fbpx
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Za ľudí si pri dôvere vláde počká na PVV, Smer nedá „ani jediný hlas“

        Bratislava 20. mája (TASR) – Predsedníčka strany Za ľudí a poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová sa pri vyslovení dôvery vláde odborníkov chce rozhodnúť na základe predloženého programového vyhlásenia vlády (PVV). Uviedla to v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy. Remišovej oponent v debate, predseda Smeru-SD a parlamentný poslanec Robert Fico, vyhlásil, že vláda odborníkov je iba pokračovaním predchádzajúcej garnitúry. „Od Smeru preto nedostane ani jeden jediný hlas v parlamente,“ dodal.


        Remišová od novej vlády očakáva, že bude vyvíjať opatrenia na pomoc ľuďom, rovnako si praje, aby nezastavila projekt výstavby nemocnice v Martine z plánu obnovy. „Sever Slovenska si zaslúži špičkovú nemocnicu,“ zdôraznila. Kabinet Ľudovíta Ódora preto vyzvala, aby sa v Bruseli pokúsil zmeniť nastavenie podmienok a čerpania v pláne obnovy.

- reklama -


         Fico považuje fakt, že sa do výberového konania na výstavbu novej nemocnice v Martine nikto neprihlásil, za potvrdenie to, že plán obnovy bol od začiatku zle nastavený. Mieni, že Slovensko príde o obrovské peniaze, varuje však pred neuváženými a zmätočnými zásahmi, ktoré by mohli situáciu ešte zhoršiť.


        Obaja diskutujúci sa vyjadrili k piatkovému (19. 5.) rozhodnutiu senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka uznal za vinnú Alenu Zs., podnikateľa Mariana K. však spod obžaloby oslobodil. Remišová si chce počkať na právoplatné rozhodnutie súdu, neskrýva však sklamanie nad piatkovým verdiktom. Fico predpokladá, že súd, ktorý bol „pod enormným tlakom verejnosti“, musel mať na svoje rozhodnutie pádne argumenty, pripomenul v tejto súvislosti princíp prezumpcie neviny, pri ktorej musia byť predložené jednoznačné dôkazy o vine.

Premiér: Otázka výmeny šéfa SIS je otvorená, zvážim všetky pre a proti

        Bratislava 21. mája (TASR) – Otázka možnej výmeny šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) je stále otvorená, predseda vlády SR Ľudovít Ódor sa chce rozhodnúť až po presnom zorientovaní sa v situácii a zvážení všetkých „pre a proti“. Rovnako sa ešte predtým chce stretnúť s riaditeľom SIS Michalom Aláčom i s prezidentom Policajného zboru (PZ) Štefanom Hamranom. Ódor to uviedol v nedeľňajšej diskusii RTVS O 5 minút 12.


        Ódor pripomenul, že výmena na čele SIS nie je úplne obyčajnou personálnou výmenou, priznal však, že existujú „červené čiary“, ktorých prekročenie pri výkone funkcie šéfa SIS nebude akceptovať. „Ak by teda Aláč pokračoval, tak len za istých podmienok, a ak by tie podmienky porušil, príde výmena. Nerád sa však rozhodujem len na základe politických vyhlásení,“ zdôraznil Ódor.


        Pripomenul základnú výzvu pre svoj kabinet – pokojne doviesť krajinu do septembrových volieb. Takto bude pristupovať aj k napätiu medzi SIS a políciou. „Takže, ak by hrozilo z jednej alebo druhej strany narušenie tých káuz, ktoré v súčasnosti bežia, nebudeme ani sekundu váhať,“ povedal Ódor.


        Priznal, že jeho vláda je pred výzvou, ktorú predstavuje stav verejných financií. „Nevyzerá dobre,“ potvrdil Ódor, pričom súhlasí s tým, že súčasná legislatívna smršť s návrhmi, ktoré majú obrovský dosah na verejné financie, môže situáciu ešte zhoršiť. „Každý deň rokovania v parlamente hrozí zhoršenie deficitu i prijatie nekvalitnej legislatívy,“ upozornil premiér, ktorý verí, že napokon zvíťazí u poslancov zodpovednosť za krajinu.


        Nemyslí, si, že jeho vláda má priestor naštartovať ozdravný plán verejných financií, deklaroval však, že jeho kabinet navrhne pri príprave budúcoročného rozpočtu opatrenia na prijímanie ozdravných opatrení. Rovnako chce kabinetu, ktorý vzíde z predčasných volieb, sformulovať opatrenia na adresnejšiu pomoc tým, ktorí pomoc štátu potrebujú. Upozornil, že na veľké plošné opatrenia i z hľadiska stavu verejných financií nie je priestor.


        Ódor sa kriticky vyjadril k stavu implementácie eurofondov. „Čakal som, že to bude zlé, no realita ukázala, že je to ešte o čosi horšie,“ priznal. Úlohu svojho kabinetu vidí preto v zrýchlení všetkých procesov, ktoré umožnia efektívnejšie čerpanie. Je oboznámený aj s komplikovanou situáciou v prípade výstavby nemocníc z plánu obnovy. „Začali sme pracovať okamžite aj s plánmi B a C, aby nám peniaze neprepadli, no urobíme hĺbkovú analýzu, aby sme sa vedeli rozhodnúť a povedať budúcej vláde, čo sa dá a nedá urobiť, prípadne pri akej zmene podmienok sa to dá urobiť,“ dodal Ódor.


        Pri uchádzaní sa o dôveru vláde v parlamente Ódor uviedol, že nebude rokovať s tými politickými stranami, ktoré nemajú záujem konštruktívne pristupovať k veciam. „S tými ostatnými by sme to skúsili dvojkolovo, najskôr predstavím lídrom strán priority a potom by sme sa bavili s nimi, či majú záujem ich podporiť alebo nie,“ avizoval. „V každom prípade im chceme predstaviť naše priority, myslím si, že by mohlo byť pre nich zaujímavé vypočuť si to, čo my ako vláda odborníkov považujeme za dôležité pre budúcnosť tejto krajiny,“ zdôraznil premiér.

P.Pellegrini aj M.Kolíková si myslia, že Rázsochy z plánu obnovy nebudú

        Bratislava 21. mája (TASR) – Poslanci Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) a Peter Pellegrini (nezaradený) sa zhodli, že nemocnica Rázsochy sa nestihne postaviť za peniaze z plánu obnovy. Pri martinskej nemocnici by podľa Pellegriniho mohlo Slovensko napríklad požiadať o predĺženie termínu na použitie financií. Kolíková navrhuje v prípade, ak sa termín nestíha, prerozdeliť peniaze regionálnym nemocniciam. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.


        Výmenu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) by Kolíková uvítala. Pellegrini si myslí, že to môže spôsobiť aj destabilizáciu služby. Ocenil „rozumný prístup“ premiéra Ľudovíta Ódora k tejto téme, ktorý zatiaľ považuje túto otázku za otvorenú.


        Strana Hlas-SD podľa svojho predsedu Pellegriniho neplánuje spolupracovať s Republikou. Kolíková sa jednoznačne nevyjadrila k povolebnej spolupráci SaS a Hlasu.


        Ani jeden z poslancov sa neobáva manipulácie nadchádzajúcich parlamentných volieb. V prípade podozrení zo zneužitia štátnych peňazí na výstave Expo v Dubaji stojí Kolíková za svojím straníckym šéfom Richardom Sulíkom, odmieta, že by boli peniaze neúčelné minuté.


        Ani po spojení strán Hlas-SD a Dobrá voľba nie je primárnym kandidátom Hlasu na ministra zdravotníctva šéf Dobrej voľby Tomáš Drucker, ale Zuzana Dolinková.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás