DomácePre toto je Naď taký nervózny a podráždený?Podľa TIS...

Pre toto je Naď taký nervózny a podráždený?Podľa TIS predstavujú dlhy Demokratov státisíce eur a „po voľbách boli na pokraji bankrotu“

-

spot_img

Pre toto je Naď taký nervózny a podráždený?Podľa TIS predstavujú dlhy Demokratov státisíce eur a „po voľbách boli na pokraji bankrotu“

TIS: Demokrati odštartovali eurokampaň aj napriek nesplateným dlhom z kampane pred parlamentnými voľbami

BRATISLAVA 10. apríla (SITA) – Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozornila, že strana Demokrati ešte nesplatila záväzky z kampane pred parlamentnými voľbami v uplynulom roku. Po neúspešnom výsledku sa neprebojovali do parlamentu a nedostali tak nárok na štátne financovanie. Podľa TIS predstavujú dlhy Demokratov státisíce eur a „po voľbách boli na pokraji bankrotu“. V súčasnosti Demokrati zháňajú peniaze na novú kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu.

„Demokrati vstupujú do eurokampane napriek zložitej finančnej situácii. Kampaň Demokratov do eurovolieb štartuje tízingovou bilbordovou kampaňou. Na modré reklamné plochy s proruskými heslami by malo pribudnúť kampaňové posolstvo, ktoré naratívy uvedie do správneho kontextu. Je to úvod bilbordovej kampane, ktorá bude pokračovať v máji. Strana za ňu podľa transparentného účtu zaplatila agentúre necelých 100-tisíc eur,“ napísala organizácia na sociálnej sieti. Predsedovi strany Jaroslavovi Naďovi sa podľa organizácie podarilo dohodnúť odpustenie pôžičiek v sume 150-tisíc eur a najmä posunutie splatnosti ďalšieho veľkého balíka pôžičiek v hodnote pol milióna eur až do konca roku 2027.

Niektorí veritelia však podľa TIS neboli takí ústretoví. „Ku koncu marca tak mali Demokrati splatiť dve pôžičky v objeme 65-tisíc eur a na konci tohto roka majú splatnosť ďalšie pôžičky za celkovo 107-tisíc eur. Popri tom strana spláca státisícové podlžnosti voči dodávateľom kampane. V prvom štvrťroku 2024 sa jej podarilo doplatiť faktúry za 100-tisíc eur, ďalšie bude zrejme platiť aj v priebehu eurokampane. Zo záverečnej správy strany k parlamentným voľbám vyplývali nesplatené záväzky v sume okolo 400-tisíc eur,“ vysvetľuje organizácia. Zároveň pripomína, že strana upustila od zverejňovania darcov a veriteľov na webovej stránke, pričom v uplynulom roku tak činila. Podľa TIS tak nie je jasné, akým spôsobom sa jej darí splácať dlhy a taktiež ani to, kde zobrali necelých stotisíc eur, ktoré sa nachádzajú na transparentnom účte strany ku kampani k voľbám do Európskeho parlamentu. „Tu však prúdia už aj drobné dary sympatizantov strany, zatiaľ v objeme päťtisíc eur,“ dodala TIS.

Organizácia súčasne vysvetlila, že na malú kampaň potrebuje mimoparlamentná strana zhromaždiť niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov, než je vyzbieraných stotisíc eur, z ktorých by okrem bilbordov mohla financovať aj ďalšie formy svojej prezentácie. „Úspech Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude podmienený aj tým, či sa im podarí zabezpečiť potrebný rozpočet na predvolebnú kampaň. Doteraz vyzbieraných stotisíc eur nebude postačovať,“ uzavrela organizácia.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás