EkonomikaZaujímavé: Uplynulý mesiac na globálnych finančných trhoch

Zaujímavé: Uplynulý mesiac na globálnych finančných trhoch

-

Zaujímavé: Uplynulý mesiac na globálnych finančných trhoch

BRATISLAVA 2. februára (SITA) – Na Wall Street a európskych trhoch aj v januári pokračoval trend prepisovania historických maxím. Nahor smerovali aj dlhopisové výnosy, ropa a silnel tiež dolár. Ako vysvetlili analytici J&T banky, vyššie dlhopisové výnosy a posilnenie kurzu dolára však potlačilo nadol zlato.

Rastu na americkom akciovom trhu pomohli pokračujúce pozitívne očakávania v súvislosti s umelou inteligenciou. Pozitívny vplyv mali aj „predpoklady jemného zosadnutia americkej ekonomiky s rýchlym ústupom inflačných tlakov,“ uviedli analytici Stanislav Pánis a Patrik Hudec. Európske trhy sa tiež vďaka nákupnej vlne posunuli na rekordné úrovne, pričom im v tom dopomohli aj očakávania väčšej stimulácie čínskej ekonomiky.

Zlato bolo počas väčšiny januára v defenzíve pod predajným tlakom, poukázali Pánis a Hudec s tým, že miestami sa priblížilo k dvetisícdolárovej méte. Negatívny vplyv mali silnejúci dolár a zotavujúce sa dlhopisové výnosy.

Výnosy z dlhopisov rástli a korigovali masívny pokles z predošlých dvoch mesiacov, keď obchodníci prehodnocovali príliš optimistické očakávania skorého začiatku a tempa znižovania úrokových sadzieb svetovými centrálnymi bankami.

Ropa sa dostala na najvyššiu úroveň od novembra, keď sa na trhoch začala započítavať väčšia riziková prémia pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Červenom mori. Rast ceny ropy podporili aj očakávania pokračujúceho solídneho rastu americkej ekonomiky a viac stimulov v Číne.

Dolár podľa analytikov posilňoval voči ďalším svetovým menám s podporou solídneho stavu americkej ekonomiky. Keďže ekonomické perspektívy eurozóny sú najmä v prvom polroku pochmúrne, mohlo by to znamenať, že situácia nebude tlačiť americký Federálny rezervný systém k skorému znižovaniu úrokových sadzieb, zatiaľ čo Európsku centrálnu banku zrejme áno.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás