štátu, no v pláne obnovy podľa jeho slov nehrozí zvrátenie akýchkoľvek míľnikov a cieľov.

Plán obnovy a možnosti, ktoré z neho pre Slovensko vyplývajú, sú podľa Fica neopakovateľné. Máme možnosť čerpať 6,4 mld. eur na rôzne projekty. „Je to pre bežných ľudí veľmi dôležité,“ povedal Fico. Ako príklad uviedol míľnik rozširovania kapacity materských škôl o 9-tisíc miest, taktiež lôžok v nemocniciach, či projekty zamerané na životné prostredie. „Už sme asi v polovici čerpania,“ povedal Fico. „Blížime sa k polovici alokácie,“ doplnil ho Kmec.

Fico ďalej uviedol, že je potrebné zaoberať sa myšlienkou, ako ešte viac mobilizovať zdroje z plánu obnovy, aby sme ich čerpali rýchlejšie. Keď začne platiť zákon o verejnom obstarávaní, treba podľa jeho slov overiť, či to pomohlo a ak nie, treba zákon opäť upraviť.

Alternatívny zdroj:

https://www.youtube.com/watch?v=lJ5AT8OMKpQ

FICO: Slovensko nepríde o miliardy z EÚ, sú to lži, hovorí Fico po stretnutí s Jourovou

BRATISLAVA 26. apríla (SITA) – Slovensko podľa premiéra Roberta Fica nepríde o miliardy eur z Európskej únie. Označil to za bohapusté lži a vyzval opozíciu, aby takéto reči prestala šíriť. Premiér sa vo štvrtok stretol s eurokomisárkou Věrou Jourovou, stretnutie označil za „veľmi dobré“. „Momentálne prebieha veľmi náročná komunikácia s Európskou komisiou o Pláne obnovy a predovšetkým určitých míľnikoch, ktoré sa týkajú ochrany finančných záujmov EÚ. Mali sme veľmi vážny rozhovor na tému, ako má vyzerať komunikácia medzi Európskou komisiou a Vládou SR v tejto vážnej téme,“ povedal Fico.

Eurokomisárku požiadal o racionálny a technický dialóg, nie politický. „Som rád, že aj pani eurokomisárka si uvedomuje, že v tomto musí ísť politika nabok,“ dodal. Slovensko podľa neho ešte čaká obdobie „technických konzultácií“. „Sme vo veľmi detailných parametroch, kde sa Komisia zaujíma o konkrétne zabezpečenie fungovania prokuratúry,“ povedal. Mnohé detaily sa podľa neho skôr týkajú Generálnej prokuratúry SR, preto oceňuje, že Jourová sa má dnes stretnúť s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Vláda môže podľa premiéra pomôcť generálnej prokuratúre tým, že jej dá peniaze na vytvorenie nových miest a technické zabezpečenie.

Pripomenul, že koalícia schválila v rámci novely Trestného zákona zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a jediné otázky, ktoré sú ešte otvorené, sa týkajú trestných sadzieb a premlčacích lehôt, o ktorých ešte bude rozhodovať Ústavný súd SR. „Pani eurokomisárke som povedal, že nás veľmi bolelo, ako nás Európska komisia v rokoch 2020 až 2023 opustila, keď sa tu krágľovali ľudia,“ dodal Fico.

Zdroj: SMER – SSD, HNtelevízia

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás