NázoryAmerický senát schválil legislatívu na zákaz TikToku

Americký senát schválil legislatívu na zákaz TikToku

-

spot_img

Americký senát schválil legislatívu na zákaz TikToku

Americký Senát potvrdil pozíciu Snemovne reprezentantov a schválil balík zákonov, ktorý bude vyžadovať, aby TikTok predal svoje akcie, ktoré sú v súčasnosti v čínskych rukách, pod trestom pozastavenia služby na americkej pôde. Materská spoločnosť bude mať teraz 12 mesiacov na predaj americkým subjektom, hoci sa očakávajú najmenej dve rôzne komplikácie: môže byť ťažké nájsť niekoho s potrebnými finančnými prostriedkami na uskutočnenie nákupu a navyše čínsky zákon by mohol zabrániť tomu, aby sa algoritmus sociálnej siete predával spolu s aplikáciou.

Toto rozhodnutie bolo vnímané a dokonca deklarované ako krok proti Pekingu. Napriek tomu, aspoň mimochodom, výpadok TikToku alebo predaj akcií do amerických rúk by tiež prospel Izraelu v informačnej vojne, pretože digitálna platforma je zaplavená videami a obsahom, ktoré údajne poškodzujú jeho obraz. Takže toto rozhodnutie trvá rovnako na politicko-obchodnej vojne s Čínou, ako na podpore Izraela: „Dve muchy jednou ranou,“ ako hovorí známe príslovie.

Americký Senát po rozhodnutí, prijatom Snemovňou reprezentantov, hlasoval za prijatie zákona o ochrane Američanov pred aplikáciami, kontrolovanými zahraničnými protivníkmi, ktorým USA nariaďujú spoločnosti ByteDance predať TikTok alebo budú mať zatvorené dvere na americkej pôde.Toto rozhodnutie bolo opakovane legitimizované „obavami o národnú bezpečnosť“, ktoré predstavuje čínska aplikácia, ako aj údajným „zlomyseľným vplyvom“ na americkú spoločnosť. Stručne povedané, TikTok by mal byť zbraňou, ktorú čínska vláda používa vo svojej vojne proti USA.

Napriek tomu v rozhovoroch a svedectvách Kongresu na TikToku vedúci predstavitelia FBI, CIA a riaditeľ národnej spravodajskej služby, aj keď dramatickými a zastrašujúcimi tónmi, kvalifikovali hrozbu pre národnú bezpečnosť, ktorú predstavuje TikTok, ako čisto hypotetickú.

TikTok tvrdil, že údaje o používateľoch v USA nie sú uložené v Číne, ale v Singapure a USA, kde sú smerované cez cloudovú infraštruktúru, prevádzkovanú americkou spoločnosťou Oracle. V roku 2023 TikTok otvoril dátové centrum v Írsku, kde spracováva údaje občanov EÚ. Operácia, vedená politikou USA, bola otvorene definovaná ako protipekinskás tým, že výpadok TikToku alebo jeho prevod do amerických rúk by zároveň prospel Izraelu v jeho informačnej vojne.

V novembri 2023 sa na internete objavila uniknutá nahrávka  Jonathana Greenblatta, generálneho riaditeľa Anti-Defamation League (ADL), v ktorej hovorí: „Máme veľký, veľký, veľký generačný problém. Všetky prieskumy verejnej mienky, ktoré som videl, prieskumy ADL, ICC, nezávislé prieskumy verejnej mienky naznačujú, že otázka americkej podpory Izraela nie je ľavicová a pravicová, ale je mladá a staráNaozaj máme problém s TikTokom, problém s generáciou Z.“ V tom istom mesiaci sa skupina  celebrít a influencerov, vrátane Sacha Baron Cohen, Debra Messing a Amy Schumer, pokúsila vyvinúť tlak na TikTok, aby drastickejšie zasiahol do regulácie obsahu na platforme. „Čo sa deje s TikTokom, je to, že vytvára najväčšie antisemitské hnutie od čias nacistov,“ povedal Cohen počas video-stretnutia. Všetci rečníci obvinili sociálnu sieť z uprednostňovania propalestínskeho obsahu.

Architekt zákona proti TikToku, republikán Mike Gallagher, okrem toho, že „táto politika má chrániť bezpečnosť USA voči Číne, tiež dodal, že sociálna sieť sa „stáva dominantnou spravodajskou platformou pre Američanov mladších ako 30 rokov“, čo odráža obavy z „generácie Z“, ktoré vyjadril Jonathan Greenblatt, generálny riaditeľ Ligy proti hanobeniu.

Problémom teda je, že mladí ľudia dostávajú informácie na platformách, ktoré nie sú úplne podriadené ich vôli.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás