fbpx
Zahraničné zaujímavéGrécka vláda je vďačná Slovensku za zrušenie účasti na...

Grécka vláda je vďačná Slovensku za zrušenie účasti na vojenskom cvičení

-

Grécka vláda je vďačná Slovensku za zrušenie účasti na vojenskom cvičení

(zdroj)

Pred tromi dňami, 24. 5. 2021, začalo v Turecku medzinárodné vojenské cvičenie za účasti armád Turecka, USA, Azerbajdžanu, Kataru, Slovenska a tzv. Severocyperskej tureckej republiky. Práve posledný menovaný účastník sa stal zdrojom medzinárodných problémov. Územie severného Cypru totiž nie je medzinárodne uznaným štátom. Grécko a Cyperská republika ho považujú za „Tureckom okupovanú časť Cypru“.

Slovenskí vojaci na tomto cvičení plnili „len“ kontrolné a monitorovacie úlohy pod vedením armády USA. Ich účasť však mala potenciál zhoršiť medzinárodné vzťahy Slovenska s Gréckom a Cyprom.
(Pozn. MM: Severný Cyprus ako nezávislý štát uznáva len Turecko a proti jeho medzinárodnému uznaniu sa vyslovilo aj valné zhromaždenie OSN rezolúciami 541 a 550. Severný Cyprus je od Cyperskej republiky oddelený demilitarizovaným pásmom, v ktorom dlhodobo pôsobia mierové sily OSN. Slovensko má v tejto línii vlastný sektor, v ktorom od roku 2001 pôsobí kontingent aktuálne v sile 240 profesionálnych vojakov.)


(zdroj)

Grécka a Cyperská republika po začatí cvičenia adresovali slovenskému ministerstvu zahraničných vecí koordinované demarše so žiadosťou o prehodnotenie účasti Slovenska.

Dnes (27. 5.) na schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ informoval minister Korčok svojho gréckeho kolegu Dendiasa, že Slovensko vyhovelo demaršu Grécka a Cypru a svoju účasť na vojenskom cvičení odrieklo.

Minister Ivan Korčok, podľa oficiálnej správy ministerstva zahraničných vecí Grécka, tento krok zdôvodnil záväzkom Slovenska dodržiavať medzinárodné právo a byť solidárny s ostatnými členmi EÚ. (Pozn. MM: Slovensko bolo jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá sa zúčastňovala na tomto cvičení.)

Grécke ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo vďačnosť Slovenskej republike za rýchlu reakciu na demarše.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás