PodcastyPREPIS podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi...

PREPIS podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou o výsledkoch komunálnych a regionálnych volieb

-

PREPIS podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou o výsledkoch komunálnych a regionálnych volieb

Zhodnotenie výsledkov regionálnych a komunálnych volieb 2022

Aké je poučenie z volieb v krajoch a mestách?

Zvíťazili egá nad racionalitou?

Kto je lúzrom volieb a prečo?

OĽANO utŕžilo totálny debakel, zo všetkých kandidujúcich poslancov získalo jeden miestny mandát. Ani jeden primátor či starosta z OĽANO neobhájil svoj post. 

Prepadák utŕžili aj poslanci ZA ĽUDÍ či OKS.

Komu a prečo  zlyhala volebná stratégia?

Ako dopadli voľby v  Bratislave?

Ktoré kraje a krajské mestá mohli dopadnúť inak?

Aké boli prekvapenia volieb?

Kto z kandidátov išiel povinnú jazdu a kto  pozitívne prekvapil?

Predznačili voľby do žúp politický comeback? Ak áno, bude to mať trvalejší ráz?

Nástup nových tvári v župných zastupiteľstvách. Bude to pre niektorých  začiatok novej politickej  kariéry?

Aké je všeobecné resumé z týchto volieb?

O tom a ešte aj mnohom inom  debatujeme v podcaste  s MimiŠramovou.

Celý podcast si môžete vypočuť na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko:  Vážení priatelia, dovoľte aby som vás privítal pri ďalšom pravidelnom podcaste Veci Verejných s Mimi Šramovou. Vitaj.

Mimi Šramová: Ďakujem Romy, ahoj. Chcem pozdraviť tvojich poslucháčov.

Roman Michelko: Ďakujem, tak našich hádam, lebo to má byť nejaká spoločná pravidelná autorská relácia. V poslednom čase si sa veľmi rozbehla, čo sa týka podcastov, tak, že žasnem nad tvojou pracovitosťou. O to som radšej, že si prišla aj ku nám. Dúfam, že aspoň raz mesačne si takto prejdeme dianie. Dnešná téma je úplne jednoznačná. Sú to výsledky spojených regionálnych a komunálnych volieb. Prijatie, ale reflexia je veľmi frustrujúca, teda, ako pre koho. Keby si ty, nejakým základným headlinom povedala, ako ty vnímaš tieto voľby?

Mimi Šramová: Musím povedať, že tá nedeľa, ale aj tá noc v sobotu, bolo to veľmi zvláštne. Bolo to také, že všetci sú víťazi a nikto nevyhral. Záleží na tom, z akého uhlu sa na to pozrieme. Či sa pozrieme na jednotlivých kandidátov, alebo ako Bratislava, politické strany, opozícia, či koalícia. Myslím si, že každý si môže z toho vyvodiť poučenie z krízového vývoja. Máme 18 mesiacov, že by to nejako zásadným spôsobom odrážalo, ako budú vyzerať parlamentné voľby, ale nejaké tie indície tam sú. No bolo to veľmi zaujímavé.

Roman Michelko: Samozrejme kraj od kraja, je to rôzne. Pre mňa absolútne nepochopenie viacmandátových väčšinových volieb s jednokolovou voľbou. To znamená, základnou definíciou sú volebné bloky, čo najmenej trieštenie síl. Dohoda v rámci blízko hodnotových ľudí, to je jediná vec. Zjavne v rámci niektorých krajoch sa ukázalo, že to bolo úplne stranícky, že to nebolo o osobách. Bratislava úplne, že brutál. Team Bratislava, Team Vallo, to bral všetko. Dúbravka bola jediná taká výnimočná, tam bolo 23 z 25-tich strana tých starostov, tých ex SDKÚ. Čiže áno, bolo veľa lístkov, nepriehľadné, ľudia nedostali dopredu, hľadali strany, krúžkovali bezducho. Tam je zásadný posun oproti minulým voľbám, keď bolo také triadické zastupiteľstvo. Tretina bol Team Vallo, tretina široká pravicová koalícia, tretina nezávislých. Teraz naozaj máme Staré Mesto ako severokórejský parlament, čiže všetci do jedného, ako Kim Čong-un by bol rád. Ukázalo sa, že ani známe osobnosti nemajú šancu, ak je bezduchá voľba. Ľudia to nechápu, pri viacmandátovom väčšinovom systéme stačí aj 20% aby mal človek 100% ovládnutie zastupiteľstva, víťaz berie všetko. Všetky ostatné hlasy prepadajú, ak je bloková voľba, čistá katastrofa. Toto vo všeobecnosti. Tie výsledky aj mňa prekvapili, že niektorí krajskí primátori a župani dostali nad 60%. Tam treba na rovinu povedať, že by žiadna taktika nepomohla, lebo v podstate ak niekto to dá na 50%, tak niet o čom. Ak to boli ale víťazstvá 30%, 32 %, tak tam je to samozrejme zlyhanie taktiky. Videl také memečko tuším na zomri, keď v Starom meste 50,3% dostal starosta, tak Romanka Tabak nechápala, že to už nemá zmysel.

Mimi Šramová: Tu sa chcem ešte pristaviť, keď hovoríš o tej Bratislave, však obidvaja bývame v Bratislave. Mne je jedno, kto je primátor v Bratislave, aké politické tričko má, trošku mám obavu ako bude vyzerať parkovanie v Bratislave, dane, vodné a stočné, ak už v minulom období to išlo hore, a ešte nebola energetická kríza. To je jedna vec. Druhá vec, pri ktorej by sme sa chceli pristaviť, je mechanizmus celých tých volieb. Bol prazvláštny aj zo strany štátu, pretože ľudia nedostali vopred volebné lístky. Nevedeli si to pozrieť. Napríklad v Košiciach a v Bratislave bolo 6 rôznych volebných lístkov. Mali ľudia problém, aby si to naštudovali. Musíme povedať, že bolo 11% rekordné číslo neplatných odovzdaných hlasov. Takže 200 000 prepadlo, čo je fakt zlyhanie a hanba štátu.

Roman Michelko: Tam si treba povedať, že ono to bolo od mestskej časti k mestskej časti. V mestských novinách bol zoznam všetkých župných aj mestských kandidátov, čiže kto ich nevyhodil do koša, tak si to mohol pozrieť.

Mimi Šramová: Kto ich dostal.

Roman Michelko: Ja som dostal, to je zas otázka distribúcie. Faktom je ale to, že napríklad do mestskej časti som nedostal. Takže, tam naozaj teoreticky iba podľa mien, alebo podľa strán. Napríklad v Dúbravke mi vraveli, že tam zas len mestská časť prišla. Samozrejme dostával som do schránky rôzne letáčiky. Ja si myslím, že minimálne poučenie z tohto, že v budúcich voľbách by to všetci ľudia mali dostať, tak ako dostávame pred parlamentnými voľbami. Čiže ľudia si to pekne doma pozrú, urobia si čísla, krúžky a idú s ťahákom voliť. A tí ľudia nezdržujú, lebo naozaj boli tri plenty a ja som čakal viac ako pol hodinu. Boli takí, čo dve hodiny čakali.

Mimi Šramová: Potom to vyzeralo, že strašne veľa ľudí prišlo voliť, ale to nebolo tým.

Roman Michelko: Áno to bola katastrofa,  niektorí aj vyše dvoch hodín. Ak by som si v kľude pozrel, áno tento je aktivista, mám viac času porozmýšľať. Ak som v časovom strese, a za mnou je desať ľudí, a som pripravený, tak si rýchlo nájdem strany a krúžkujem. Toto presne bolo v rámci mesta Team Vallo to bral, aj v Petržalke z 35 bolo 33 Team Bratislava, jedna nezávislá a Vetrák, úplná katastrofa. Ak niekedy v 90-tom roku dávali väčšinový systém, aby boli osobnosti, aby neboli stranícke sekretariáty, tak vo veľkých mestách, kde je anonymita to absolútne vybuchlo. Ja nehovorím o tých malých obciach, kde každý každého pozná. Tak tam naozaj stranícke tričko nie je podstatné. Ak viem, že ak je niekto schopný a nezávislý, tak hovorím, alebo naopak pri inom môžem preferovať stranu, ale ak je to nejaký ožran, defraudant, tak ho nezvolím. V prípade anonymných miest, veľkých sídlisk, tak  tam je často krát jediné vodítko, stranícka príslušnosť. Samozrejme najhoršie ak ide Hlas, ide Smer a opozičný volič rozmýšľa, dám tomu, dám tomu. Navzájom sa vybíjajú, rozbíjajú hlasy, zlé, zlé, zlé. Základné poučenie z týchto volieb, sadnite si rok predtým a rokujte, jeden župu, druhý mesto. Choďte spolu, samozrejme, ak by sme povedali, že ide Hlas a Smer, tak úplne inak to vyzerá, nie je to celkom tak, ale určite to nemusela byť taká katastrofa. Minimálne v dvoch krajoch, ktorým sa budeme venovať. Zjavne to bolo zlyhanie taktiky predvolebnej, nepochopenie ako funguje viacmandátový väčšinový volebný systém, jednokolový. Tam, už nie je šanca na reparát. Ak bola dvojkolová voľba, tak prvý krát si dala koho si chcela, a druhý krát, len aby preboha nebol tento.

Mimi Šramová: Nezabudnime na sviatky.

Roman Michelko: To tiež, úplná katastrofa.

Mimi Šramová: A Bratislava mala jesenné prázdniny.

Roman Michelko: Všade mali tuším jesenné prázdniny.

Mimi Šramová: Tak.

Roman Michelko: Takže to, čo Boris Kollár dal netušiac, možno aj tušiac. Nepomohlo to . Ak si tak zoberieme, nominálne sú ako vždy víťazi nezávislí, lebo v tých malých obciach ti je na nič stranícke tričko. To sú ale malé mestá, potom najviac má Hlas zastupiteľov, a potom je to silne regionálne. Bratislavu brali progresívci s Vallom, plus SaSka. To je jednoznačné. To je ich bašta, ale  v tých ďalších krajoch je to také rozbité. Tam je to veľmi nejednoznačné.

Mimi Šramová: Ak hovoríš o Hlase a Smere,ak sa pozrieme na rok 2018, mal vtedy Smer nejakých 856  svojich ľudí, a teraz to bolo 870.

Roman Michelko: Samozrejme, ak som mal na kandidátke aj Hlas aj Smer, tak buď podľa toho koho poznáš, ale ak bolí viacerí, tak sa dostali do dilemy niektorí voliči. Ak by boli za jedným menom aj Hlas aj Smer, tak žiaden problém. Keby sa dohodli, a nie bratovražedný boj. Asi v Bratislave by to nepomohlo. Tam je to jasné. Aj známe mená Erik Kaliňák, Denisa Saková, Dušan Jarjabek to nedali. V Bratislave tuším mal Smer najviac pred dvomi volebnými obdobiami. Mali klub, kde mali 6 alebo 7 poslancov. Tam bol Borguľa, Radko Olekšák, mali Farkašovskú, dokonca viceprimátorku. Obávam sa, že toto sa dlho nezopakuje. Tam sú niektoré výnimky. Dúbravka mala 23 z 25-tich. Tá nová strana bývalých SDKÚ, lokálna strana to tam dala. Tam tuším, že 1 poslanca malo Team Bratislava. Chren je vlastná lokálna strana, Braňo Záhradník sa dostal z tej STAN. Potom je tá strana, kde je Devínska Nová Ves,  Som Slovensko.

Mimi Šramová: Pre mňa bolo prekvapivé, že Zuzana Albrichtová neobhájila miesto starostky. Aj to miestne zastupiteľstvo.

Roman Michelko: To je úplne severokórejský parlament.

Mimi Šramová: Jednofarebné. Ale napríklad aj Vrakuňa, Biskupice, tak isto. Čo v živote neboli nejaké progresívne centrá. To je zaujímavé, ale na druhej strane to bol debakel pre OĽaNO, pretože veľmi veľa poslancov z nich, sa vôbec neprekrúžkovalo.

Roman Michelko: Mám tu celú tabuľu hanby. Keď už hovorím o Starom meste, tak absolútna prehra Grendel, človek, ktorý mal niekedy ambíciu ísť na starostu. On je dnes OĽaNO, Dostál je OKS, Albrichtová tiež, Tabak, to ani nebudeme komentovať. Ak je niekto úplný lúzer a tie dve županské miesta sú krajne skresľujúce, to potom môžeme hovoriť, tak je to OĽaNO. Teraz poviem všetkých ich kandidátov. Dal som si tu prácu, ktorí sú poslanci, a ktorí totálne vybuchli. Zo všetkých jeden jediný sa dostal do miestneho zastupiteľstva Vetrák, čo je tiež obrovská hanba. V meste vybuchol, v župe vybuchol a bohužiaľ tých 33 z 35 boli Team Vallo, a jeden bol ona ešte jedna nezávislá. Líderka kandidátky Šofranko úplne vybuchla, trapas.  Šípoš, to ma najviac potešilo, tak tento vybuchol nie len do župy, ale aj do mesta. Ani v meste ho už nechceli. Tam si pred ním opľúvajú do bezvedomia. V tom istom okrese, Zita Pleščinská.

Mimi Šramová: Šípoš je Stará Ľubovňa?

Roman Michelko: Áno. Šípoš je Stará Ľubovňa a ja som vravel, Ľubovňa takú hanbu si neurobte. Pleščinská úplne vybuchla aj vo vlastnej obci. Grendela sme vraveli, Stančík úplne vybuchol. Drábiká predtým bola župná poslankyňa a podľa mňa, ak sa nezpriaznila s najväčším lúzrom slovenskej politiky, možno by to dala. Aj ona v Piešťanoch vybuchla, Krajčí tiež totálne, Kuriak, Vašečka v Žilinskom kraji, totálny výbuch. Kyselica všade vybuchol. 5% získal na župana, úplne že katastrofa, ani do mesta, ani do župy nič. Ňarjaš tiež 5%. Títo ľudia si myslia…

Mimi Šramová: Narcistický syndróm.

Roman Michelko: Áno, narcistický syndróm. Taký derivát aj Romany Tabak. Ona si myslí, že s funkciou získa aj rozum. Šudík, to ma obzvlášť potešil, naozaj ani mesto, ani župa. Ak by mala nula ľudskú tvár, tak vyzerá ako Šudík. To je jednoznačné. Krajčí úplný výbuch. Kavecká ani mesto, ani župa. Mierna Skalica, totálny výbuch. Ševčík, Holíč ani mesto, ani župa.

Mimi Šramová: Nebude vzrúšo na mestskom zastupiteľstve.

Roman Michelko: Tak, tak. To je naozaj taký miestny Matovič. Brisudová z Poltára úplne vybuchla. Vojtech Tóth, to je tiež taký náhradník, najprv bol za dedolesa Mičovského, teraz myslím si, že je za Stančíka. Nie za Stančíka je Čech, ten tiež vybuchol. Dokonca proti tomu čo je Threeme s Trnkom, proti takému skompromitovanému. Jediný Vetrák. Totálny masaker, totálny výprask. Zo všetkých kandidujúcich poslancov, sa jeden jediný dostal. Čo ma ďalej teší ,Šeliga, v Námestove.

Mimi Šramová: Tvoj obľúbený. (smiech)

Roman Mcihelko: Áno, áno, áno. To je ako kvintesencia falošnosti. Ak hovoríme nula s ľudskou tvárou, tak farizej. Šusteková v Žiline, absolútny výbuch. Žitnianská v Starom Meste, mimochodom, to je jedna z mála, ktorá by mi až tak nevadila. Nerobí veľkú politiku, naozaj sa snaží. Ona naozaj doplatila na to, že s takouto čvargou sa spojila. Ak máme byť objektívni, tak pre mňa je nepochopiteľné, že Leščáková sa dostala v Prešove. Takže, občas je aj chyba v systéme. Potom už naozaj neviem. Možno ešte niekto sa dostal, ale čistý masaker. Aspoň toto, ja to niekde napíšem, aby bolo jasné, že každý, kto sa spriazní s Matovičom skončí veľmi zle. Niektorí, keby naozaj išli ako nezávislí. Našli sa nejakí z OĽaNA, ktorí možno prešli, ale nikto z poslancov. Najväčší masaker sa týka poslancov OĽaNA. Bolo by dobre vysvetliť, že Viskupič a Jurinová to dali. Viskupič sa zásadne aj verejne dištancoval od Matoviča. Tvrdo kritizoval ten jeho pokus o masaker samospráv, ani neprišli na jeho volebnú noc, na rozdiel od Jurínovej. Neviem, či to takto sleduješ, ale jeho normálne vyhodili z predsedníctva strany, namiesto neho tam dali Jurínovú, ktorá je naozaj že servilná. Nemal silných protikandidátov. Zdenko Čambal sa úplne strápnil tým, že šiel aj do mesta, čím dal úplne jasne najavo, že neverí tomu, aby to mohol dať. Napriek tomu, v tom lokálnom holičskom prostredí nejakú podporu má, lebo je v župe. Aspoň, že tak, ale zjavne ani sám neveril tomu, že by to mohol dať. Jednoducho absolútne zlá ponuka, neschopnosť robiť koalície, nájsť nejakú osobnosť podobnú Tiborovi Mikušovi. Neviem, či ty ešte niečo k tej Trnave by si chcela povedať.

Mimi Šramová: Skôr k tej Žiline.

Roman Michelko: Dobre, to sa vrátime. Ak, už teda, tak poďme postupne, ja nemám čo ešte viac k Trnave. Treba jednu vec povedať, že Viskupič sa stal županom, nie vďaka, ale napriek tomu, že je bratranec a že niekedy mal väzby. Samozrejme to, že sa spriaznil s Matovičom, z toho sa už nevyviní. Pokiaľ nebude mať silného protikandidáta, tak tam asi bude. Žiadne prúsery v zásade nemal. Teraz poďme k Žiline. Tak začni ty.

Mimi Šramová:  K tej Žiline ja som bola prekvapená, už keď som videla tie televízne debaty. Však tam bolo 9, či 10 kandidátov. Druhá vec, nezabúdajme na pani Jurínovú, že počas pandémie koronakrízy, ona bola veľký vaxér, veľký zástanca tých opatrení. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že tým, že to bolo roztrieštené. Títo regionálni činitelia sú osoby prvého kontaktu. Bolo testovanie, bolo druhé SNP a tie samosprávy to naozaj ťahali za ten štát, takže ľuďom sa ukázali v tom svetle. Vlastne oni sú tí, ktorí namiesto štátu pomáhajú ľuďom. V tomto zmysle sa im ani tak nečudujem, že aj napriek tomu, že je OĽaNO, že to vyhrala a plus bolo to tam tak roztrieštené. Ďalšia vec, ja si myslím, že ľudia sa poučili a nebudú vsádzať na nové tváre. Radšej to hodia pani Jurínovej, ako by riskovali niekoho nového, lebo sa im to v parlamentných voľbách neosvedčilo.

Roman Michelko: Toto by som bral, ak by, a to je to podstatné. Ja mám asi na tri kraje také podstatne silnejšie väzby. A ona fatálne zlyhávala osobnostne a manažérsky. Štyria riaditelia úradu, za päť rokov, katastrofa. Od začiatku nevedeli, že čo. Báli sa o prostriedky, lebo verejné obstarávanie, nič sa nerobilo. Ona sa ukázala ako totálne neschopná riadiť investičné veci. Ľudia na krajskom úrade sú na prášky, jej bývalý vicežupan Janckulík odišiel preč. Povedal, že naozaj sa s ňou nedá. Ona mala niečo cez 30%, teda ak by sa druhý a tretí spojili, tak to dajú dole. To znamená, že tam fatálne zlyhala volebná stratégia. To, že dal Hlas prokandidáta proti Smeru, takto sa bili, a potom tesne pred voľbami si uvedomovali, že je problém. Chceli sa nejako dohodnúť. Tam išlo o to, že kto bol druhý na páske, nakoniec to bol Choma. Ak som to spomenul, tak boli ťažké reakcie, že KDHáka, v žiadnom prípade. Neviem, či by všetci Smeráci volili KDHáka a naopak. To znamená, že toto bol troška problém. Ale keby sa dal kandidát Hlasu, možno to mohli dať. Ten rozdiel nebol  taký veľký, ale zjavne ego nad všetko, sebareflexia nulová, že je to vrchol, ak nejaký zločin, čo dokafral mýtny tender, a takéto reči, zjavne mal problém, že na druhom mieste skončil Choma. To nevedel Janckulík predýchať. Ja som presvedčený, že keby sa dohodli druhý, tretí a štvrtý kandidát v poradí, na spoločnom postupe, tak Jurinová tam nemusela byť. Nech je to memento. Samozrejme viem, akú pani chytali Záborská, Vašečka. KDHáci, vy oplani sa chcete spojiť so Smerom a takéto veci. Báli sa toho, strašne sa toho báli znamenalo, že sa išlo dobrou cestou, ale bohužiaľ sa to nedotiahlo. Jurinová nemusela byť, to nebolo, že mala 50%, to je fatálne zlyhanie regionálnych štruktúr. Ak poučenie z krízového, tak Žilina je absolútny výkričník. Tiež minule mal Smer 11 poslancov v župe, dnes majú dvoch. Zhodou okolností, ani jeden nie je v Smere, Anča Belousovová akože politický comeback. Ale ona Smeráčka nebola nikdy. A Jano Podmanický, prvý v okrese a silná regionálna postava, ktorá by to aj bez straníckej podpory dala. On je v klube, ale ešte nie je v strane, však mal takú odbočku do života. Takže dneska sa bývalej bašte Smeru majú dvoch župných poslancov. To je uváženie a rozmýšľanie, či majú špičkové štruktúry na regionálnej úrovni. Urobí sa sebareflexia, zamyslia sa a poučia sa z chýb. Ak to bude, fajn, ak nie, niet im pomoci.

Mimi Šramová:  Čo som sa rozprávala s ľuďmi v žilinskom kraji, oni sami nevedeli, koho majú voliť.

Roman Michelko: Ja teraz poviem, veď už je to ex post. Choma fajn, šéf NDSky, dvakrát primátor Žiliny, čiže mal niečo za sebou. Na druhej strane aj to primátorovanie nebolo úplne excelentné,  on sa rozhádal so zastupiteľstvom. V poslednom období sa nedostal ani do zastupiteľstva. Tam je otázka, či naozaj nemohli niekoho iného nájsť. Sám si uvedomoval, že ide do ťažkého boja. To, že Hlas postavil protikandidáta je dýka do chrbta, nezvládnutie stratégie. Ak je nejaké posolstvo pre Hlas a Smer, tak dokonalá koalícia nebude, ale reálna koalícia je spojenectvo ich dvoch, a možno niekto tretí. Ak pôjde Hlas so SaSkou a s progresívcami, tak skončí ako SDĽ, keď išla s Dzurindom.

Mimi Šramová: Šimečka povedal, že si to vedia predstaviť.

Roman Michelko: Áno Pellegrini to hrá na dve strany, ale treba si uvedomiť jednu vec. Buď chce jedno volebné obdobie, alebo chce stranu budovať s dlhším horizontom. Nakoniec ukázalo sa, že so Sulíkom je to veľmi ťažké, naozaj to je človek, ktorý má ideologické klapky. Ani o percento vyššie dane. Takto sa nedá robiť sociálno-demokratická politika. Buď úplne rezignuje na stranícky program, čo znamená, že mu to totálne zrátajú voliči. Ja som tu mal Šutaja-Eštoka,  pýtal som sa ho, že čo znamenala, tá Dolinková. Vravel, že ju napomenuli Pellegrini, aj on, že svoje osobné veci nech si nechá, takéto v žiadnom prípade. Sú tam aj príčetní ľudia, ale za tých 14 mesiacov, ktoré máme do volieb, je nutné maximálne robiť všetko, pre hodnotovo konzistentnú koalíciu. Mnohí nemajú radi Hlas, alebo Hlasu to bude iba horšie. Bez Hlasu a bez Smeru akákoľvek iná koalícia bude katastrofa. Poďme teraz k sympatickejším osobám, čo sa týka Trenčína. Tam je absolútna spokojnosť, dneska je to bašta opozície, bašta…

Mimi Šramová: Bašta Bašku.

Roman Michelko: Áno bašta Bašku. Mal nejakých 68%, tiež prešiel Habánik, prešiel Riško Takáč.

Mimi Šrámová: Petra Hajšelová zo Sme Rodina.

Roman Michelko: Áno, áno. No aj tá. Ale však v poriadku, možno aj budúci koaličný partner. Napríklad je škoda, že Svrček neprešiel. Pri niektorých zo Sme Rodina, až taký problém nemám. Ale toto je naozaj široká koalícia, spojili sa, vyšlo to. Trenčín naozaj s výnimkou mesta, kde nie sú schopní dať proti Rybníčkovi, normálneho kandidáta. Nedokážem pochopiť, je arogantný. Toto sme rýchlo vybavili. Poďme teraz k ďalšiemu, kde môže byť poučenie z krízového vývoja. To sú Košice. Pri župe, tam môžem povedať, že tam akákoľvek koalícia na župu to nemalo zmysel, lebo tam bolo 50%+, to sa nedalo ani takticky. Zahorčák urobil štandard strany, to je tých 15%. Nedal žiadnu pridanú hodnotu, na rozdiel od Miša Kaliňáka, ku ktorému sa dostaneme. Chvalabohu Ňarjaš ukázal, že jeho reálna hodnota, váha, je päť celých niečo. Ak úplná nula ide len so straníckym tričkom, tak to len skalní voliči budú voliť. Skalných voličov OĽaNA je päť celých niečo. Je to smutné, keby bolo štyri niečo, bolo by to lepšie. Ale nie je to ani sedem. Čo je frustrujúce, čo je pre mňa nepochopiteľné. Kauza teplomery, nevie sa správať, arogantný. Toľko prúserov, napriek tomu 50+ výsledok.

Mimi Šramová: To je to isté, ako Lunter.

Roman Michelko: Jasné,ale ten išiel aj s podporou Hlasu, to je iná vec. Toto mi hlava neberie, ale však dobre. Košice si rozhodli. Ďalšia vec, ale to sú už detaily, či je vhodné dať z Michaloviec kandidáta. Väčšinou vždy býva z toho krajského mesta. Ale to, už sú detaily. Ukázal sa Zahorčák. Silný v Michalovciach, štyrikrát po sebe dal primátorsky post. Zjavne aj mal nejakých nepriateľov, ale nebol celokrajská osoba, aj ako poslanec nie je výrazný.

Mimi Šramová: Ale Dufinec vyhral, jeho nasledovník.

Roman Michelko: Áno v Michalovciach je silný. Ale iná vec je mesto, iná vec je kraj, tam sa ukázal jeho formát. Poďme k mestu Košice, lebo to je pre mňa absolútna katastrofa. Základné veci. Vyhral to Poláček, na absolútne planom sľube, že vyrieši parkovanie. Nevyriešil absolútne nič, obrovské peniaze v podstate mesto stratilo. Strašné peniaze na súdne spory. Nakoniec expiráciou zmluvy to vyšlo, rozhádal sa so všetkými ľuďmi, ktorých dotiahol do zastupiteľstva. Absurdné veci v rámci mestských podnikov. V čase dovolenky sa vlámaval do kancelárií, a robil obrovské čoro moro. To je psychický narušený človek, egomaniak, narcis, katastrofa, ale dal sa poraziť. Ak by sa druhý a tretí v poradí spojili, tak to dajú. Takže zase egá, egá, egá. Zjavná neschopnosť v podstate pochopiť, ako funfuje systém. Lesňák s Klímom, keby sa dohodli, tak on jednoducho, nemusel byť. Brutálne padol oproti minulým voľbám, bol poraziteľný, neprešlo to len kvôli egám. Samozrejme chápem, že je veľmi ťažko presviedčať voličov, že od prostoduchej Veroničky, Lesňák to je ich káder, že teda podporte ho. Ale v tomto prípade, naozaj, každý troška príčetný človek, by bol lepší, ako Poláček. Poučia sa, nepoučia sa, ja neviem. Ďalšia vec Smer to dal kontumačne,  ani nepostavil kandidáta v Košiciach. Hlas podporil toho Klímu. To sa nemohli dohodnúť, že vy kraj, my mesto? Vy župana, my primátora? Zlyhanie štruktúr, v Košiciach jednoznačne. Možno, že na župe sa nedalo, ale v meste sa dalo.

Mimi Šramová: Tak my, podľa mňa, hovoríme, utopistický scenár, ktorý možno nastal v dvoch krajoch. Si videl odkaz, ktorý poslal Peter Pellegrini Smeru, že oni mu nebudú diktovať to, čo oni si myslia, že je správne, oni sú samostatná strana a dali si svojich kandidátov a tak ďalej, oni sa vyhlasujú za najúspešnejšiu stranu.

Roman Michelko: Áno tak nominálne, keď si zoberieme počet zastupiteľov  a primátorov. Jedna vec, že relatívne dobre dopadli, druhá vec, že to mohlo byť ešte lepšie. Ak toto nedokáže pochopiť, nech mu to nejaký politológ vysvetlí. Ako zase ľudia na úrovni poslancov normálne komunikujú, Hlas a Smer nie je problém. Ale zrejme tie okresné a krajské štruktúry. Tam si aj nejaké svoje osobné veci riešia, veľmi zle. Je to smutné, kiež by sa z toho poučili.

Mimi Šramová: A to ešte nie sme v Bystrici.

Roman Michelko: Poďme teraz, taký polosympatický, no polosympatický, ale dobre. Prešov je ani nie debakel, aj nejaký potenciál. Mišo Kaliňák odmakal strašnú robotu. Šiel nad dvojnásobok priemeru podpory strany. Z tých 15% bolo cez 30%. Chvíľu, keď sa zrátavali tie okrsky.

Mimi Šramová: Na začiatku to vyzeralo, keďže tie rusínske okrsky boli prvé. Mal 4% náskok potom sa to znižovalo.

Roman Michelko: Ten kraj keby sa rozdelil, tak je jasné. Východ, severovýchod, teda Medzilaborce, Svidník, Stropkov, tam to bolo jednoznačné. Ale samozrejme Levoča, Poprad,  tak to už bolo v prospech Majerského. Treba povedať, že Majerský nemá žiadnu charizmu, žiaden veľký rétor. Aj v tých debatách bol v podstate nervózny, určite lepší umelecký dojem dal Mišo Kaliňák, ale nestačilo to. Napriek tomu sa ukázalo, že je to politický talent. Možno ho draftujú do parlamentných volieb, je v parlamente župnom. Keby tam začal tvrdo makať, stal by sa šéfom opozície, dával by alternatívy. Keby vystupoval, chodil do lokálnych médií, tak on má veľký potenciál. Je to človek na ktorom sa môže stavať. Otázka je, či má takúto ambíciu, či prepne kariéru týmto spôsobom. Na to, že veľmi neskoro ohlásil kandidatúru.

Mimi Šramová: Deviateho septembra až začal.

Roman Michelko: Tak.

Mimi Šramová: Stihol toho naozaj požehnane.

Roman Michelko: Na to, že nebol predtým vo volenej samospráve, samozrejme je expert na samosprávu. Jeho kompetentnosť je nespochybniteľná.

Mimi Šramová: Mišo povedal, že máme sa nechať prekvapiť. On už predtým avizoval, že chce odísť zo ZMOSu. Polemizovalo sa o tom, či vstúpi do Smeru, alebo do Hlasu. Ale ja si myslím, že Mišo niekde zakotví, možno mu nakoniec ponúknu na tej župe.

Roman Michelko: To je práve otázka. Dnes som mal takú debatu, či bolo šťastné,  keby sa napríklad stal vicežupanom. Stal by sa spoluzodpovedný, ťažko by mohol kritizovať Majerského. Z hľadiska dlhšej perspektívy, by mu to zviazalo šancu v ďalších voľbách ho vyzvať. Jedna vec je O.K., môžeme sa dohodnúť, budeme to konštruktívne dávať, ale potom budem stále dvojka. Veľmi ťažko je kritizovať niečo, za čo som spoluzodpovedný. To som zvedavý, neviem presne ako to tam je. Aj Hagyari sa dostal, aj Micheľ sa dostal do zastupiteľstva, kde kto iný. Jana Vaľová skoro 7000, akože fakt sila. Tam je veľmi fajn, že Šudík sa nedostal, to je úplne, že krása.

Mimi Šramová: Ten Oľha bol prekvapko.

Roman Michelko: Áno, to bol.

Mimi Šramová: Ale vieš, Turčanová nekandidovala.

Roman Michelko: Ale dala svoj hlas inej miesto nej, ktorá úplne pohorela.

Mimi Šramová: Ale iná situácia by bola, keby kandidovala, tak je väčšia pravdepodobnosť, že by volili niekoho koho poznajú.

Roman Michelko: Turčanová, keď som si pozrel hlasy do župy, tak mala menej ako Hagyari.

Mimi Šramová: Mala tu tragédiu v rodine.

Roman Michelko: Presne, aj vyhorená bola. Ako neviem, či by obhájila, možno keby bola repríza súboja Hagyari vs. Turčanová, možno Hagyari by to teraz skôr dal. Ťažko povedať. Otázne je, čo urobí Mišo Kaliňák, či bude súčasťou systému, alebo sa stane opozíciou.

Mimi Šramová: Najbližšie dni ukážu.

Roman Michelko: Uvidíme, ako sa budú formovať kluby v zastupiteľstve. V Prešove treba jednu vec povedať. Ak niekto dal dvojnásobok toho, čo dáva strana, tak to je Mazurek. Mazurek skončil tretí.

Mimi Šramová: 10,8%.

Roman Michelko: Tak 11 000 hlasov tuším, tak nejako.

Mimi Šramová: Presne tie, čo by chýbali Mišovi Kaliňákovi, keby išiel proti Majerskému.

Roman Michelko: Teraz som počul takú neviem či konšpiráciu, že to bola nejaká dohoda Hlas, ale veď Hlas ho podporil Miša Kaliňáka. Mimochodom Ferenčák sa tiež dostal do župného zastupiteľstva, takže O.K., určite lepšie ako Šípoš. To, že Republika všade dala kandidátov je síce povinná jazda, je to síce problém, no O.K.  Mazurek urobil dvakrát taký výsledok, ako má strana. Dal bonus navrch, v podstate, Mišo Kaliňák tiež dal. Ak si zoberieme sumár Hlasu a Smeru, tak v pohode, dal ako fakt, dobrý výsledok. Také niečo, že zopakuje šok, ako to dal Kotleba. Jednak to bola vtedy dvojkolová voľba, a v prvom kole Kotleba nevyhral. To sa asi nečakalo. Ale ukázalo sa, že Mazurek aj v krajne nepriateľskom prostredí mediálnom, sa dokáže presadiť. Neviem, či kandidoval aj do zastupiteľstva v Kežmarku, či v Ľubici, alebo tam niekde. Treba aj povedať, všetci ostatní prepadli, tuším najvyšší výsledok mal 4,5 % Beluský, nie on, niekto z nich.

Mimi Šramová: Tak mainstream sa už na nich odbavil.

Roman Michelko: Keď Mizík dostal 1,2%, a strana má 4,5%, tak dosiahol tretinu limitu strany. Zatiaľ čo Mazurek z 5 až 7%, čo majú dal 10%. Išiel skoro na dvojnásobok. Tam sa jasne ukazuje, že jeho potenciál je troška iný. To zastupiteľstvo v Prešovskom kraji, môže byť zmiešané. Tam žiadna dominancia nie je. Ešte jednu vec treba jasne povedať, že totálne posilnili Maďari. Absolútne všetky maďarské hlasy vyzbierali z juhu. Tuším, že majú 54 mandátov, v tých troch, alebo štyroch zastupiteľstvách na juhu. To znamená, že tam sa skonsolidovali sily. Bude to vždy lokálna a regionálna strana, tam niet o čom. Robili to, čo nerobili Slováci, naozaj hlasovali jednotne. Nepochopili slovenské strany o čom sú tieto voľby, že ak neurobia volebné bloky, ako tak hodnotovo podobných kandidátov, tak , to, skončí zle. No poďme na tvoju obľúbenú Bystricu. Tak povedz teda ty svoje a ja dopoviem.

Mimi Šramová: To bolo veľmi zvláštne, lebo už v tých debatách tam boli štyria silní kandidáti. Teda Aďo Polóny, Lunter, Miro Suja a Rudo Huliak z Národnej Koalície a každý z nich si dal urobiť prieskum, a každý z nich v tom svojom vyhral. Lunter mal nejakých 60%, oni čo si robili prieskumy, tak mali 30 , neviem koľko a tí zvyšní, mali menej. Ale evidentne tie maľovanky, ktoré spravil mladý Lunter, zabrali.

Roman Michelko: Tam to dal Pelle na istotu. Vedel, že Lunter je favorit, chcel byť na strane víťazov. Chcel si otvoriť dvere pre prípadnú koalíciu, že to teraz bude hrať  na,  ľavo, aj na, pravo. V tomto zmysle je to oportunistické, ale mu to vyšlo. Tak isto Noska dali za primátora. Javorčíkovej kampaň som veľmi intenzívne sledoval, fakt, že si to odmakala. Treba aj oponentom dať klobúk dolu, získala najviac hlasov do zastupiteľstva, a pravdepodobne jej tým bude nie, nepodstatný klub. Čo sa týka Poónyho, ten išiel na úroveň strany. Neurobil nič na viac. Nejaký výrazný talent nie je, nič ale nepokazil. Huliak, osobne, veľmi slušný výsledok. Na treťom mieste strana, ktorá je pod 1%. Neviem, či on kandidoval aj do zastupiteľstva. Myslím si, že on možno aj mal šancu. Ale ak nekandidoval, tak urobil chybu.

Mimi Sramová: Neviem, ale viem, že je starosta Očovej. Národná Koalícia majú 12 starostov.

Roman Michelko: Berme to tak, že v tých malých mestách je stranícke tričko bokovka navrch. Kto nechce zbierať podpisy, tak ide tam. Aj ŽIVOT – NS má nejakých, ale to nie vďaka strane, vďaka tým ľuďom. Také DEJA VU, možno si pamätáš niekedy pred tými voľbami, než ich Kotleba vyhral bol tretí , a potom to dal v druhom kole. Možnože o štyri roky bude oveľa silnejší, alebo keď sa urobí nejaká koalícia, no neviem. Každopádne mal aj billboardy, fakt makal, v tomto zmysle klobúk dolu. No a čo sa týka zastupiteľstva tam je to také, tiež všelijaké. Troška ma prekvapilo, že bývalá ministerka Laššáková sa tam nedostala. Niektorí som si myslel, že to majú v Bystrici jasné a nebolo to také jasné.

Mimi Šramová: Blcháč tiež o 57 hlasov.

Roman Michelko: Bude sa prepočítavať. Ako tí primátori. Aj Ferenčák sa dostal, to je jasné. No uvidíme, pre Blcháča to bude ťažké, však on tak vždy s tým Slavkovským sa striedal, raz bol jeden raz bol druhý. Uvidíme, ale to je zase  Žilinský kraj. Poďme teraz k Nitre. Nitra je taká zaujímavá, tak čo povieš na Becíka?

Mimi Šramová: Bolo to prekvapenie, ale možno sa nečudujem voličom v Nitre, pretože ten Belica mal odísť sám.

Roman Michelko: Treba vedieť kedy odísť.

Mimi Šramová: Presne ako hovoríš. Ja som videl nejaké jeho vystúpenia, on mi veľmi pripomínal Bidena.

Roman Michelko: Zobrala si mi to z úst. Až taký senilný nie je. Dvadsaťjeden rokov, akože fajn, treba vedieť kedy odísť. Aj bola nejaká dohoda s Kérym. Verejne ako džentlmenská dohoda, ale tá sa robí medzi džentlmenmi.

Mimi Šramová:  Z ktorej vyšiel ako džentlmen, Maroš Kéry.

Roman Michelko: Tak, tak. Ja som sa s ním rozprával. Ja som ich vyzval ešte na začiatku kampane. Troška som precenil tú kandidátku KDH, s ktorou bolo desať strán. Ukázalo sa, ak je nula, a za ňou 10 strán, tak to nepomôže. Mimochodom, niečo podobné sa stalo v primátorských minule, keď za Mrvom bolo desať strán. Celá koalícia, a nepomohlo mu to, išiel Vallo. Naopak Drobovi, tá stranícka podpora  pomohla, ukázalo sa, že ak nejaká neznáma krajská poslankyňa získa desať strán za sebou, nestačí to. Pre mňa bol aj Belica aj Becík prijateľný. Je to človek v najlepšom veku, niečo po štyridsiatke, úspešný starosta. Samozrejme hviezda aj alternatívy, najväčší rast urobil na Facebooku. Preskočil cez milión impactov, fakt maká na sebe. Bol myslím u Druckera, teraz je v Hlase. Jedna vec čo ma troška prekvapila, že zároveň bol zvolený za starostu Dvorov.

Mimi Šramová: Musí sa rozhodnúť.

Roman Michelko: Ja si myslím, že je jasné, ako sa rozhodne. Druhá vec, či budú ešte doplňovačky. Existuje Lex Raši. Že to môže dotiahnuť námestník primátora, nemusia sa robiť. Teraz neviem, ako to urobia pred ustanovujúcou schôdzou, či sa nechá zvoliť.

Mimi Šramová: Budeme mu držať palce Braňovi.

Roman Michelko: Budeme mu držať, jasné.

Mimi Šramová: Pre mňa bolo zaujímavé, také úsmevné, ako sa Peter Pellegrini teleportoval z Bystrice do Nitry. Hneď mu gratuloval, bude mať najvyššie miesto v parlamente.

Roman Michelko: Čo je zase problém, je to exekutívna funkcia, relatívne veľmi vyťažujúca, neviem, či je šťastné, ak je niekto aj županom aj poslancom.

Mimi Šramová: Juro Droba to mal istý čas nie?

Roman Michelko: Chvíľku, ale on sa hneď vzdal. Aj Baška to mal, aj Juro Blanár to mal. Najhoršie to je v prvom období, ak máš vymakaný systém je to fajn. Rok a pol má na rozbeh, ak by šiel na kandidátku, že urobí nejaké čísla a potom verejne povie, chcel som podporiť stranu a vzdá sa, tak je to v poriadku. Ak by mal dlhodobo sedieť na dvoch stoličkách, mohlo by mu to v ďalších voľbách uškodiť. Ja som aj vyzval ľudí, nech mi k tomu píšu, a všetky reakcie boli jedna stolička a dosť. Držme mu palce, nech sa tomu v plnej miere venuje, nech nie je ako kalkulačka, čím viac funkcií tým lepšie. Kéry sa dostal do zastupiteľstva, je to fajn, niektorí iní nie. Saloň aspoň do mesta sa dostal, bohužiaľ sa nedostal do župy. Niektorí nemky, a tak to bolo ešte horšie. Tam sa ukazuje, že tieto voľby, pokiaľ to nie je absolútne anonymizovaná Bratislava, sú aj o osobnostiach. Je to kraj od kraja rôzne, neviem, ešte máme nejaký kraj, ktorý sme neprešli?

Mimi Šramová: Povedzme si ešte Bratislavu.

Roman Michelko: To sme už vraveli. Čo sme ešte nepovedali, tak doplň.

Mimi Šramová: Ja by som chcela povedať, také pikošky, napríklad Fekišovce, Milka Fedorová 100%. Ju zvolili napriek tomu, že ich tam buzerovala, že sa majú postaviť. Potom máme Sliač. Referendum, úspešné, neúspešné, závisí od uhla pohľadu.

Roman Michelko: Koľko 37%? Záväzné je nad 50%.

Mimi Šramová: Závisí od toho, či to hodnotia občania alebo minister Naď. Potom máme Tisovu ulicu, vo Varíne. Tam občania rozhodli, že si chcú ponechať tento názov. To sú také zaujímavé veci.

Roman Michelko: To sa mnohým médiám nepáčilo, ale tým pádom je jasný postoj poslancov. Jedna jediná poslankyňa bola proti tomu. Ľudia na zdesenie bratislavskej kaviarne si to myslia inak. Som zvedavý. Honz je síce už preč zo Špeciálnej prokuratúry, ale či všetkých voličov budú stíhať. Teraz majú v istom zmysle mandát, nie je záväzný, lebo nebola 50% účasť. Ale je to jednoducho tak. Tí poslanci nás volili, aby sme hájili záujmy našich voličov, choďte ich teda stíhať. To je absurdné, je smutné, že nebolo nad 50%+, to je smutné.

Mimi Šramová: Celkovo by som sa ešte chcela pristaviť z marketingového hľadiska. Tieto voľby ukázali, že kampaň sa nedá robiť zo sociálnych sietí. Ak si niekto myslí, že má 100 000 videní, že by ho volilo 100 000 ľudí. Treba chodiť medzi ľudí. To isté platí pre členov veľkých politických strán. Nestačí urobiť vyhlásenia v obleku. Treba si vysúkať rukávy, a chodiť medzi tých ľudí. Myslím si, že aj politickí lídri by mali vyzvať svojich poslancov, aby boli viac prítomní v regiónoch, medzi ľuďmi. Aby počúvali hlas tých ľudí, čo ich trápi, a im sa to recipročne vráti o tých 18 mesiacov.

Roman Michelko: Tam by som ťa komunálnych a regionálnych voľbách je oveľa dôležitejšia ako celoslovenská známosť, lokálna známosť. Tam ťa v tom okrsku, prípadne v kraji volia, ak je niekto známy youtuber, tak mu to nemusí vo Vrakúni pomôcť. Štubniak, veľmi som mu držal palce, ale ak si zoberie, kde má väčšiu podporu, či v Bratislave, či mimo nej.

Mimi Šramová: Judita, tiež veľmi veľký výtlak, behá po regiónoch, robí rôzne prednášky.

Roman Michelko: Ja to poviem inak. Judita, keby kandidovala do eurovolieb, ak by ju dali aj na štrnáste miesto, tak sa prekrúžkuje. Lenže v lokálnych voľbách to tak nefunguje, pretože v Nových Zámkoch je krátko, tma, nemá to zázemie. Aj keď ja som si potom pozrel, aký mala zisk do župného zastupiteľstva. Mala nejakých 6 hlasov rozdiel od Kyselicu, ktorý tiež prepadol, ale je to poslanec, bol štátny tajomník, bol kandidát na župana. Ak niekto celoslovenský známy a roky tam žijúci vyšetrovateľ skončil tak biedne, tak ona na to, že je pol roka v Nových Zámkoch. Nebolo to až také katastrofálne, samozrejme tento tip volieb jej nevyhovuje. To si jednoznačne povedzme. Ja som jej to aj vravel. Ty si známa celoslovensky, ale tu potrebuješ byť známa lokálne. Ja pre všetkých, ktoré nie sú v Starom Meste, lebo tam je to severokórejské, ale vôbec Bratislava v týchto voľbách. V budúcnosti, ak sa chcete angažovať na komunálnej úrovni, tak si zoberte konkrétnu agendu. Ak zachránite detské ihrisko, alebo nejaký park pred developerom, urobíte petíciu, ľudia Vás poznajú, chodíte medzi nich. Aj ako nezávislí to pomôže, celoslovenská známosť Vám nemusí, že Grendela všetci poznajú. Ale ak ste v zlej značke, asi Jarjabek by to na Kysuciach dal. Jednoducho v Starom Meste v Bratislave, tam bol jediný atypický Borguľa, ktorý dlhé roky za Smer tam bol. A to nie vďaka, ale napriek tomu, že je v Smere. On mal rôzne aktivity, až kým neprišlo to, čo prišlo. Ale ešte sme zabudli okomentovať Mažgúta. Bratislava je veľmi ťažký región, možno to bola povinná jazda. Na primátora sa neformálne Kusý podporil. Chápem to, je súdny človek, vedel, že nemá šancu. Jano dal 13%. Uvedom si jednu vec. Smer má celoslovensky 15-16%. Ak tu má 10%, tak je to veľký úspech. On dal tak 3-4% nad priemer. Mažgút Jano dal o tri percentá viac, ako má strana. Vymakal si to, chodil medzi ľudí.

Mimi Šramová: Na tom sa dá stavať.Som zvedavá, aké budú jeho ďalšie kroky.

Roman Michelko: Kandidoval zo stého miesta, a mal relatívne málo preferenčných hlasov. Myslím si, že teraz keby kandidoval, tak jeho osobná známosť, a znalosť bude väčšia. Ak toto tak malo byť, tak urobil všetko, čo je v jeho silách. Ja som sa s ním stretol v Starej Bystrici.  Mesiac predtým, než to dal vonku. Potom bola posiedka s Tarabom, kde debatovali o tom, kde tak polootvorene povedal, že asi hej. Ešte hral také hry, či primátor, či župan. Fajn, neodflákol to, nebolo to také, že povinná jazda, ako niektorí. Osobná znalosť mu určite pomohla.

Mimi Šramová: Ešte by som chcela celkovo k tej kampani. Tí kandidáti, nebolo to vždy o peniazoch. Boli kandidáti, ktorí dali stovky tisíc do kampane, a nemali výtlak. A boli kandidáti, ktorí dali menej peňazí a mali väčší výtlak. Tu chcem povedať, že to nie je len o sociálnych sieťach, ale je tam veľmi dôležitý ten mediálny mix. Nezanedbávať tlačové médiá, regionálne médiá. Nech to občania nasávajú z viacerých strán.

Roman Michelko: Vlastne takto, ak si bol v Bratislave Team Vallo, tam ti stačilo…

Mimi Šramová: Tam ti stačilo, že si na instagrame.

Roman Michelko: Tak. Ak za tvojím menom našli tú správnu kombináciu koalície, tak ťa krúžkovali. Osemdesiat percent z nich nepoznám tie mená, nehovorím, že som nejaký expert na komunál, ale predsa. Striedalo sa to podľa mestskej časti, kandidát na starostu Petržalky mal veľké reklamy, dal až 250 000 eur. Vôbec mu to nepomohlo, 2500 hlasov. Ono ti to pomôže, ak si už známy, ale samo o sebe nie. Jedno meno by sme mali spomenúť, nová generácia prichádza. Čo povieš na Paľa Slotu do župy?

Mimi Šramová: Paľo Slota je veľmi aktívny na protestoch, na rôznych akciách, naprieč Slovenskom.

Roman Michelko: Ja k nemu, zjavne na primátora nemal, tuším, že štvrtý, piaty skončil, snaží sa. Ukázalo sa, že to meno, aj keď je kontroverzne vnímané, na župu mu to pomohlo. Teraz stojí všetko na tom, čo urobí s tým mandátom, či bude na sebe makať, či sa bude profilovať v tej regionálnej politike. Neviem, či aj do mesta kandidoval. To neviem, ale viem, že do župy sa dostal. Potom je taký come back Belousovová, dlhé roky len v Čadci a teraz ide o úroveň vyššie. Slota, tam si myslím, že na primátora to bude ešte dlhá cesta. Veľmi som rád, že tá Šuteková, už teraz vicežupanka, nebude. S dohodami obchádzala zákon, všetko možné, skrátka dostala, čo si zaslúžila. Pivková prekvapujúco pre mňa obhájila, aj keď hlasovala za masaker samospráv, aspoň prvý krát, ale tiež tam mi písali ľudia z Lučenca, že to bola katastrofálna neschopnosť opozície. Vysoko by ju prečíslili, ak by sa druhý a tretí dohodli.

Mimi Šramová: Ešte na záver, aby sme neboli len negatívni. Pre mňa pozitívum týchto volieb bolo to, že veľmi veľa mladých ľudí sa zmobilizovalo, a odhodlali sa urobiť ten krok, že išli s kožou na trh a kandidovali. Dobre, nie každý bol úspešný, ale ja si myslím, že je veľmi pozitívne, že im na veciach záleží.

Roman Michelko: Sú regióny, kde naozaj aj osobná aktivita bola. Boli časy, keď to bolo aj v Bratislave. Naozaj tretina poslancov v mestskom zastupiteľstve bolo nezávislých, teda tých aktívnych. Ak by si kandidovala so značkou Smeru v Trenčíne, tak pohodička, fakt ti to pomôže. Už oveľa horšie je to napríklad na tých Kysuciach, kde možno v mestských zastupiteľstvách áno, ale v župe moc nie. Ale naopak, ak je niekto výrazný v regióne, ani mu tá stranícka nálepka nepomôže. Aj veľké celebrity pohoreli, ak si sa spriaznila s nejakým veľkým nímandom typu Matoviča, tak ti takmer nič nepomôže, naozaj majú jedného miestneho poslanca, v rámci pseudo známych. Ak som hovoril tie mená, väčšina netušila, že kto to je, čo to je. Krošlák, ktorý je teraz u Borisa, ale bol v OĽaNO, alebo nejaký Kuriak. Treba sa angažovať, ale pre mňa ešte raz poučenie z krízového vývoja. Ak chceme, aby dopadli parlamentné voľby troška dobre, tak Hlas so Smerom musia spolupracovať. Anymozity preč, ak chce Hlas ísť na samovražednú misiu, nech to hrá na progresívcov a na SaSku, bude to prvý, a posledný mandát. Skončia ako SDĽka v roku 1998, keď išla s Dzurindom. Prvýkrát dostali memento v roku 1994, keď sa dali s KDH dokopy. To bolo prvé memento. Múdri sa učia na cudzích chybách, hlúpi na vlastných. Ak sú múdri, tak neurobia takú vec, a budú to hrať na dvoj, trojkoalíciu. Je podľa mňa šanca, ak spolu dajú 20 a 20, alebo 20 a 18, alebo 21 a 17, čo je možné za tých 14 mesiacov. Tak to bude stačiť. Pri najhoršom, bude Boris tretí do partie, ak prejde. Ukazuje sa, že on tých 5% vždy dá, takže, toto je vízia. Nedopadlo to tak, ako sme si väčšina predstavovali. Niektoré kraje sú katastrofálne, niektoré sú také aké sú. Niekde sa dalo tomu predísť, niekde nie. Voliči musia porozmýšľať, hádam sa z toho poučia, čo už iné povedať.

Mimi Šramová: Na záver už len, že vôňa asfaltu utíchne. Gratulujeme všetkým zvoleným kandidátom, teraz už zástupcom. Budeme im držať palce, aby to, čo sľubovali, aby aspoň časť splnili. Dúfam, že nabudúce budem mať, kde zaparkovať.

Roman Michelko: Však toto. Ďakujem ti za dnešný podcast, že sme si to takto pekne rozobrali. Verím, že reakcie poslucháčov, boli veľmi pozitívne, že budú aj teraz. Samozrejme dúfam, že sa cca o mesiac stretneme. Dovidenia, dopočutia.

Mimi Šramová: Ďakujem pekne.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás