NázoryPrvý námestník GP Kandera zistil závažne procesné porušenie zákona...

Prvý námestník GP Kandera zistil závažne procesné porušenie zákona v prospech obvinených v kauze ,,Gorila“

-

spot_img

Prvý námestník GP Kandera zistil závažne procesné porušenie zákona v prospech obvinených v kauze ,,Gorila“

GP SR: O sťažnostiach voči obvineniu v kauze Gorila má opätovne rozhodnúť krajský prokurátor

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) – O sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila z roku 2022 má opätovne rozhodnúť krajský prokurátor. Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera totiž uznesením z 10. apríla zrušil ako nezákonné februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania. Zároveň zrušil aj obsahovo nadväzujúce uznesenie prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry z marca, ktorým sám začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi a spol. v kauze Gorila. „Vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením jeho pôvodných uznesení, stratilo podklad,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Prokurátor zaniknutej špeciálnej prokuratúry zrušil vo februári uznesenie o vznesení obvinenia z dôvodu, že vyšetrovateľka bola v tom čase aj obecnou poslankyňou. Vyhodnotil to tak, že mala tým pádom prerušený výkon funkcie príslušníčky Policajného zboru SR. Generálna prokuratúry však dospela k názoru, že „v prípade výkonu funkcie poslanca obecného zastupiteľstva za odmenu nejde o výkon volenej platenej funkcie, a teda počas jej trvania nedochádza k prerušeniu výkonu funkcie príslušníka Policajného zboru.“ Tento právny záver našiel svoje odraz aj v rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora, dodala Drobová.

Zdôraznila, že predmetom preskúmania veci prvým námestníkom generálneho prokurátora nebolo posúdenie dôvodnosti obvinenia Jaroslava Haščáka a spol. v kauze Gorila. „Dôvodom zrušenia uznesení prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry bolo výlučne porušenie procesných právnych noriem,“ uviedla. Kandera prikázal prokurátorovi krajskej prokuratúry, aby vo veci znovu konal a rozhodol o pôvodných sťažnostiach obvinených, podaných proti uzneseniu vyšetrovateľky o vznesení obvinenia z 23. novembra 2022. Obvinenie finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch ľudí v kauze Gorila sa týka založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Generálny prokurátor na svojom Facebooku uviedol:

LEN DÔSLEDNÉ NAPĹŇANIE ZÁSADY ZÁKONNOSTI TRESTNÉHO KONANIA JE PREDPOKLADOM DÔVERY V ZÁKONNÉ A SPRAVODLIVÉ ROZHODOVANIE

Netrestný odbor Generálnej prokuratúry SR sa z úradnej povinnosti zaoberal problematikou súbehu výkonu služobného pomeru príslušníka PZ s výkonom funkcie poslanca obecného zastupiteľstva poberajúceho za tento výkon funkcie odmenu a dospel k záveru, že

– v prípade výkonu funkcie poslanca obecného zastupiteľstva za odmenu NEJDE O VÝKON VOLENEJ PLATENEJ FUNKCIE, a teda počas jej trvania NEDOCHÁDZA K PRERUŠENIU VÝKONU FUNKCIE PRÍSLUŠNÍKA PZ.

Tento právny záver NAŠIEL SVOJ ODRAZ aj v rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora SR, ktorý v mene generálneho prokurátora SR preskúmal z úradnej povinnosti rozhodnutia a postup prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR (ďalej len „ÚŠP“) v kauze „Gorila“.

Prvý námestník generálneho prokurátora SR:

– zistil ZÁVAŽNÉ PROCESNÉ PORUŠENIA ZÁKONA V PROSPECH OBVINENÝCH, preto uznesením z 10.04.2024 podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku ZRUŠIL AKO NEZÁKONNÉ právoplatné uznesenia prokurátora bývalého ÚŠP z 12.02.2024 a 13.02.2024, ktorými tento zrušil uznesenie vyšetrovateľky NAKA z 23.11.2022 o začatí trestného stíhania a o vznesení obvinenia J. H. a spol. v kauze „Gorila“,

– zároveň ZRUŠIL obsahovo nadväzujúce uznesenie prokurátora bývalého ÚŠP z 12.03.2024, ktorým sám začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie J. H. a spol. v kauze „Gorila“, pretože vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením jeho pôvodných uznesení, STRATILO PODKLAD,

– PRIKÁZAL prokurátorovi krajskej prokuratúry, príslušnému na konanie po zrušení ÚŠP, ABY VO VECI ZNOVU KONAL A ROZHODOL O PÔVODNÝCH SŤAŽNOSTIACH OBVINENÝCH, podaných proti uzneseniu vyšetrovateľky NAKA o vznesení obvinenia z 23.11.2022.

Hodno zdôrazniť, že predmetom preskúmania veci prvým námestníkom generálneho prokurátora SR NEBOLO POSÚDENIE DÔVODNOSTI OBVINENIA J. H. a spol. v kauze „Gorila“, ale dôvodom zrušenia uznesení prokurátora bývalého ÚŠP bolo VÝLUČNE PORUŠENIE PROCESNÝCH PRÁVNYCH NORIEM.

Zdroj: SITA, Maroš Žilinka – generálny prokurátor

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás