fbpx
ZahraničnéErdogan v posledný deň kampane obvinil svojho súpera z...

Erdogan v posledný deň kampane obvinil svojho súpera z terorizmu

-

Erdogan v posledný deň kampane obvinil svojho súpera z terorizmu

        Istanbul 13. mája (TASR) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil v sobotu svojho súpera z napojenia na teroristov a z presadzovania LGBT agendy. Urobil tak v posledný deň kampane pred nedeľňajšími prezidentskými a parlamentnými voľbami v Turecku, ktoré by mohli ukončiť dve desaťročia Erdoganovej vlády.


        Hlavný Erdoganov súper, spoločný opozičný kandidát Kemal Kiličdaroglu v sobotu apeloval na stúpencov opozície a volebných pozorovateľov, aby dohliadli na bezpečný priebeh hlasovania.


        „Pán Kemal (Kiličdaroglu) dostáva príkazy od teroristov. My dostávame príkazy od Boha a od národa. To je rozdiel medzi nami,“ vyhlasoval Erdogan na sobotňajšom predvolebnom mítingu v Istanbule, informuje agentúra DPA.

- reklama -


        Erdogan týmito slovami bez uvedenia dôkazov naznačoval, že Kiličdaroglu má kontakty na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá vedie dlhodobý ozbrojený boj voči tureckému štátu.


        Autoritatívny turecký prezident, ktorý v najnovších predvolebných prieskumoch zaostáva za Kiličdaroglom, okrem toho obvinil svojho súpera, že ohrozuje národnú bezpečnosť a hranice Turecka, ako aj tradičné islamské a rodinné hodnoty. Kiličdaroglu by ako prezident zrušil plánované investície do infraštruktúry a obrany a oslabil vzťahy s niektorými krajinami, napríklad Ruskom, tvrdí Erdogan.


        Podľa jeho slov si americký prezident Joe Biden a ďalší západní lídri želajú to, aby vo voľbách zvíťazil Kiličdaroglu.


        Agentúra DPA upozornila na symbolický spôsob, akým sa obaja kandidáti rozhodli zavŕšiť svoju kampaň. Kiličdaroglu v sobotu navštívil mauzóleum zakladateľa sekulárnej tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka.


        Naopak Erdogan zakončí kampaň večernými modlitbami v istanbulskej mešite Hagia Sophia, o ktorej opätovnú premenu z múzea na mešitu sa v roku 2020 sám zaslúžil.         


        Turecká opozícia vyjadruje obavy, že Erdogan by nemusel uznať svoju prípadnú volebnú porážku. V piatok večer však prezident prisľúbil, že bude rešpektovať akékoľvek demokratické rozhodnutie voličov. Právo odovzdať hlasy má viac ako 64 miliónov občanov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás