NázoryŠutaj Eštok odvolal členov Rady vlády pre mimovládne neziskové...

Šutaj Eštok odvolal členov Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, je medzi nimi aj Rizman

-

spot_img

Šutaj Eštok odvolal členov Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, je medzi nimi aj Rizman

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odvolal päticu členov Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie.

Ako informovala výkonná riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel, minister dôvod neuviedol. Išlo o odborníkov, ktorí v tomto poradnom orgáne vlády mali štatút „osobnosť občianskeho sektora“.

Zdôraznila, že členstvo je neplatené, funkcia v predmetnej rade je čestná a odborná. Šutaj Eštok piatich členov rady, z pozície jej predsedu, odvolal k 10. aprílu.

Medzi odvolanými aj Rizman

Medzi odvolanými sú okrem samotnej Dittel aj Peter Medveď z Nadácie Ekopolis, Karolína Miková z PDCS, Juraj Rizman z Post Bellum a Boris Strečanský z Centra pre filantropiu. Mená ľudí, ktorí by ich mali nahradiť, zatiaľ nie sú známe.

Štyria z piatich odvolaných boli vymenovaní za predošlých vlád Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD), a to Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a Denisou Sakovou (Hlas-SD). Piateho odvolaného menoval Ivan Šimko, minister vnútra v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora.

„Samotné odvolanie nás neprekvapilo. Je logické, že vláda, ktorá sa nehlási k otvorenému vládnutiu, na všetkých úrovniach odstraňuje občiansku participáciu, obmedzuje finančné zdroje pre mimovládny sektor a nevyberane systematicky útočí na občiansku spoločnosť, nebude mať záujem o našu expertízu. V tejto súvislosti si však treba uvedomiť, že žiadny zákon, žiadne nariadenie ani žiadna zmena politiky či koncepcií, ktoré už schválila alebo ktoré aktuálne navrhuje zmeniť vládna koalícia, obmedzujúce občiansku spoločnosť, neprešli riadnym procesom prerokovania v poradnom orgáne, ktorý si na tento typ spätnej väzby a dialógu medzi štátom a občianskym sektorom zriadila vláda,“ vraví Medveď.

Návrh zákona o označovaní mimovládok

Poznamenal, že takáto miera ignorancie tu dosiaľ nebola, a to ani za predošlých vlád Fica či Pellegriniho.

„Po škandalóznom odvolaní bývalého vládneho splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipa Vagača – ktorý sa o svojom odvolaní dozvedel z médií počas prázdnin, ktoré trávil so svojimi deťmi – nastalo obdobie viacnásobného porušenia štatútu Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Vláda najprv v rozpore so štatútom rady – bez konzultácií s občianskym sektorom – vymenovala novú splnomocnenkyňu, následne zmenila avizovaný termín zasadania rady a následne – opäť v rozpore s platným štatútom rady, dvakrát tesne za sebou – úplne odignorovala záväzný termín na zvolanie mimoriadneho zasadnutia rady a vyhlásenie per rollam hlasovania navrhnutého Komorou mimovládnych neziskových organizácií,“ vraví Dittel.

Dodala, že na tieto prešľapy upozornili, a taktiež navrhovali, aby sa na najbližšom rokovaní vlády otvorila téma Slovenskou národnou stranou (SNS) navrhovaného zákona o označovaní mimovládok.

Úsilie o obmedzovanie občianskeho sektora

Rovnako chceli otvoriť aj tému zrušenej dotačnej výzvy pre oblasť ľudských práv rezortu spravodlivosti či svojvoľné zmeny Akčného plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti. Dittel dodala, že ich odvolanie vnímajú ako pokračovanie úsilia o obmedzovanie občianskeho sektora.

Na odvolanie členov Rady i zákon o mimovládkach z dielne SNS zareagovalo i Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Podľa ich poslankyne a predsedníčky poslaneckého klubu Martiny Holečkovej predstavitelia vlády pokračujú v likvidácii občianskeho sektora a mimovládnych organizácií.

„Odvolanie piatich členov Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie ministrom vnútra je najlepším príkladom toho, ako funguje vládna koalícia. Ľudia na dôležitých postoch sa vymieňajú nie preto, že by zlyhali, ale preto, lebo sú nepohodlní a profesionálne výsledky práce nehrajú pri rozhodovaní o ich zotrvaní žiadnu rolu,“ myslí si Holečková a pripomenula, že štyroch z odvolaných členov menovali ešte Kaliňák a Saková.

MV SR: Personálne výmeny v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie boli realizované z dôvodu prirodzenej obmeny kapacít

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) – Personálne výmeny v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie boli realizované z dôvodu prirodzenej obmeny odborných kapacít v tomto poradnom orgáne. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo pre agentúru SITA, reagovalo tak na otázky týkajúce sa odvolanie piatich členov predmetnej rady, o čom informovala riaditeľka Karpatskej nadácie a jedna z odvolaných, Laura Dittel. Rezort zároveň potvrdil, že Dittel, spolu s Karolínou Mikovou, Petrom Medveďom, Jurajom Rizmanom a Borisom Strečanským boli k 10. aprílu odvolaní, a to v súlade so štatútom Rady. „Nakoľko v radoch občianskej spoločnosti pôsobí množstvo významných odborníkov, považujeme za prirodzené vytvoriť priestor pre pluralitu názorov. Personálne výmeny na pozícii významných odborníkov sú absolútne štandardnou praxou v poradných orgánoch Vlády SR, preto sa táto situácia nevymyká zo zaužívanej praxe,“ uviedlo MV SR vo svojom stanovisku. Doplnilo, že minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa odvolaným poďakoval za ich prácu v tomto poradnom orgáne, a to prostredníctvom dekrétov, ktoré obdržali.

Rezort vnútra zdôraznil, že v žiadnom prípade nejde o kroky, ktoré by boli namierené proti občianskej spoločnosti. Fluktuácia je podľa ministerstva prirodzená a očakávaná, vzhľadom na to, že funkcia v Rade je čestná, odborná a neplatená. „Nesúhlasíme s tvrdeniami, že rezort konal v rozpore s platným štatútom Rady vlády SR pre MNO. Všetky náležitosti súvisiace so zasadnutiami Rady vlády SR pre MNO sú procesované výhradne v súlade s čl. 6 a s ostatnými ustanoveniami štatútu Rady vlády SR pre MNO. Výhrady smerujúce k procesu zvolávania Rady vlády SR pre MNO, vyhlasovaniu per rollam hlasovania a odignorovania záväzných termínov považujeme za nepravdivé,“ uvádza MV SR v súvislosti s tým, že Dittel vytýkala i to, že v rozpore so štatútom Rady bola vymenovaná nová splnomocnenkyňa pre rozvoj občianskej spoločnosti, a tiež že vláda „následne zmenila avizovaný termín zasadania rady a následne – opäť v rozpore s platným štatútom rady, dvakrát tesne za sebou – úplne odignorovala záväzný termín na zvolanie mimoriadneho zasadnutia rady a vyhlásenie per rollam hlasovania navrhnutého Komorou mimovládnych neziskových organizácií“.

Na margo kritiky zo strany neziskových organizácií sa rezort vyjadril, že konštruktívnu kritiku vníma ako súčasť diskusie, a zároveň ju považuje za nevyhnutnú súčasť procesu, ktorá môže byť užitočná pre zlepšenie účinnosti a transparentnosti. Dodal, že Úrad splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti má za to, že v každej situácii sú potrebné pokojné rozhovory „Transparentnosť je pre budovanie dôvery medzi MVO a zainteresovanými stranami kľúčová. Práve otvorená a konštruktívna diskusia je nosným pilierom dobrých vzťahov medzi zainteresovanými aktérmi,“ uviedlo MV SR.

Šutaj Eštok odvolal päticu členov Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie k 10 aprílu. Mená ľudí, ktorí by ich mali nahradiť, zatiaľ nie sú známe. Ako informovala výkonná riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel, minister dôvod neuviedol. Išlo o odborníkov, ktorí v tomto poradnom orgáne vlády mali štatút „osobnosť občianskeho sektora“. Medzi odvolanými sú okrem samotnej Dittel aj Peter Medveď z Nadácie Ekopolis, Karolína Miková z PDCS, Juraj Rizman z Post Bellum a Boris Strečanský z Centra pre filantropiu. Štyria z piatich odvolaných boli vymenovaní za predošlých vlád Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD), a to Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a Denisou Sakovou (Hlas-SD). Piateho odvolaného menoval Ivan Šimko, minister vnútra v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora.

Zdroj: SITA

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

5 Komentáre

  1. Super, treba zrušiť všetkym politickym mimovladkam a neziskovkám dotácie, sú to len paraziti nacecnutý na naše dane a my ich královsky živíme.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás