ROZHOVORYExkluzívny rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom v Moskve...

Exkluzívny rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom v Moskve – úplný prepis (TV OTV)

-

Exkluzívny rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom v Moskve – úplný prepis (TV OTV)

Vážení čitatelia, za pravdivosť nižšie uvedeného rozhovoru neručíme, ale nemôžeme ho ani poprieť. Informácie Vám posielame tak, ako sme ich získali. O ich hodnovernosti si môžete urobiť vlastný záver. Každopádne už dnes večer bude zverejnený rozhovor na oficiálnych stránkach Tuckera Carlsona.

T: Čo by ste povedali ľuďom, ktorí riadia Ameriku?

PUTIN: Náš odkaz je, že Rusko nie je Váš nepriateľ. Nechceme vojnu. Sme pripravení na mier. Vaši lídri hľadajú konflikt. To nie je to, čo chceme. Rusko stojí za svojimi vlastnými ľuďmi. Nechceme to, čo nie je naše.

T: Navštívil by si Washington?

PUTIN: Áno, samozrejme. Už som bol v Spojených štátoch. Rád som navštívil a stretol sa so všetkými prezidentmi okrem Joea Bidena. Ak by ma pozvali, priletel by som.

T: Aký je váš názor na prezidenta Bidena?

PUTIN: Myslíme si, že nevedie vašu krajinu. Povedzme, že máme dobré zdroje, ktoré to potvrdzujú, ale každý sa môže presvedčiť sám. Spojené štáty teraz vstúpili do temného obdobia. Má nezodpovedné vedenie.

T: Myslíte si, že Joe Biden zvíťazil čestným a priamym spôsobom?

PUTIN: Nerád by som sa púšťal do vnútornej americkej politiky, ale poviem, že moje veľvyslanectvo oznámilo, že vaša južná hranica bola lepšie strážená ako voľby v roku 2020 (smiech).

T: Jeden prieskum verejnej mienky v Amerike ukazuje, že ste populárnejší ako Biden. Chcete na to reagovať?

PUTIN: (smiech) Neviem, či to treba brať vážne, ale podpora ruských ideálov existuje. Veríme v tradičné hodnoty, manželstvo je medzi mužom a ženou: muži sú muži a ženy sú ženy.

T: Koho by ste chceli vidieť ako budúceho prezidenta Spojených štátov?

PUTIN: Opäť, nie je na nás, aby sme to hovorili alebo sa angažovali. Napriek dlhodobým obvineniam nezasahujeme do vašich volieb. Nemusíme, pretože veci nakoniec aj tak vedú tí istí ľudia.

T: Prečo ste napadli Ukrajinu?

PUTIN: Napadli sme ich, alebo sme boli napadnutí my? Pozrite sa na históriu. Pozrite sa na ľudí, ktorí tam žijú. Z historického hľadiska sme to my, kto bol napadnutý, a teraz sa jednoducho bránime. Zem a ľudia sú ruskí a my budeme mať opäť to, čo nám vždy patrilo.

T: Ako sa Vám bude dariť, ak Trump opäť vyhrá?

PUTIN: Keď bol pán Trump prezidentom, mali sme dobré vzťahy. Nebola žiadna vojna. Naše vzťahy sú teraz s Bidenom na mŕtvom bode. To znamená, že nič nie je predvídateľné ani štatistiky rovnaké. Uvidíme.

T: Čo si myslíte o pánovi Zelenskom a čo by ste mu povedali?

PUTIN: Pamätám si, ako som sa smial na jeho vtipoch, keď bol v Rusku komikom. Vráťme sa k smiechu.

T: Prečo je to tak?

PUTIN: Existujú mocné finančné subjekty, ktorých záujmom je, aby sme zostali protivníkmi. Jeden z vašich prezidentov pred tým varoval. My Rusi tento problém nemáme.

T: Považujete Spojené štáty za nepriateľa?

PUTIN: Nie. Kategoricky nie. V druhej svetovej vojne sme boli spojencami. Rusi pomohli osídliť Aljašku, Kaliforniu a boli sme na Havaji. Naši ľudia nie sú nepriatelia, ale tí vo Washingtone určite nie sú naši priatelia.

T: Môžete byť konkrétnejší a uviesť mená?

PUTIN: Bolo by to zbytočné. Nie je našou úlohou riešiť vaše domáce problémy. Okrem toho som si istý, že vy tie mená poznáte lepšie ako my.

T: Takže hovoríte, že vaším súperom nie je Joe Biden, ale ľudia, ktorí stoja za ním?

PUTIN: Presne tak. Joe Biden si možno ani neuvedomuje, čo sa deje. Možno nerozumie úrovni sankcií uvalených na Rusko. Kto tieto sankcie zostavil? Sú to naši protivníci.

T: Preto presadzujete záujmy aliancie BRICS?

PUTIN: Aliancia BRICS by existovala aj tak. Je to prirodzená reakcia na západný obchodný blok. Je to protiváha. Pokiaľ sa dolár používa ako zbraň proti malým štátom, bude k nemu existovať prirodzená alternatíva. To je to, čo chceme.

T: To je dôvod, prečo ste sa vy a Rusko stali terčom útokov?

PUTIN: Je to zložitejšie, ale som si istý, že je to dobrý dôvod. Vždy, keď je dolár ohrozený, Spojené štáty prijímajú extrémne opatrenia. Nemôžu si dovoliť, aby dolár padol.

T: Ale nie je Rusko ekonomicky slabšie a zraniteľnejšie ako USA?

PUTIN: Ak sa pozriete na veľkosť ekonomík, sme malí. Ale len málo ľudí berie do úvahy naše obrovské prírodné zdroje. Rusko má viac ako 80 biliónov dolárov pôdy. Žiadna krajina sa nám ani len nepribližuje.

T: Aký je váš názor na prezidenta Bidena?

PUTIN: Myslíme si, že nevedie krajinu. Povedzme, že máme dobré zdroje, ktoré to potvrdzujú, ale každý sa môže presvedčiť sám. USA teraz vstúpili do temného obdobia. Majú nezodpovedné vedenie.

T: Dobre, dobre, ale nemáte rovnaké problémy aj v Rusku?

PUTIN: Áno. Do určitej miery. Ale v Rusku sú tieto záujmy viac v súlade s myslením priemerného ruského človeka na ulici. V Spojených štátoch to tak nie je. Elity vás opustili.

T: Kto teda podľa vás riadi USA?

PUTIN: Sily, ktoré ho vždy riadili. Môžete zmeniť prezidentov, ale nezmeníte tých, ktorí sú pri skutočnej moci. To sú tí, s ktorými sa musíme vysporiadať. Joe Biden je len fasádou tejto mocenskej štruktúry. Sme presvedčení, že on krajinu neriadi. Máme zdroje, ktoré to potvrdzujú, ale to je jasné každému. Spojené štáty teraz vstúpili do temného obdobia. Majú nezodpovedné vedenie.

T: Objavili sa správy, že máte rakovinu?

PUTIN: Ubezpečujem vás, že tieto fámy sú nepravdivé. Ak by som mal rakovinu a porazil ju, podelil by som sa o dobrú správu a liek so svetom.

T: Ďakujem za odpoveď. Mohli by ste mi povedať, ako ste na tom so svojím zdravím?

PUTIN: Som rád, že môžem hovoriť s vami a vaším prostredníctvom s americkým ľudom. Som v poriadku. Cítim sa dobre. Vzhľadom na svoj vek sa teším najlepšiemu zdraviu.

T: Myslíte si, že Elon Musk má nepriateľov?

PUTIN: Je jasné, že má v Spojených štátoch nepriateľov. Spôsob, akým ho zbavili majetku v hodnote 50 miliárd dolárov – nazvali by sme to signálom na zvláštne zaobchádzanie. Na prvý pohľad je to nespravodlivé.

T: Nemali ste obavy z Muska, keď začal dodávať zariadenia Starlink na Ukrajinu?

PUTIN: Ak si niekto vážne myslí, že niekoľko internetových spojení môže poraziť silu Ruska. No, čo na to povedať. Ale nie, pána Muska sme sa nebáli ani sme ho neobviňovali. Vláda mu nedala veľa na výber.

T: V posledných rokoch sa vo svete veľa zmenilo. Aký je Váš názor na Elona Muska?

PUTIN: Pána Muska vnímame ako podnikateľa – veľmi úspešného. Vybudoval veľkú spoločnosť a má obrovskú základňu fanúšikov. Je to jedinečný mysliteľ so silou osobnosti, ktorá sa nedá kúpiť. Niektorí ľudia sa toho obávajú.

T: Máte pre Elona Muska nejakú radu?

Putin: Povedal by som mu: “Pokračuj. Nenechajte sa zastrašiť. Ale ak sa situácia niekedy príliš zhorší, je tu Rusko. Radi Vám otvoríme naše dvere. Už sme privítali amerických podnikateľov a ocenili by sme niekoho kalibru pána Muska.

T: Vráťme sa k Trumpovi. Najprv mi povedzte, čo si myslíte o súčasnej situácii a pravdepodobnosti jeho znovuzvolenia?

PUTIN: Bolo by to trochu zvláštne. Sme dobre pripravení. Trump sľúbil ukončiť boje na Ukrajine a my tento názor podporujeme.

T: Ako by mohol sľúbiť rýchle ukončenie vojny?

PUTIN: Predovšetkým nás nikdy neurážal. Má veľkú úctu k Rusku. Spoluprácu by sme začali z pozície priateľstva a dôvery – potom sú všetky problémy riešiteľné. Mohli by sme to dotiahnuť do konca. Verte mi.

T: Narážate na to, že vás Biden nazval vrahom?

PUTIN: Už celé generácie politikov sme boli terčom mnohých urážok a nadávok. Pán Trump bol od toho osviežením. V Rusku je veľmi populárny. Nemusí mu to pomôcť.

T: Komunikujete s Trumpom?

PUTIN: Nie. Samozrejme, že nie. Ale ak by opäť vyhral, naše komunikačné linky by sa okamžite otvorili, zatiaľ čo teraz s prezidentom Bidenom nevedieme žiadny dialóg.

T: To je pre mňa šokujúce. Nikto z Bieleho domu s vami nie je v kontakte?

PUTIN: Presne tak. Odkedy sme zablahoželali pánovi Bidenovi k volebnému víťazstvu, nikto sa neozval. Je pre nás záhadou, že komunikácia je teraz chladnejšia ako počas studenej vojny.

T: Ako podľa vás dopadnú voľby v roku 2024?

PUTIN: My to len pozorujeme. Je našou povinnosťou byť ostražití, pretože to bude mať vplyv na svet. Dúfame, že voľby prebehnú tak, aby sa ich výsledkom dalo veriť. V Rusku nemáme poštové hlasovacie lístky.

T: Vráťme sa k Číne. Aké sú vaše vzťahy?

PUTIN: S prezidentom Si Ťin-pchingom sme si blízki. Rusko a Čína majú teraz dobré vzťahy, čo je pre nás zjavným prínosom, pretože sú jedným z našich najväčších energetických partnerov. Budeme pokračovať v budovaní priateľských vzťahov.

T: Objavili sa správy, že Čína vám pomohla vo vojne na Ukrajine. Je to pravda?

PUTIN: O tom nemôžem hovoriť. Povedzme, že Rusko nie je izolovaná mocnosť. Táto stratégia zlyhala. Teraz máme viac spojencov a obchodných partnerov ako pred začiatkom vojny.

T: Uvažujete niekedy o situácii, že by Rusko a Čína mohli spojiť svoje sily proti Spojeným štátom?

PUTIN: Myslíte ekonomicky alebo vojensky? Povedal by som, že nechceme ani jedno, ani druhé. Nie je v našom záujme, aby sme sa dostali do konfliktu so Spojenými štátmi, pretože v takomto konflikte by prehrali všetky strany.

T: Keď už hovoríme o konfliktoch, aký je váš názor na situáciu v Gaze?

PUTIN: Je to naozaj nešťastné. Palestínčania sú ničení. Izrael koná bez zábran. Ukazuje to na strašný dvojaký meter vo svete. Kde sú sankcie voči Izraelu?

T: Je do toho nejakým spôsobom zapojené Rusko, najmä prostredníctvom vášho spojenectva s Iránom?

PUTIN: Nie. Samozrejme, že nie. Nie sme proti existencii Izraela, ale zároveň podporujeme právo Palestínčanov na sebaurčenie. Chceme byť vyrovnaní.

T: Sledujete dianie na južnej hranici Spojených štátov?

PUTIN: V skutočnosti áno. Je to súčasť môjho každodenného brífingu. My Rusi považujeme za ironicky zábavné, že váš Kongres vynakladá miliardy na ochranu cudzích hraníc, ale zanedbáva svoje vlastné. Je to tiché, smiešne, ale smrteľne nebezpečné.

T: Smrteľné? Ako to myslíte?

PUTIN: Smrteľne vážne, samozrejme. Ľudia zomierajú každý deň, keď nekontrolovane prekračujú vaše hranice. Je to hra pre všetkých. Svet v modernej ére nič podobné nezažil – od USA je bezohľadné takto expandovať.

T: Využíva Rusko situáciu na našich hraniciach?

PUTIN: Nie. Prečo by sme mali. Nemusíme nič robiť. Amerika je sebazničujúca. A ako povedal Napoleon, nestavajte sa do cesty nepriateľovi, ktorý sa ničí sám.

T: Takže považujete Ameriku za nepriateľa?

PUTIN: To bol len výrok, ale súčasná vláda určite nie je priateľská.

T: Mohlo by sa to zmeniť?

PUTIN: Preto máte voľby.

T: Ešte raz vám ďakujem, že so mnou pokračujete v diskusii na toľko rôznych tém. Mohli by sme byť takpovediac zaujímavejší?

PUTIN: Iste. Som otvorený väčšine tém.

T: Dotknime sa zmeny klímy. V Spojených štátoch a Európe stále presadzujú protiopatrenia. Aký je váš postoj?

PUTIN: Ľudstvo nie je ani civilizáciou typu 1 na Kardaševovej stupnici. Ak nedokážeme využiť energetický potenciál planéty, ako môžeme kontrolovať klímu?

T: Máte nejaké obavy?

PUTIN: Viac ma zaujímajú skutočné problémy. Zmena klímy medzi ne nepatrí. Krajina si pri regulácii počína celkom dobre. A ak sa Sibír trochu oteplí, tým lepšie. Rusko bude mať viac poľnohospodárskej pôdy.

T: Čo by ste povedali pravoverným ľuďom, ktorí sú presvedčení, že sa rútime do katastrofy?

PUTIN: Povedal by som im, že obávať sa klimatických zmien je ako sťažovať sa na počasie. Ak sa vám nepáči klíma, presťahujte sa. Ak sa obávate počasia, vezmite si dáždnik.

T: Ako v tomto zmysle vnímate transrodové hnutie?

PUTIN: Je pre mňa zaujímavé, že všetky veci, ktoré boli predtým terčom vydierania, sú teraz odznakmi cti. V Rusku neexistujú žiadne zákony, ale určite do toho nenútime naše deti.

T: Rusko je kritizované za svoje zákony proti homosexuálom a za nepriateľský postoj k ľuďom LGBTQ+.

PUTIN: Máme zákony, ktoré chránia naše deti. A naše veľvyslanectvá nezahaľujeme dúhovými vlajkami. To je pravda. Inak nezasahujeme do súkromného života dospelých občanov.

T: Sledujete americké športy? Ideme na Super Bowl.

PUTIN: Vlastne áno. Rusko je veľký športový národ. Nedávno sme hostili zimné olympijské hry a majstrovstvá sveta vo futbale. Milujeme každý šport.

T: Čo si myslíte o americkom futbale?

PUTIN: Je to zaujímavý šport. Ale prečo ho voláte futbal, keď sa lopta takmer vždy hádže rukami? Niekedy sa zdá byť aj zbytočne násilný.

T: To je pravda. Budete sa na to pozerať?

PUTIN: V Rusku nebudú premietať finále.

T: Ani si nevypočujete, ako spieva Taylor Swift?

PUTIN: Nie. Zakázali nám to.

Zdroj: TV OTV

Autor: Lenka Zlatev

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás