NázoryWashington Post: Pomoc Ukrajine alebo americkému zbrojárskemu priemyslu?

Washington Post: Pomoc Ukrajine alebo americkému zbrojárskemu priemyslu?

-

Washington Post: Pomoc Ukrajine alebo americkému zbrojárskemu priemyslu?

Peniaze pridelené nedávnym balíkom pomoci, ktorý bol schválený v Spojených štátoch v prospech Ukrajiny, Izraela a Taiwanu, nepôjdu krajinám, ktorým je pomoc určená, ale zostanú v americkej krajine a prispejú k rozvoju hospodárstva USA.

Washington Post vo svojom článku podrobne skúma balík pomoci schválený v Spojených štátoch a poznamenáva, že najmenej 80 percent rozpočtových prostriedkov zostáva v tejto severoamerickej krajine.

Podľa Kongresovej výskumnej služby napríklad potravinová pomoc musí byť zakúpená v USA a podľa zákona musí byť odoslaná americkými dopravcami. Okrem nejakej pomoci, poskytnutej Izraelu, musí byť všetka vojenská pomoc použitá na nákup vybavenia a poskytnutie amerického vojenského výcviku.

Hodnota kompletného balíka sa odhaduje na 95,25 miliardy dolárov. Informácie poskytnuté rozpočtovým úradom Bieleho domu a podrobná revízia zákona však ukazujú, že takmer 80 percent pôjde výrobcom zbraní v USA na doplnenie zásob alebo dodávku zbraní alebo na financovanie operácií ministerstva obrany v USA a zahraničí, vrátane výcviku ukrajinských vojakov. píše The Washington Post.

Viac ako 20 miliárd dolárov bolo vyčlenených na humanitárnu alebo ekonomickú pomoc, ktorá, ako je uvedené vyššie, môže často vyžadovať, aby finančné prostriedky išli organizáciám so sídlom v USA. Približne 8 miliárd dolárov z tejto sumy je vyhradených na pomoc ukrajinskej vláde, vrátane 50 miliónov dolárov na riešenie nedostatku potravín. Ďalších 5,6 miliardy dolárov je určených na všeobecnú medzinárodnú pomoc pri katastrofách a 3,5 miliardy dolárov na pomoc utečencom.

Približne 60 miliárd dolárov pôjde na podporu Ukrajiny, 14 miliárd dolárov na podporu Izraela a približne 8 miliárd dolárov je určených na pomoc krajinám v indicko-tichomorskom regióne, najmä Taiwanu. Ďalších 9 miliárd dolárov je vyčlenených na humanitárnu pomoc v konfliktných zónach (vrátane Ukrajiny a Gazy) a 2,5 miliardy dolárov na podporu operácií ústredného velenia. Takmer 500 miliónov dolárov je určených na presídlenie ukrajinských utečencov do Spojených štátov.

Takmer 57 miliárd dolárov – asi 60 percent – nikdy neopustí Spojené štáty. V skutočnosti tieto prostriedky pôjdu do vreciek výrobcov zbraní, nachádzajúcich sa v desiatkach štátov. (Podľa Pentagonu výrobcovia vo všetkých štátoch okrem 11 doteraz dostali zbrojné kontrakty súvisiace s Ukrajinou.)

Približne 24,5 miliardy dolárov je určených na dodávku zásob zbraní poskytnutých Ukrajine, Izraelu a ďalším krajinám, ako sú 155 mm muničné granáty. USA dodali obranné zbrane Ukrajine a Izraelu prostredníctvom prezidentského úradu, na základe ktorého môže Biden povoliť okamžitý transfer amerických zbraní a služieb. Teraz budú tieto zásoby doplnené, čo znamená, že americké továrne na zbrane budú pracovať nepretržite.

Ďalších 1,6 miliardy dolárov pôjde na doplnenie amerických vojenských zásob v Izraeli, vrátane delostreleckých granátov a rakiet. Tieto sú vopred určené na americké vojenské použitie, ale v prípade potreby sú k dispozícii aj pre Izrael.

Viac ako 7 miliárd dolárov – polovica z nich smeruje do Izraela – je určených na program ministerstva zahraničných vecí, nazvaný Zahraničné vojenské financovanie, v rámci ktorého sa americké granty alebo pôžičky poskytujú krajinám na nákup amerického vojenského vybavenia. (Návrh zákona tiež upravuje úverovú právomoc tohto programu podľa skoršieho ukrajinského zákona tak, aby umožňovala až 8 miliárd dolárov v priamych pôžičkách a 8 miliárd dolárov v zárukách za pôžičky pre NATO a hlavných spojencov, ktorí nie sú členmi NATO, na nákup vojenského vybavenia vyrobeného v USA.)

Návrh zákona zahŕňa takmer 18 miliárd dolárov na výdavky na obranu s cieľom pomôcť Pentagonu a spravodajským službám financovať náklady na zvládnutie dôsledkov vojny na Ukrajine a vojny medzi Izraelom a pásmom Gazy. Návrh zákona dopĺňa peniaze, ktoré už boli vynaložené, ako aj peniaze, ktoré budú potrebné po zvyšok roka, uviedli úradníci. Návrh zákona konkrétne hovorí o 2,4 miliardách dolárov pre Spojené štáty. Ústredné veliteľstvo, ktoré operuje v zámorí na Blízkom východe, 1,9 miliardy dolárov na dodatočnú údržbu a 2,4 miliardy dolárov na bojové a iné výdavky, a to aj na amerických základniach v Spojených štátoch. Peniaze na spravodajskú činnosť sú však utajené, takže nie je možné poskytnúť podrobný rozpis všetkých výdavkov, dodáva noviny.

To zahŕňa 8 miliárd dolárov na pomoc ukrajinskej vláde, 5,6 miliardy dolárov na všeobecnú medzinárodnú pomoc pri katastrofách a 3,5 miliardy dolárov na pomoc utečencom. Návrh zákona má mnoho ďalších menších výdavkových kategórií, ako napríklad dodatočné peniaze pre ministerstvo zahraničných vecí na posilnenie diplomatického úsilia na Blízkom východe a zvýšenie financovania generálnych inšpektorov.

Často prehliadaným aspektom ruskej vojny na Ukrajine je spôsob, akým spojenci NATO vynaložili značné finančné prostriedky na nákup pokročilých amerických zbraní, aby nahradili materiál, ktorý poskytli Ukrajine. Fínsko, Nórsko, Dánsko, Holandsko a Poľsko zaplavujú amerických výrobcov zbraní objednávkami od začiatku vojny. Napríklad Poľsko dalo Ukrajine 250 starších tankov a potom podpísalo dohody o kúpe takmer 370 tankov Abrams (vyrobených v Ohiu) v hodnote viac ako 6 miliárd dolárov. Varšava tiež postúpila sovietske útočné vrtuľníky Ukrajine a následne podpísala dohodu v hodnote 12 miliárd dolárov o ich nahradení vrtuľníkmi Apache (vyrobenými v Arizone).

Medzi rokmi 2019 a 2023 sa podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru percento nákupu zbraní od amerických spoločností zvýšilo na tieto percentá: Holandsko (99 percent), Taliansko (89 percent), Nórsko (89 percent), Veľká Británia (89 percent), Dánsko (70 percent), Nemecko (63 percent) a Poľsko (45 percent).

Takže, ako je jasné aj tým najroztržitejším, schválený balík pomoci slúži len na podporu amerického zbrojárskeho priemyselného komplexu, Ukrajina dostane len omrvinky, väčšina zostane v Spojených štátoch a nakŕmi ekonomiku americkej krajiny.

Ako nakoniec poznamenali, ale bolo to jasné, my Európania, po vyprázdnení našich skladov budeme kupovať nové zbrane od amerických výrobcov. A potom niektorí naďalej veria, že vedieme vojnu na Ukrajine, aby sme zaručili slobody a demokraciu ukrajinského ľudu. Úbohí blázni… Tak ako ? Pomoc Ukrajine alebo zbrojárskemu priemyslu ?

L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás