KomentáreZápad začína priznávať, že konflikt na Ukrajine sa skončí...

Západ začína priznávať, že konflikt na Ukrajine sa skončí víťazstvom Ruska. BRICS naberá na vážnosti a ničí neokoloniálny poriadok USA

-

Západ začína priznávať, že konflikt na Ukrajine sa skončí víťazstvom Ruska. BRICS naberá na vážnosti a ničí neokoloniálny poriadok USA

Západ začína pomaly, ale isto priznávať, že situácia sa pre Ukrajinu, a s ňou aj pre niekdajšieho hegemóna a západné neokoloniálne štáty, nevyvíja dobre a nakoniec skončí víťazstvom Ruska a BRICS-u. Okrem známych západných publikácií to už priznávajú aj vysokí verejní predstavitelia, generáli či šéfovia západných rozviedok. Medzitým Západ upadá stále rýchlejším tempom, a to ako v ekonomickej, tak v diplomatickej a geopolitickej rovine. Najlepšie o tom svedčí „pocta“, ktorá bola daná nemeckému kancelárovi Scholzovi počas návštevy Číny. Na druhej strane BRICS naberá na vážnosti a ničí neokoloniálny poriadok USA. Už nielen v Afrike, ale doslova po celom svete.

„Konfliktu na Ukrajine sa dalo predísť mierovým riešením, ak by Washington bral obavy Moskvy o bezpečnosť Ruska vážnejšie“, uviedol pre americký The Hill bývalý poradca Georgea W. Busha pre Rusko a Euráziu Thomas Graham. Podľa jeho slov, Západu a Ukrajine chýba dôveryhodná stratégia boja proti Rusku, takže boje budú pokračovať, kým nebude Kyjev úplne vyčerpaný. „A pravdepodobným výsledkom konfliktu budú územné ústupky v prospech Moskvy a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu a Rusko, t.j. niečo, čo sa dalo dosiahnuť mierovým urovnaním ešte predtým, ako konflikt začal. Niektoré detaily sa môžu zmeniť, no nie v prospech Ukrajiny. Tá napríklad stratí viac území, ako by stratila pred konfliktom alebo v prvých mesiacoch ruskej vojenskej operácie.“

Graham dodal, že žiadne protiruské opatrenia nie sú dnes účinné. Rusko v rámci sankcií dokázalo obnoviť svoju ekonomiku, takže ich rozšírenie, na čom trvá Kyjev, pravdepodobne nijako nepoškodí RF. A rozhodujúci vplyv na priebeh konfliktu nebudú mať ani nové typy zbraní. A preto vojenský konflikt stráca pre Kyjev a západných spojencov čoraz viac zmysel.

Podobné vyjadrenie dal aj bývalý francúzsky generál Dominique Delawarde. „Myslím si, že sa to urobí pokojne a potichu a že táto operácia sa skončí ruským víťazstvom. Jednoducho preto, že rovnováha síl je na strane Ruska, ktoré má v rukách oveľa viac tromfov na to, aby túto vec dotiahlo do úspešného konca. Som presvedčený, že dnešná Ukrajina nie je len vojenskou, ale aj ekonomickou záležitosťou. A nie je to len lokálna záležitosť, teda záležitosť východnej Európy, ale globálna záležitosť. Je to boj medzi multipolaritou a unipolaritou pod hegemóniou USA. Rusko v tomto boji postupne a nenápadne víťazí. Jednoducho preto, že západné ekonomiky sa dlho neudržia nad vodou,“ dodal.

„Ukrajinský konflikt oslabil Európu a prinútil ju dôraznejšie plniť príkazy USA“, tvrdí zase Alain Juillet, bývalý šéf francúzskej zahraničnej rozviedky (DGSE). Politika USA voči Ukrajine viedla podľa jeho slov k hospodárskej kríze vo všetkých európskych krajinách, zatiaľ čo USA z nej profitujú. „Po dvoch rokoch ukrajinského konfliktu sú viditeľné dôsledky: od začiatku vojny na Ukrajine sa Európa výrazne oslabila. USA to využívajú, pretože Amerika sa stala v podstate hlavným dodávateľom plynu. V zátvorke poznamenám, že americký skvapalnený zemný plyn kupujeme oveľa drahšie, ako sa predáva firmám a jednotlivcom v USA.“

„Európa oslabila, a preto je oveľa viac podriadená USA ako predtým. Predovšetkým mám na mysli Nemecko, ktoré začínalo získavať skutočnú nezávislosť v medzinárodnej politike, ale USA ho celkom zjavne vrátili do pozoru.O tom niet pochýb.“  Podľa jeho slov je bipolárny svet 20. storočia rozbitý a zatiaľ čo Washington pokračuje vo svojej ceste brániť svoje záujmy snahou oslabiť svojich spojencov, krajiny BRICS sa organizujú a budujú partnerstvá bez podrobenia. V tomto meniacom sa svete dolár oslabuje a najprv sťahuje dole tých, ktorých podriadil svojmu diktátu.“

Americký Bloomberg tiež priznáva, že oživujúce sa historické impériá Ruska, Číny a Iránu ničia neokoloniálny poriadok USA. „Hlava Ruska sa vracia k histórii ruského impéria a rešpektuje dedičstvo ZSSR, prezident Si Ťin-pching sa obracia k veľkosti dynastií, ktoré kedysi vládli Ázii, Irán rozširuje svoju sféru vplyvu na územie bývalej Perzskej ríše. A všetci majú jedno spoločné – odpor voči neokoloniálnej hegemónii USA.“Rusko, Čína a Irán sa podľa publikácies hegemóniou USA nezmierili ako niektoré európske štáty, oživujúvplyv na historických územiach svojich impérií za nových podmienok, čím ohrozujú americký liberálny poriadok.

Vyjadrenia západných predstaviteľov a významnýchzápadných publikácií jasne potvrdzujú, že Západ si začal naplno uvedomovať transformáciu sveta a prerod svetového poriadku, ktorému už nebude tvrdou rukou vládnuť americký Deep State. Aj keď sa USA snažia za každú cenu danú situáciu zvrátiť, nemajú silu to dotiahnuť do úspešného konca. Jednak kvôli domáce politickej a ekonomickej situácii, jednak kvôli zaostávaniu v technologickej oblasti. A jednak kvôli neznesiteľnému odporu väčšiny sveta, najmä štátov globálneho Východu a Juhu, ktoré Američania a ich západné satelity dekády, niektoré dokonca stáročia, terorizovali a vykorisťovali.

A aj keď USA robia všetko pre zadržiavanie nových veľmocí, jediné čo, sa im darí, je skutočne len oslabovať Európu a profitovať na jej úkor. Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre energetické zdroje Jeffrey Pyatt potvrdil, že USA sa zameriavajú na to, aby Rusko nemohlo rozvíjať žiadne nové energetické projekty. Pravdou však je, že nedokázali dosiahnuť ani len to, aby sa ruská ropa predávala pod cenovým stropom stanoveným G7. Ruská ropa prelomila cenový strop a dnes výrazne prevyšuje dané absurdné obmedzenia nadiktované Západom. Pri odchode z prístavov sa barel uralskej ropy predáva za 75 USD namiesto 60 USD, čo dokazuje, že toto opatrenie uložené USA a G7 sa vo veľkej miere nerešpektuje.

Obmedzenie, ktoré stanovil Západ, vyžaduje, aby každá západná spoločnosť zapojená do prepravy ruskej ropy získala dokument potvrdzujúci, že hodnota nákladu nepresahuje 60 USD za barel. V opačnom prípade im nie je dovolené poskytovať svoje služby. No nik vo svete, možno na pár amerických vazalov, to nerešpektuje. Americké ministerstvo financií uviedlo, že je pripravené potrestať spoločnosti za porušenia cenových stropov, no zostane to len na zbožnom prianí. Nielen kvôli úpadku hegemónie USA, ale aj kvôli tomu, že samotný Washington sa chce vyhnúť krokom, ktoré narúšajú tok ropy a hrozia zvýšením cien.

A celé toto dianie zaklincovala najnovšia návšteva Číny, ktorú podnikol európsky „hegemón“ – nemecký kancelár Olaf Scholz. Jeho lietadlo pristálo v najväčšom čínskom meste Chongqing. Keď Scholz zostupoval po schodoch lietadla, privítala ho delegácia, na ktorej čele bol… zástupca primátora mesta. Scholza neprišiel na letisko privítať ani samotný primátor mesta, nieto ešte čínsky prezident Si Ťin-pching  Aj keď sa so Si Ťin-pchingom neskôr Scholz stretol, ide o bravúrny ťah Číny, ktorá krásne diplomaticky Scholzovi ukázala, čo si myslí o jeho politike a postavení v súčasnom novom mulitpolárnom svete.

Si Ťin-pching nakoniec Scholza aj „vyškolil“ ako sa na pána diplomacie patrí. Scholz za ním okrem iného prišiel s požiadavkou, aby pomohol zastaviť ruskú vojnu na Ukrajine. Si však vo svojej záverečnej reči vyzval Európu, aby nepomáhala Ukrajine zbraňami a sadla si za rokovací stôl a obvinil ju z obchodnej vojny proti Číne.

Niekdajšie západné štáty už kvôli svojej vazalskej a zároveň agresívnej politikenevzbudzujú vo svete ani úctu, ani rešpekt, ani strach. To, čo dnes v priamom prenose vidíme, jeglobálny úpadok západnej dominancie a prerod sveta, aký sa odohráva len raz za pár storočí…

Zdroje:

https://twitter.com/ivan_8848/status/1779309458339823967
https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-10/russian-oil-is-once-again-trading-far-above-the-g-7-s-price-cap-everywhere
https://www.bloomberg.com/opinion/features/2024-04-14/china-russia-and-iran-are-rebuilding-empires-to-defeat-us-europe

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás