NázoryKremeľ: Západ sa pomocou protestov snaží v Srbsku o...

Kremeľ: Západ sa pomocou protestov snaží v Srbsku o prevrat a vyprovokovanie vojny!

-

Kremeľ: Západ sa pomocou protestov snaží v Srbsku o prevrat a vyprovokovanie vojny!

Nebolo by to prvýkrát. Rusko obvinilo západné krajiny z podnecovania napätia v Srbsku. V balkánskej krajine s priateľskými vzťahmi s Moskvou vypukli protesty pre údajné podvody v parlamentných voľbách 17. decembra. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Nebolo by to prvýkrát

„Pokusy kolektívneho Západu destabilizovať situáciu v krajine (Srbsku) sú zrejmé,“povedala pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Tento scenár nie je až taký nepravdepodobný, keď si človek spomenie na Majdan.. Ale i na mnohé krajiny, kde (najmä) Američania„neprovokovali,“ ani „nerozdúchavali oheň,“ či sa nesnažili „zvrhnúť nedemokratické vlády a režimy.“ Lebo zabíjať domácich obyvateľov v ich vlastnej krajine, a chcieť im tak „priniesť lepšie zajtrajšky“ je „vysoko demokratické..“ 

Protesty v Belehrade

V nedeľu sa demonštranti pokúsili zaútočiť na belehradskú radnicu, pretože odmietajú výsledky parlamentných a miestnych volieb. Podľa volebnej komisie ich vyhrala vládnuca pravicová Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandra Vučiča so ziskom zhruba 46 percent hlasov. 

Proeurópske hnutie Srbsko proti násiliu (SPN) získalo asi 23,5 percenta hlasov. Ak by sa tento výsledok potvrdil, SNS by mala v 250-člennom parlamente absolútnu väčšinu a budúcu vládu by zostavila sama. SNS vyhlasuje, že zvíťazila aj v komunálnych voľbách v Belehrade.

OBSE

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) informovala o nezrovnalostiach počas hlasovania 17. decembra. Patrili k nim kupovanie hlasov či nadmerný počet odovzdaných hlasovacích lístkov v urnách. Srbsko už v stredu oznámilo plán zopakovať voľby v 30 volebných okrskoch z celkového počtu vyše 8000, ktoré sa budú konať 30. decembra.

Priateľstvo

Kremeľ výsledky volieb privítal, pričom hovorca Dmitrij Peskov povedal, že Moskva dúfa, že výsledok povedie k „ďalšiemu posilneniu priateľstva“ medzi krajinami. 

Srbsko má s Ruskom historicky úzke vzťahy. A Belehrad sa nepripojil k medzinárodným sankciám voči Moskve za rozpútanie vojny na Ukrajine. Srbsko však odsúdilo ruskú agresiu v OSN.

Zdroj: eREPORT / https://ereport.sk/nebolo-by-to-prvykrat/

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás