DomáceKolíková a spol. podali ústavnú sťažnosť. Údajne nemôžu diskutovať

Kolíková a spol. podali ústavnú sťažnosť. Údajne nemôžu diskutovať

-

Kolíková a spol. podali ústavnú sťažnosť. Údajne nemôžu diskutovať

SaS: Opoziční poslanci podali ústavnú sťažnosť

BRATISLAVA 5.februára (SITA) – Opoziční poslanci podali ústavnú sťažnosť. Pod sťažnosť sa podpísalo 49 poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko. Dôvodom podania sťažnosti je vážne zasahovanie do práv opozičných poslancov. Informovala o tom poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) s tým, že opozičným poslancom je hrubo znemožňované viesť riadnu debatu a diskusiu v súvislosti s novelou Trestného zákona tak, ako sa patrí v demokratickej spoločnosti. Ako ďalej uviedla, domáhajú sa Ústavného súdu SR s ohľadom na závažnosť všetkého, čo súvisí s celým procesom, ako aj dopadmi novej trestnej politiky, aby boli zrušené všetky rozhodnutia Národnej rady (NR) SR. „Súčasne žiadame ústavný súd, aby odložil vykonateľnosť týchto rozhodnutí a zaviazal NR SR zdržať sa akéhokoľvek konania vrámci tohto procesu,“ dodala Kolíková.

Ako Kolíková ďalej vysvetlila, dôvodom ústavnej sťažnosti je to, akým spôsobom prebieha, respektíve neprebieha diskusia v parlamente. „Neprebieha žiadny politický boj medzi koalíciou a opozíciou tak, ako by to malo byť v normálnej demokratickej spoločnosti. Politický boj znamená diskusiu, výmenu argumentov, ale takéto nič v parlamente neprebieha. Namiesto toho tam, kde sa má rokovať, končí rozprava,“ uviedla Kolíková a dodala, že hrubo ukončená bola aj rozprava ústavnoprávneho výboru, kde sa malo rokovať o splnení dôvodov na skrátené legislatívne konanie. Rozprava bola ukončená a poslancom tak nebolo umožnené klásť otázky. Kolíková vyhlásila, že opoziční poslanci hovorili do tmy a stali sa z nich atrapy, čo podľa poslankyne bežné v autoritárskych nedemokratických režimoch. Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) dodala, že daná novela je v podstate najväčšia zmena trestného práva od prijatia Trestného zákona a Trestného poriadku v roku 2005. To, čo sa aktuálne deje v parlamente, je podľa nej bezprecedentný útok na spravodlivosti a únos právneho štátu. „Vládna koalícia nám skracuje rozpravu v rámci už skráteného legislatívneho konania. O zásadných zmenách sa tu bavíme v ultra krátkom konaní,“ doplnila Števulová a vyhlásila, že je jednou z poslankýň, ktorej práva boli hrubo porušené.

„Ako poslanci sme zástupcovia ľudu, nie sme v národnej rade sami za seba. Mali by sme mať priestor riadne viesť diskusiu. Naše argumenty musia byť vypočuté a musí byť na ne reakcia,“ uviedla Kolíková a súčasne upozornila aj na časové obmedzovanie rozpravy zo strany koalície a tiež na to, že počas nočnej rozpravy vystúpil spravodajca Tibor Gašpar, ktorý je v konflikte záujmov ako obžalovaný a o 3:00 v noci predniesol predkladateľ Boris Susko stanovisko vlády. „Toto je v demokracii neprijateľný spôsob,“ zdôraznila poslankyňa a pokračovala s tým, že na rušení Úradu špeciálnej prokuratúry súčasne nejestvuje ani spoločenská zhoda.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

5 Komentáre

  1. Táto ohava, bývalá ministerka NEspravodlivosti, ktorá bezprostredne po smrti generála Lučanského /otca, manžela, syna…. /vo väzbe, riešila jeho smrť v „zábavnej“ relácii, má odvahu moralizovať??? 🤢
    Odporne cynické, rovnako ako SaS.

  2. Jen nechápu, jak je možné, že v České republice nemáme (a s výjimkou tragického počátku 50 let, kdy v Československu existovala neblaze proslulá specializovaná Státní prokuratura vedle „normální“ prokuratury) žádné Speciální státní zastupitelství a demokracie v České republice tím – na rozdíl od Slovenska – zjevně není nijak ohrožena.

    K činnosti českého státního zastupitelství (některých jeho činitelů) lze mít samozřejmě značné výhrady, ale přeci jen je to divné. Podle příkladu slovenských progresivistů bychom přeci měli v ČR demonstrovat, podávat ústavní stížnosti a žalovat v Bruselu , že nemáme speciální státní zastupitelství (prokuraturu), ale ono se nic neděje. Proč asi.? No protože na funci systému státní obžaloby neexistence speciálního orgánu prokuratury nemá a nesmí mít žádný vliv.

  3. Ústavný súd by mal vyhodnotiť aktivitu opozície ako cielenú obštrukciu.
    Je čas zmeniť rokovací poriadok.
    Vystúpenia podávať len elektronicky. Týždeň na prečítanie. Pripomienky elektronicky. Ústne vyjadrenie len na pokyn predsedu a nie koždý kto má v zadku dieru tam bude rečniť dookola. Každý môže vystúpiť len jeden krát a aj s časovým obmedzím a povolením vystúpiť. Zvyšné vystúpenia elektronicky.
    Stanoviť max. limi na čítania povoleným luďom.
    Vidím to tak, že tak ako je to v prípade novely stresného zákona to bude s každým zákonom – teda: obštrukcie, obštrukcie, obštrukcie. Jeden zákon = pol roka čítaní a pripomienok.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás