EsejeĽudovít Števko: Súmrak právneho štátu XVI.: Trauma z paragrafu 363

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XVI.: Trauma z paragrafu 363

-

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XVI.: Trauma z paragrafu 363

Jeden nepatrný paragraf už rok traumatizuje spoločnosť. Akoby z obsiahlych zákonných ustanovení Trestného poriadku SR toto bol jediný neuralgický bod,jediná veľká prekážka plnenia vládneho programu. Trišesťtrojka sa stala jedným z príznakov hysterickej psychopatie vládnutia Igora Matoviča, ktorá sa preniesla do emociálneho sveta mnohých jeho aktivistov. Vladimír Synek, znalec psychopatie v manažmente i v politike hovorí, že moc je pre psychopatov ako droga. Hľadajú a nachádzajú všetky možné cesty ako dosiahnuť svoj cieľ. Nie je nijakou zvláštnosťou, že emocionálne až agresívne prejavy politických psychopatov sú pre okolie vzrušujúce, preto ich istá časť publika podporuje a dokonca im dá hlas aj vo voľbách.

Pravda, litera zákona a jej paragraf 363 nemôže za výkon psychopatov. Je v tom nevinne, veď patrí v nejednom právnom systéme k poistkám dodržiavania zákonnosti v trestnom konaní. V spomínanom paragrafe sa uvádza, že „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.“ To je jeho základná definícia. Prečo je teda neuralgickým bodom troch strán dočasnej vládnej koalície OĽANO, SAS a Za ľudí ?

Každá vec vyvolávajúca rozbroje v nesúladnom manželskom zväzku má svoj chorobopis a svoju genézu.Na začiatku vnútrokoaličného sporu bolo rozhodnutie generálnej prokuratúry Maroša Žilinku, ktorá na základe paragrafu 363 prepustila z kolúznej väzby v Leopoldove poslanca parlamentnej politickej strany Sme rodina Vladimír Pčolinského.  Generálna prokuratúra zároveň rozhodla aj o zrušení obvinenia voči podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, partnerovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi a manželom Arpášovcom, ktorí boli stíhaní za korupciu v súvislosti so spisom Gorila. Vo všetkých týchto prípadoch sa preukázalo, že obvinenia boli nezákonné, neboli založené na overených dôkazoch a pravdivých informáciách, že postup orgánov činných v trestnom konaní hraničil najmä v prípade Vladimíra Pčolinského so svojvôľou a zneužívaním právomoci verejného činiteľa.

Začala sa ofenzíva známych médií (Denník N, Sme a Aktuality) proti Marošovi Žilinkovi.Politici troch koaličných strán aj niektoré mimovládne organizácie sa predháňali v osočovaní generálneho prokurátora a dožadovali sa zrušenia alebo zmeny známeho paragrafu, pretože jeho údajným nadužívaním generálnou prokuratúrou sa brzdí protikorupčné ťaženie Matovičovej vlády, ministerky Márie Kolíkovej a Daniela Lipšica, o ktorých sa ironicky povráva, že sú „etalónom slovenskej spravodlivosti.“

Jeden z najagresívnejších ľudí Matovičovej poslaneckej kohorty Alojz Baránik obvinil Maroša Žilinku z vyvíjania politickej činnosti a chcel iniciovať jeho odvolávanie v Národnej rade. K schizoidným obludnostiam pána poslanca bol jeho návrh zúžiť okruh osôb oprávnených navrhovať postup podľa paragrafu 363len v neprospech obvineného. „Rovnako aj generálny prokurátor bude môcť zrušiť právoplatné rozhodnutie z úradnej povinnosti len v neprospech obvineného,“ písalo sa v Baránikovom návrhu.Šéf strany Sme rodina Boris Kollár s nezodpovednými zásahmi do paragrafu 363 vyslovil nesúhlas a  jeho prípadné zrušenie zmietol zo stola slovami: „Ak by koaliční partneri chceli zrušenie paragrafu, Sme rodina by odišla z vlády.“

V atmosfére vajatania nad paragrafom neprešlo oklieštenie právomocí generálneho prokurátora ani v bizarnej podobe ako to navrhoval poslanec OĽANO ani v iných verbálne navrhovaných úpravách.„Skutočne je zmena paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý je dlhé roky rešpektovaným účinným právnym prostriedkom nápravy porušenia zákonnosti, v súčasnosti tým kardinálnym problémom spoločnosti?“ pýtal sa Generálny prokurátor Žilinka. Podľa neho zmena paragrafu 363 Trestného poriadku sa už stala témou výlučne politickou a nie odbornou. Zaujímalo ho, či „nie je potrebné prioritne riešiť existenčné problémy občanov Slovenska.“
Generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, kontrujú mimovládne organizácie.

„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom,“ tvrdí Via Iuris a pridáva sa aj bývalá novinárka a aktuálna riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Spoločne vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf „nepomáhal zločincom unikať pred súdom.“ Obe nadácie sa takto diletantsky vyjadrili v súvislosti so spustením petície za zmenu paragrafu 363.Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii na ich právnickú tuposť uviedol: „Označovať v prípravnom konaní obvinené osoby za „zločincov“ je absolútne neprijateľné, neprípustné a odporujúce zásade prezumpcie neviny.“

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave, členka Súdnej rady SR Marcela Kosová počínanie mimovládnych organizácií posudzuje ironickým tónom: „Mimovládky uvádzajú,  že § 363 Trestného poriadku je tu s nami už dlhé roky, no preslávil ho až aktuálny generálny prokurátor. Maroš Žilinka vraj spravil z § 363 popkultúrny fenomén.Ja fakt neviem,ako sa dá dospieť k tomu, že nejaký paragraf v nejakom zákone môže byť popkultúrny fenomén… Možno by sa bolo treba zamerať skôr na to, ako dokáže sila samozvaných odborníkov cez zavádzanie, populizmus a prekrúcanie faktov predkladaných masám, spôsobiť v spoločnosti to, čo sa stalo s paragrafom 363.“

Neschopnej, dvojjedinej vláde Matoviča a Hegera zvoní politický umieráčik.Jeho kovové srdce búši nástočivo o bronz, že prichádza čas odchodu, ale zdá sa, že poslancami OĽANO to nepohne. Omína ich paragraf 363, chcú ho aspoň upraviť, keď sa nedá vygumovať z trestného poriadku. Vraj tým chcú prispieť k obnove dôvery v právny štát. Milan Vetrák a Lukáš Kyselica predkladajú novelu, ktorá by mala byť základnou zmenou a mala by Žilinkovi obmedziť využitie paragrafu na najzávažnejšie prípady a pochybenia.

Ustanovenie by sa vraj nemuselo automaticky týkať preskúmavania uznesenia o vznesení obvinenia. (Veď čo je generálneho prokurátora, strážcu zákonnosti do toho, no nie?) Vetrák hovorí: „Doteraz sa nám veľmi nedarilo dosiahnuť aspoň minimálnu zhodu v rámci vlády, štvorkoalície, ale snažili sme sa presviedčať partnerov, že zmena je nevyhnutná… Predložený návrh má byť základnou zmenou a návratom k pôvodnému zámeru ustanovenia. Rozhodnutie generálneho prokurátora by sa tak malo týkať iba merita danej veci.“Kyselica zdôraznil, že paragraf 363 má v prípravnom konaní fungovať ako mimoriadny opravný prostriedok. Podľa neho sa ustanovenie zneužíva (generálnou prokuratúrou) ako ďalší stupeň odvolania.

Nevedno kedy chcú novelu zákona prijať a najmä s kým chcú o nej diskutovať. Názory opozície ich nezaujímajú a Žilinkovi už dali najavo, že ho neprizvú do debaty, lebo jeho názory už poznajú. Zrejme ich v pripomienkovom konaní podrží Kolíková, Lipšic i Mazák a Baránik novelu pritvrdí v druhom čítaní, ak ešte zostane čas medzi presviedčaním Borisa Kollára, schválením novely a ďalšou „vylepšenou“ verziou obžaloby Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, ich advokáta Mareka Paru, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a iných „zosnovateľov zločineckej skupiny. “Matovičova politická vendeta bude víriť v pokrivených predstavách jeho nohsledov do poslednej minúty existencie vlády. O hlavy sa tu hrá. Vetrákovi a Kyselicovi to stojí za ten pokus, hoci vyhliadky na úspech sú slabé.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás