DomáceVIDEO: Minister Kaliňák: Bol to fejk, žiaden tender nebol....

VIDEO: Minister Kaliňák: Bol to fejk, žiaden tender nebol. Odkázal Kaliňák na margo bývalého vedenia rezortu

-

spot_img

VIDEO: Minister Kaliňák: Bol to fejk, žiaden tender nebol. Odkázal Kaliňák na margo bývalého vedenia rezortu

KALIŇÁK: Na nákup systémov protivzdušnej obrany nebol žiadny tender, nejestvuje teda ani víťaz

BRATISLAVA 17.apríla (SITA) – Na nákup systémov protivzdušnej obrany nebol žiadny tender. Žiadny víťaz teda neexistuje. Uviedol to minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák, ktorý tak reagoval na vyhodnotenie najlepších ponúk systémov protivzdušnej obrany počas úradníckej vlády, kedy rezort viedol Martin Sklenár. Úradnícka vláda ako najvhodnejšie vyhodnotila ponuku od Poľskej republiky s MANPAD kompletom PIORUN a v procese obstarania systémov MRSAM-M vyhodnotil ako najlepšiu izraelskú ponuku systému BARAK-MX. Ako však Kaliňák uviedol, žiadny tender sa neuksutočnil, a podobne tomu bolo aj v prípade pásových vozidiel. „Bol to fejk, kde sa snažili napodobniť nejaký výber, ale v skutočnosti nebol,“ uviedol minister obrany a dodal, že v poslednej chvíli sa teraz posudzuje izraelský, nórsky a kórejsky systém. „Ostatné sú pre nás nedostupné, nielen pre cenu, ale aj pre to, že lehota dodania je päť a viac rokov. Toľko čakať nemôžeme,“ dodal Kaliňák.

Ako minister pripomenul, aj v prípade pásových vozidiel nastala situácia, keď sa porovnávali tri pásové vozidlá a nakoniec sa kúpilo také, ktoré v súťaži ani nebolo. Podľa ministra je to rovnaké aj v prípade systémov protivzdušnej obrany. Dohoda bola na jednom systéme protivzdušnej obrany, čo je podľa Kaliňáka nepostačujúce. „Protivzdušná ochrana má byť zásadným prvkom ochrany celej SR. Musí byť adekvátne masívna, aby dokázala pokryť aspoň 80 percent Slovenska. Jeden systém by kryl asi desať, možno 15 percent územia,“ uviedol Kaliňák s tým, že kroky bývalej vlády boli v tomto prípade len prázdnymi gestami. V prípade systému z Izraela by dodávku mohol podľa šéfa rezortu obrany výrazne ovplyvniť konflikt, ktorý práve v Izraeli prebieha, čo vidí ako zásadný problém.

Zdroj: SITA, HNtelevízia

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás