fbpx
ZahraničnéČR: Komunisti vládu nepodporia

ČR: Komunisti vládu nepodporia

-

ČR: Komunisti vládu nepodporia

Foto: FOTO TASR/AP

Praha 2. júna (TASR) – Českí komunisti nepodporia vládu hnutia ANO a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Ako v utorok povedal podpredseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Stanislav Grospič, to, že by vládu podržali pri štvrtkovom hlasovaní, „nepripadá do úvahy“.

Neznamená to však, že komunisti budú automaticky hlasovať so zvyškom opozície aktívne proti vláde, ktorá by v prípade vyslovenia nedôvery 101 hlasmi musela podať demisiu. „Žiadna forma podpory vlády nepripadá do úvahy,“ vyhlásil Grospič, ktorého v stredu citoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

- reklama -

S týmto postojom komunistov sa nechce zmieriť šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek, ktorý s nimi chce rokovať o zmene. Grospič nevylúčil ani to, že sa predseda KSČM Vojtěch Filip ešte do štvrtka zíde s českým premiérom Andrejom Babišom. Ten však pre denník Právo povedal, že ďalšie stretnutie už neplánuje. Ak sa podľa neho komunisti rozhodnú hlasovať pre vyslovenie nedôvery, potom by na tom nič nezmenila ani ďalšia schôdzka.

Bez ohľadu na výsledok štvrtkového hlasovania bude ďalej riadiť štát Babišov kabinet, pretože prezident ČR Miloš Zeman v pondelok premiérovi opäť sľúbil, že ho nechá vládnuť aj bez dôvery až do volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory českého parlamentu), ktoré sa uskutočnia 8. – 9. októbra.

Nikto z 15-členného poslaneckého klubu KSČM v utorok odmietavý postoj k vláde nespochybnil. Majú ale problém, že by potom, čo vládu až do tohtoročného apríla tolerovali, hlasovali s pravicovou opozíciou, uvádzajú Novinky.

Podľa Filipa sú dôvody, pre ktoré komunisti nedôverujú vláde, iné než u pravice. Podľa neho kabinet zlyhal v zahraničnej politike a zásadne neplní kroky sedemročného plánu stabilizácie verejných financií. Pravicová opozícia argumentuje konfliktom záujmov premiéra, nezvládnutým riešením pandémie či nezabezpečením jasnej podpory spojencov v kauze Vrbětice.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás