EkonomikaParáda, Edko ,,náš" nám klamal: Výstavba nemocnice Rázsochy sa...

Paráda, Edko ,,náš“ nám klamal: Výstavba nemocnice Rázsochy sa bude financovať zo štátneho rozpočtu, oznámil Palkovič

-

spot_img

Paráda, Edko ,,náš“ nám klamal: Výstavba nemocnice Rázsochy sa bude financovať zo štátneho rozpočtu, oznámil Palkovič

BRATISLAVA 2. júna (SITA) – Výstavba nemocnice Rázsochy sa bude financovať zo štátneho rozpočtu. Po rokovaní s predstaviteľmi parlamentných politických strán o tom informoval minister zdravotníctva Michal Palkovič. Na zmene spôsobu financovania výstavby tejto nemocnice podľa neho nastala dohoda naprieč celým politickým spektrom. Hlavným dôvodom je podľa neho to, že kvalita projektovej dokumentácie k tomuto projektu nie je dobrá, má vady a ich odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov.

„Projekt Rázsochy bude musieť byť financovaný zo štátneho rozpočtu, teda nie z plánu obnovy,“ uviedol minister zdravotníctva. Zmeny nastanú aj pri výstavbe univerzitnej nemocnice v Martine. „Tento projekt môžeme zmeniť vzhľadom na neúspešné verejné obstarávanie z dodania celkovej nemocnice na dodanie hrubej stavby,“ povedal. Tento krok podľa neho výrazne zreálni to, že ďalšie verejné obstarávanie bude úspešné. Podľa neho sa v tomto projekte pristupuje k plánu B, čo znamená zreálnenie časového faktoru a finančných nárokov. „Ešte dnes rozošleme prihlášky subjektom, ktoré majú momentálne najväčšiu šancu v horizonte troch rokov tento projekt zrealizovať,“ povedal Palkovič. Budúci týždeň vo štvrtok by mali tieto subjekty svoje projekty obhajovať na ministerstve zdravotníctva, aj za účasti zástupcov politických strán.

Vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková sa vyjadrila, že ministerstvo zdravotníctva navrhuje dať druhú šancu projektom, ktoré vypracovali a zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti investícií. „Týmto by sme ich chceli pozvať na ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok, kde by nám odprezentovali svoje projekty a mohli by sme na základe interakcie s nimi zhodnotiť, do akej miery je realistický harmonogram,“ povedala. Rozhodovať sa chcú na základe objektívnych parametrov, a to času dodania, počtu lôžok a rozpočtu. S Európskou komisiou sa podľa nej podarilo vyrokovať cenové podmienky výstavby nemocníc. „Vzhľadom na vysoký nárast cien stavebných materiálov máme možnosť stavať za reálne ceny, a nie za ceny z rokov 2020 a 2021,“ uviedla. Slovensku sa tiež podarilo vyrokovať posun dokončenia stavieb nemocníc z konca roka 2025 na druhý kvartál 2026. Zmeny nastanú aj v počte lôžok, ktoré musí Slovensko voči Európskej komisii vykázať. Pôvodne išlo o 2,6 tisíca lôžok, schválený plán obnovy hovorí o 1,6 tisíca lôžok. „Vyrokovali sme len 660 lôžok v kategórii full fit out,“ dodala. Full Fit Out znamená postavenú a plne vybavenú nemocnicu.

„Hegerovo-Matovičova vláda absolútne zlyhala, zahmlievala, nepočúvala rady odborníkov a dva roky ohrozovala reputačné riziko Slovenskej republiky v tom, že miliarda z plánu obnovy prepadne,“ reagovala strana Hlas-SD. Podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková tvrdí, že sa týmto potvrdili ich slová. „Vyše roka sme upozorňovali na to, že pri výstavbe Rázsoch sa neplnia míľniky a termíny a že Rázsochy z plánu obnovy nebudú, pretože sa jednoducho a prakticky nedá plán ich výstavby stihnúť,“ uviedla. Hlas podľa nej opakovane žiadal expremiéra Hegera, aby priznal svoje politické zlyhanie a vyčlenil peniaze určené na výstavbu národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy zo štátneho rozpočtu.„ Pozitívne je aspoň to, že úradnícka vláda konečne problém Rázsoch z plánu obnovy pomenovala a racionálne verejnosti povedala, že manažment plánu obnovy v rámci zdravotníctva zlyhal a riešením je preto alokovať 281 miliónov eur na tie projekty, ktoré sú dostatočne pripravené ich do konca júna 2026 dokončiť,“ dodala Dolinková.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás