DomáceMZV: Slovensko vstupuje do novej fázy bilaterálnej spolupráce s...

MZV: Slovensko vstupuje do novej fázy bilaterálnej spolupráce s Ukrajinou

-

spot_img

MZV: Slovensko vstupuje do novej fázy bilaterálnej spolupráce s Ukrajinou

BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Slovensko vstupuje do novej fázy bilaterálnej spolupráce s Ukrajinou. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí a spresnilo, že šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) v rámci spoločného rokovania SR s Ukrajinou diskutoval so svojim náprotivkom Dmytrom Kulebom. Rokovanie sa uskutočnila vo štvrtok 11. apríla v Michalovciach. Ministri zahraničných vecí spoločne diskutovali o konkrétnej podpore zo strany Slovenska, a to najmä v humanitárnej, infraštruktúrnej a energetickej oblasti. Slovensko pomôže Ukrajine aj s odmínovaním územia.

Blanár potvrdil, že slovensko-ukrajinské vzťahy sú priateľské a SR je pripravená pokračovať v pomoci svojmu ukrajinskému susedovi. Ako minister informoval, na zasadnutí sa dohodli na viacerých projektoch, ktoré podporia fungovanie Ukrajiny. „Ide o cestovnú mapu s vytvorením železničného prepojenia medzi Košicami a Kyjevom, rekonštrukciu a modernizáciu elektrického prepojenia medzi Slovenskom a Ukrajinou a súčasne kapacitné rozšírenie nášho hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom, čo je krok, ktorý prinesie benefit rovnako Slovensku z hľadiska budúcnosti pri obnove Ukrajiny, na ktorej sa chceme aktívne podieľať,“ spresnil Blanár. Ministri zahraničných vecí hovorili aj o mierovej konferencii, ktorá sa uskutoční v júni vo Švajčiarsku.

Ako šéf Slovenskej diplomacie vyhlásil, považuje za veľmi potrebné podporovať akúkoľovek mierovú aktivitu. „I keď je jasné, že sa na nej nezúčastní Ruská federácia, ide o dobrý začiatok. Význam by mohla priniesť určite účasť Číny či ďalších veľkých štátov. Maximálne podporujeme túto mierovú iniciatívu a Slovensko bude mať na konferencii svoje zastúpenie,“ dodal Blanár a ukrajinského ministra Kulebu ubezpečil, že SR bude pokračovať v humanitárnej pomoci, ako napríklad poskytovanie psychosociálnej podpory obetiam vojny či v humanitárne odmínovanie. Ako ďalej informoval rezort diplomacie, SR podporuje európsku integráciu Ukrajiny, no po splnení všetkých nevyhnutných reforiem a požiadaviek. „Jednou z nich je prijatie legislatívy v súvislosti s napĺňaním dohovorov o ľudských právach, napríklad aj v téme práv národnostných menšín,“ spresnil rezort.

Minister Blanár sa pri tejto príležitosti poďakoval ukrajinskej strane za starostlivosť o slovenských krajanov na Ukrajine: „Jednou z oblastí, s ktorou sa musí Ukrajina vysporiadať, je legislatíva týkajúca sa národnostných menšín. S touto oblasťou máme na Slovensku praktické a úspešné skúsenosti, môžeme tu významne pomôcť,“ vyhlásil Blanár s tým, že Slovensko Ukrajine aj konzultačnú pomoc na expertnej úrovni v integračnom procese Ukrajiny do EÚ. „Blanár a Kuleba dnes podpísali aj medzivládnu dohodu o vykonávaní zárobkovej činnosti rodinných príslušníkov členov diplomatických misií a konzulárnych úradov,“ dodalo ministerstvo. Ako uzavrel minister Blanár, Slovensko vstúpilo do novej fázy bilaterálnej spolupráce.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. ako za starych čias, Slovensky štát sa znova bratričkuje s fašistami, hovori o tom ako sa mame radi
    fuj, to je hnus, velebnosti

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás