KomentáreČína ukázala Američanom, kde je ich miesto. Rusko prelomilo...

Čína ukázala Američanom, kde je ich miesto. Rusko prelomilo front a posúva sa smerom na západ

-

Čína ukázala Američanom, kde je ich miesto. Rusko prelomilo front a posúva sa smerom na západ

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívil posledný aprílový týždeň Čínu. Na návštevu šiel s tým, že presvedčí čínske vedenie, aby prestalo podporovať Rusko a dodávať mu komponenty, ktoré používa v konflikte na Ukrajine. No nakoniec to nielenže nedopadlo podľa predstáv americkej administratívy, ale bola to hanba a neúspech zakončený obvineniami a vyhrážkami. Čína sa po prvýkrát verejne postavila za Rusko a vyhlásila, že NATO je priamo zodpovedné za ukrajinskú krízu. Rusko na fronte definitívne prebralo iniciatívu a vytláča ukrajinské vojská smerom na západ. Ruská ofenzíva naberá dynamiku a ruské jednotky obsadzujú obec za obcou.

Americký minister zahraničia Antony Blinken šiel na návštevu Číny ako suverén. No keď vystupoval z lietadla, už takým suverénom nebol. Už na letisku dostal ‚vrúcne‘ prijatie. Jeho lietadlo čínske vedenie privítalo bez tradičných pôct ako červený koberec či stráž ako je na to svet zvyknutý napr. pri návšteve ruského prezidenta. A ‚úbohá‘ bola aj uvítacia delegácia. Jej najvyššie postaveným členom bol predseda výboru Komunistickej strany v Šanghaji a člen politbyra Chen Jining. Podľa diplomatického protokolu by hostí Blinkenovej úrovne mal privítať minimálne čínsky minister zahraničných vecí. No nestalo sa tak.

Nečudo, ešte pred návštevou Číny Blinken varoval Peking pred sankciami za dodávky vojenských technológií do Ruska. A hlavným cieľom návštevy bolo, okrem iného, najmä presvedčiť čínske vedenie, aby prestalo podporovať Rusko. Blinken Peking varoval, že Washington zakročí, ak Čína neprestane zásobovať Rusko komponentmi používanými v konflikte na Ukrajine. Doslova povedal,“ak Peking neprijme opatrenia na riešenie tohto problému, urobí to Washington.“

Si Ťin-pching ho samozrejme diplomaticky vyškolil, ukázal mu, že vonkajší tlak a zastrašovanie na Čínu nefunguje a vyjadril nespokojnosť s pokusmi USA zablokovať Číne prístup k pokročilým polovodičom. Došlo aj na symboly. Si Ťin-pching sa pred stretnutím s Blinkenom pýtal asistenta: „Kedy odíde?“, čím vyslal Washingtonu jasný signál. Blinkenova návšteva Číny nedopadla ako očakával, ba priam opačne. Okrem toho, že skončila hanbou, neúspechom a obvineniami, nik z čínskeho vedenia, ani len z toho lokálneho, neprišiel Blinkena po návšteve odprevadiť na letisko v Pekingu.

Spoločnosť mu robil len americký veľvyslanec Nicholas Burns, čo bola podobná, ak nie väčšia potupa ako v prípade nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý navštívil Čínu týždeň pred Blinkenom. Aj toho na letisku privítal len zástupca primátora mesta Chongqing. A aby to všetko Blinken zakončil ako sa na správneho „diplomata“ patrí, tak po príchode do USA zahlásil, že Spojené štáty našli dôkazy o pokusoch Číny ovplyvniť výsledok nadchádzajúcich amerických prezidentských volieb. Na takéto niečo treba naozaj silný žalúdok.

No to nie je všetko. V priebehu návštevy hovorca čínskeho MZV Wang Wenbin uviedol, že NATO je priamo zodpovedné za ukrajinskú krízu. „Aliancia sa musí zamyslieť nad svojou úlohou, prestať hádzať vinu a efektívne podniknúť praktické kroky na politické vyriešenie krízy“. K podobnému vyjadreniu čínskeho predstaviteľa došlo aj na pôde BR OSN. V pléne sa viedla rozprava o teroristickom útoku na plynovody Nord Stream. Svoj predslov tam mal aj Larry Johnson, expert pozvaný Ruskom, ktorý uviedol, že existuje veľa dôkazov o účasti USA na teroristickom útoku na Nord Stream. Po jeho slovách došlo aj na zástupcu stáleho predstaviteľa Číny pri OSN, ktorý vyzval na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na Nord Stream pod záštitou OSN. Čína sa tak definitívne postavila za Rusko, odmietla tzv.výsledky vyšetrovania Západu, ktoré sú doposiaľ nulové a vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie jedného z najväčších teroristických útokov v histórii. Posledný týždeň sa pozícia Číny ohľadom ukrajinskej a ruskej otázky konečne zoficializovala.

A nezostáva to samozrejme len pri slovách. Čína sa podobne ako Rusko pripravuje aj na potenciálny konflikt s AUKUS-om, resp. NATO v Juhočínskom mori a na Taiwane a posilňuje svoju armádu a technológie. Zároveň sa silno zbavuje amerických štátnych dlhopisov a nakupuje zlato. Podľa najnovších údajov amerického FED-u Čína vo februári uvoľnila ďalších 22,7 miliardy USD v amerických štátnych dlhopisoch. Tým sa jej celková držba znížila na 775 miliárd dolárov. Čínske investície do amerického dlhu dosiahli v októbri 14-ročné minimum, keďže sa Čína už niekoľko rokov masívne zbavuje amerického dlhu.

A z toho sú americkí politici a „elitári“ veľmi nervózni. Dobre si totiž uvedomujú, že práve na dolári stojí, resp. stála ich hegemónia. Azda najlepšie daný mechanizmus popísal bývalý alžírsky minister financií Ali Benoari: „Ak chcete platiť za ropu, plyn a potom ďalšie suroviny, musíte si kúpiť doláre. Od koho idete kupovať doláre? Kupujete ich od Američanov. A ak to nestačí, dajú vám vyššiu úrokovú sadzbu, aby ste mohli pokračovať v investovaní do amerických štátnych dlhopisov, inými slovami, aby ste mohli naďalej financovať americké vojenské výdavky, výdavky všetkého druhu. Inými slovami, vy, ja, všetci s dolármi vo vrecku financujete americkú armádu, CIA a NSA. Ich rozpočet je 50 miliárd dolárov, čo je viac ako rozpočet mnohých afrických krajín. A z týchto peňazí budú platiť ľuďom, aby vás špehovali, aby vás destabilizovali. Chápete, aké je to absurdné?“

Čína s Ruskom a krajinami BRICS veľmi dobre vedia, čo robia. Len mimochodom, Rusi s Číňanmi už vzájomne obchodujú takmer výlučne v národných menách, bez prostredníka – amerického dolára. A proces dedolarizácie vo svete sa stále zrýchľuje. Dynamiku nabral najmä po uvalení amerických a západných sankcií voči Rusku a zmrazení ruských aktív, kedy si svet uvedomil, aké nebezpečné je držať americké dlhopisy, obchodovať v dolároch a nechávať si svoje aktíva v západných štátoch. Ak by Západ siahol na ruské aktíva, ako to už niekoľko mesiacov prehlasuje, bola by to definitívna rana istoty pre celý západný finančný systém a dôveru ako takú. Preto je Západ taký opatrný a nevie si s daným problémom poradiť. K prvému odlivu kapitálu došlo práve po realizácii vyššie spomínaných krokov v roku 2022. Ak by došlo k zhabaniu ruských aktív, dôvera v Západ, jeho meny a finančný systém sa zrúti. A to si dobre uvedomujú aj západní „lídri“.

Popri tom sa situácia vyvíja aj na hlavnom aktívnom geopolitickom bojisku Západu a Východu – na Ukrajine. Front sa v posledných dňoch začal posúvať stále rýchlejšie smerom na západ. Po obsadení Ocheretina v avdejevskom smere Rusko za posledné dni obsadilo Novobachmutovku, Solovlevo, Novokalinovo, Keramik, Semenovku a Berdiči. Front v tomto smere bol úplne prelomený a demoralizované kyjevské jednotky nedokážu budovať ďalšie stabilné a silné opevnenia. Viaceré jednotky doslova utekajú z miesta masívnej paľby ruského delostrelectva. Ruská ofenzíva naberá dynamiku aj iných smeroch – pri Kupjansku, v záporožskom či ugledarskom smere.

Už aj Američania priznávajú, že ruské ozbrojené sily bojujú na Ukrajine čoraz efektívnejšie, čím sa približuje kolaps Kyjeva. Netvrdia to len vplyvné denníky, ale aj politici. „Rusi dnes bojujú čo najefektívnejšie, zatiaľ čo Ukrajinci napriek silnej západnej podpore zlyhávajú,“ uviedol bývalý zamestnanec amerického Kongresu Brandon Weichert s tým, že Ukrajina sa vzdala Istanbulských dohôd pod tlakom USA a Británie. Teda žiadny hoax, ale kruté fakty.

Teraz všetko stojí na tom, ako zareaguje na súčasný stav veci Západ na čele s niekdajším hegemónom. Má len dve možnosti – buď prijať realitu alebo sa ju pokúsiť za každú cenu zvrátiť. Aj za cenu globálneho konfliktu. Plán B pre Európu už má Deep State pripravený. Otázkou je, či ho zrealizuje a či s priamym vojenským stretommedzi USA a Ruskom budú súhlasiť všetky americké „elity“ a politici. A keďže transformácia sveta je už nezvratná, všetko stojí a padá na tom, akí šialenci ovládnu americkú administratívu po novembri 2024…

Zdroje:

https://www.washingtonpost.com/world/2024/04/25/blinken-china-wang-yi-beijing/

https://www.rt.com/news/596619-china-nato-ukraine-conflict

https://www.fxstreet.com/analysis/china-is-dumping-us-treasuries-and-buying-gold-202404212302

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás