DomácePodľa Denníka N ,,tí najlepší" Harkabus a Mikuláš sa...

Podľa Denníka N ,,tí najlepší“ Harkabus a Mikuláš sa vzdali funkcií

-

spot_img

Podľa Denníka N ,,tí najlepší“ Harkabus a Mikuláš sa vzdali funkcií

PROKURATÚRA: Prokurátori dozorujúci prípad vraždy Jána Kuciaka sa vzdali funkcií

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) – Prokurátori dozorujúci prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa vzdali funkcií. Bývalí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá bola zrušená k 20. marcu 2024, Daniel Mikuláš a Matúš Harkabus ako prokurátori končia a Kuciakov prípad by mal dostať nový prokurátor. Ako ďalej informoval Denník N, dôvody vysvetlil Harkabus v liste adresovanom generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi (prokurátori ÚŠP sa po jeho zrušení presunuli pod Generálnu prokuratúru SR – pozn. SITA). Obaja, aj s Mikulášom mali po zrušení ÚŠP záujem o preloženie na Krajskú prokuratúru v Žiline, čiže do regiónu, kde obaja bývajú. Žilinka im nevyhovel a dochádzať dlhodobo za prácou do Bratislavy nechceli. Žilinka Harkabusa po zrušení ÚŠP preradil na medzinárodný odbor, Mikuláša na netrestný úsek, a teda ani jeden z nich už nemal dostať ďalšie trestné prípady.

Okrem kauzy vraždy Kuciaka a Kušnírovej sa venovali i kauze prípravy vrážd prokurátorov, ktorá je s ňou prepojená. Medzi tými, ktorých vražda mala byť objednaná bol i samotný Žilinka. „Chcem Vás ubezpečiť, že k Vašej veci ako poškodenému vo veci prípravy Vašej úkladnej vraždy som počas celej doby, keď som bol v nej činný, pristupoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia… aby pravda o objednávateľovi alebo objednávateľoch vyšla najavo,“ napísal Harkabus v liste, ktorým sa vzdal funkcie. Šéfovi Generálnej prokuratúry ale vytkol atmosféru v organizácii, prirovnal ju k normalizačnej atmosfére 70. rokov minulého storočia. Rovnako mu vytýkal i to, že mu z dôvodov, ktoré Harkabus nepovažuje za pravdivé, nechcel umožniť preloženie na Krajskú prokuratúru v Žiline.

Zatiaľ nie je známe, kto by mal prípad Kuciakovej vraždy a prípravy vrážd prokurátorov dozorovať namiesto dvojice odchádzajúcich prokurátorov. Prípad je na Najvyššom súde SR, ktorý rozhoduje o odvolaniach voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý minulý rok uznal vinnú z objednania vraždy Alenu Zsuzsovú, Mariána Kočnera oslobodil. Harkabus s Mikulášom napísali voči rozsudku viac než 100-stranové odvolanie.

Prípad Kuciak stráca prokurátorov. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú z prokuratúry (dennikn.sk)

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás