ZahraničnéPrezident Zeman povedal názor na kauzu Vrbětice a už...

Prezident Zeman povedal názor na kauzu Vrbětice a už ho chcú odvolávať

-

spot_img

Prezident Zeman povedal názor na kauzu Vrbětice a už ho chcú odvolávať

Praha 2. júna (TASR) – Český prezident Miloš Zeman podľa výboru Senátu pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť nie je schopný vykonávať svoje povinnosti. Informoval o tom server Seznam Zprávy s odvolaním sa na stredajšie vyjadrenie predsedu tohto výboru Pavla Fischera, ktorý chce navrhnúť Zemanovo odvolanie.


      „Správanie Miloša Zemana považujem už dlho za nezlučiteľné s ústavou. Vyvrcholením v tomto zmysle bolo jeho správanie počas krízy okolo útoku vo Vrběticiach. Všetky senátne kluby poverili 28. apríla 2021 Výbor pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť, aby sa starostlivo zaoberal tým, čo prezident republiky v súvislosti s kauzou Vrbětice urobil alebo naopak, zanedbal. Senát má výlučnú právomoc kontrolovať prezidenta, je preto povinný sa konaním prezidenta zaoberať,“ povedal Fischer.


      „Dnešné stretnutie je prvý krok, za týždeň navrhnem, aby bol tento bod zaradený do rokovania Senátu. Ak prezident republiky nemôže vykonávať svoj úrad, a k tomu sme dnes dospeli, potom je na mieste jeho odvolanie,“ dodal Fischer.


      Zemanov hovorca Jiří Ovčáček tento postup na Twitteri označil za „úplne lživý útok organizovanej skupiny senátorov na prezidenta republiky“, ktorý je zároveň „útokom na ústavnosť, slobodu a demokraciu“. „Krok (tejto) skupiny senátorov vyvoláva vážne podozrenie z trestného činu podľa paragrafu 310 trestného zákonníka – rozvracanie republiky,“ dodal Ovčáček.


      Zeman podľa Fischera vo svojich vyjadreniach – nielen ku kauze Vrbětice – ukázal, že je dezorientovaný, zle cituje ústavu a vykladá si realitu spôsobom, ktorá zamieňa následok za príčinu.


      „Nekoná v súlade so svojim sľubom, voči médiám vystupuje v rozpore s Listinou základných práv a slobôd,“ uviedol Fischer. Takisto podnecuje nenávisť medzi skupinami obyvateľov, presadzuje obchodné záujmy cudzích mocností a otvorene nedôveruje práci tajnej služby.


      Praha sa dostala s Moskvou do diplomatickej roztržky, ktorú spustilo oznámenie českej vlády zo 17. apríla, že do výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky, čo Kremeľ popiera. Zeman v rozpore s premiérom Andrejom Babišom, ministrom vnútra Janom Hamáčkom či poslancami oboznámenými s vyšetrovaním spomínal napríklad dve vyšetrovacie verzie tejto kauzy.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás