DomáceÚŠP: Dôvodom zrušenia obvinení v kauze Gorila mali byť...

ÚŠP: Dôvodom zrušenia obvinení v kauze Gorila mali byť údajne len čisto formálne chyby

-

spot_img

ÚŠP: Dôvodom zrušenia obvinení v kauze Gorila mali byť údajne len čisto formálne chyby

Toto uviedol ÚŠP na svojom Facebooku:

PROKURÁTOR ÚŠP ZRUŠIL OBVINENIE ČASTI OBVINENÝCH VÝLUČNE Z FORMÁLNO-PROCESNÝCH DÔVODOV, STOTOŽNIL SA S DÔVODNOSŤOU TRESTNÉHO STÍHANIA A VYDAL ZÁVÄZNÝ POKYN NA OPÄTOVNÉ VZNESENIE OBVINENIA

Vo veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom z časti (dve sťažnosti) obvinených zamietol ako nedôvodné (uznesenie o vznesení obvinenia zo 14. 4. 2023) a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia (z 23. 11. 2022) zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi NAKA.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky. Právne hodnotenie zistených skutočností, ktoré k takému zrušujúcemu rozhodnutiu dozorujúceho prokurátora viedlo, vyplýva z priloženého anonymizovaného textu príslušnej časti jeho zrušujúceho uznesenia č.k. VII/2 Gv 2/23/1000-262 z 12. 2. 2024.
K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia podľa § 206 Tr. por. Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie.

Dôvodom, pre ktorý v súlade s § 6 Trestného poriadku zverejňujeme takúto základnú informáciu, zahŕňajúcu publikovanie anonymizovanej relevantnej časti odôvodnenia zrušujúceho rozhodnutia dozorujúceho prokurátora je tá skutočnosť, že sa aj v konkrétnom prípade jedná o problematiku kolízie výkonu funkcie policajta a plateného poslanca obecného zastupiteľstva, ktorý fenomén nie je zrejme ojedinelý z hľadiska výskytu, a preto aj z hľadiska všeobecnej aplikačnej praxe je potrebné, aby bol komplexnejšie vyriešený, a to aj v rámci prípadnej polemiky, ktorú môže vyvolať.

Vzhľadom na štádium konania, ako aj princíp prezumpcie neviny, budú môcť byť prípadné ďalšie informácie v primeranom rozsahu poskytnuté neskôr v nadväznosti na finalizáciu procesu doručovania rozhodnutí dotknutým osobám.

PEZINOK 20. februára (SITA) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na dnešnom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. Ako doplnil, vzhľadom na štádium konania a prezumpciu neviny nebude menovať osoby, ktoré navrhol obviniť. K vzneseniu obvinení by podľa Feníka malo dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov.

„Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení,“ povedal. Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku,“ uviedol prokurátor.

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie. Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie“, pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné. Na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

„Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová. K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia. „Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef J. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter H. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír R. a Stanislav R. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás