DomáceĽudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí časť 13: Vojny...

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí časť 13: Vojny nevedú pešiaci, ale velitelia

-

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí časť 13: Vojny nevedú pešiaci, ale velitelia

Situácia na Slovensku čoraz viac nadobúda črty rozvráteného štátu, kde sú zákony i ústava v područí vládnucej kliky, kde väčšinu v parlamente tvorí pouličná zmeska, ktorá svoj volený úrad chápe ako stredovekú prebendu, ako zaslúženú odmenu za služby politickému vodcovi. Ak by to bolo inak, musela by už dávno o existencii slovenskej vlády rozhodnúť vôľa ľudu. Lenže vôľu ľudu si nectí ani parlamentná väčšina ani prezidentka.

Ak sa niekomu zdá takéto hodnotenie príkre, musí sa zamyslieť nad udalosťami posledných mesiacov, vyvolávajúce v hlave každého súdneho človeka úžas nad vedením obludného systému, ktorý sa pod pláštikom stíhania korupcie, dopúšťa nezákonností a prenasledovania politických oponentov tými najtvrdšími metódami ako v časoch proskripcií povestného rímskeho diktátora Sullu, hrobára Rímskej republiky. Samozrejme, ako každé prirovnanie aj toto má slabiny, lebo žijeme v inej dobe a nehrozí nám bezprostredne zánik republiky. Nesmieme však mlčať, ak máme na čele štátu autoritu, ktorá mlčí aj keď má dostatok informácií zo Slovenskej informačnej služby o manipuláciách v trestnom konaní, ktorá by mala verejne aspoň upozorniť na problém takmer masového zatýkania ľudí bez relevantných dôkazov.

Nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka. Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty UK v interview pre Pravdu o tom hovorí: „Môžeme sa rozčuľovať, koľko chceme, ale minimálne rovnako nebezpečné ako korupcia sú neodôvodnené trestné stíhania, pretože dnes sa môžu týkať niekoho, kto mi lezie na nervy v televízii, ale zajtra sa to môže týkať mňa, a to už potom na veci každý nahliada inak. Rozhorčuje ma, že už dlhé roky prebieha politický zápas postavený ani nie na hodnotách či praktických riešeniach, ale na vzájomnom obviňovaní sa zo zločinov, a to väčšinou bez dôkazov.“

Ako na početné hlasy sudcov, advokátov a odborníkov trestného práva reaguje parlamentná väčšina? „Tiež právnik“, poslanec SAS Alojz Baránik chce odvolať generálneho prokurátora Žilinku, lebo konal podľa zákona, keďže podľa paragrafu 363 zastavil nezákonné trestné stíhania niektorých obvinených osôb. Nad počínaním a hlúpou argumentáciou tohto poslanca zostáva rozum stáť. Bola to prvá rana uštedrená jemu a ďalším vyznávačom pokrivenej spravodlivosti z nečakanej strany – priamo od najvyššieho šéfa prokuratúry a taká rana bolí. Zabolela aj momentálnu ministerku spravodlivosti, ktorá chce rýchlo robiť korektúru v zákone o Trestnom poriadku SR.Podľa všetkého bude meno Žilinka ešte dlho omínať špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica,ministra vnútra Romana Mikulca aj samotného lídra OĽaNO. Pretože zmysel slovenského porekadla„orieš neprávosť, budeš ju i žať“, sa nedá ohýbať tak ako zákony.
Táto niekoľkomesačná hanebná vojna sa ešte nekončí, ale už dovidieť na  jej koniec.Policajti špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v pondelok 13. septembra o ôsmej ráno zadržali štyroch vyšetrovateľov, ktorí pracovali na ostro sledovaných korupčných kauzách: vedúceho tímu akcie Božie mlyny Jána Čurillu a ľudí zo skupiny Očistec – Pavla Ďurku, Štefana Mašinu a Milana Sabotu. Popoludní v ten istý deň rameno spravodlivostí zasiahlo aj Mikulcovho človeka, dočasne povereného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby  Petra Scholtza. V putách ho vyviedli priamo z kancelárie jeho podriadení na príkaz prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraja Chyla.

Dvoch „elitných vyšetrovateľov“ NAKA Čurillu, Ďurku a povereného šéfa ÚIŠ Scholtza obvinili zo zločinov marenia spravodlivosti a zneužitia právomocí verejných činiteľov formou spolupáchateľstva. V uznesení o začatí trestného stíhania, sa uvádzajú aj podozrivé okolnosti smrti obvineného člena gangu takáčovcov Martina Mikulca, ktorého v auguste 2021 našli mŕtveho v hotelovej izbe v moravskom meste Zlín.

Čitateľ si prípad iste ozrejmí, ak sa vráti k ôsmej kapitole našej knihy o kajúcnikoch. Člen mafiánskej skupiny takáčovcov Mikulec oznámil z Chorvátska vyšetrovateľom NAKA (sprostredkovane cez Petrova, alias Tigra), že chce spolupracovať. Vyšetrovateľ však požiadal Petrova, nech presvedčí Mikulca, aby sa na Slovensko nevrátil, „lebo ho zastavia na hraniciach a zoberú“ a že momentálne nemá službu „ten správny sudca“. Z výpovede svedka vyplýva aj ďalšia zaujímavá správa. Keď sa vyšetrovatelia NAKA (Čurilla a spol.) dozvedeli o Mikulcovej smrti, „boli všetci radi, že sa im obesil ďalší zločinec, že je to ďalší spoločný zárez na pažbe.“ 

Ďalšie časti obvinenia vychádzajú z hodnoverných spravodajských informácií a odposluchov Slovenskej informačnej služby. Z prepisu odpočúvania rozhovoru svedka Petrova (Tigra) s neznámou osobou, kde hovorí o praktikách vyšetrovateľa Čurillu, vyplýva, že tento „elitný vyšetrovateľ“ mal s mafiánom Petrovom ako svedkom zvláštny, takmer dôverný vzťah. Petrov hovorí: „Volal som Čurillovi, povedal som im, že M. Mikulec sa vracia naspäť a všetko. Čurilla naschvál ho chcel viac do***ať, aby si to nevedel vybaviť, že však nech nepríde, vydajú na neho zatykač, už ho nikto nepustí. A oni vtedy povedali, že nechaj mu odkaz, že ho zadržíme, že ide Jakuza vypovedať a skončí.“ K profilu vyšetrovateľa Čurillu ešte informácia, ktorú uviedla v spravodajstve RTVS: „Čurilla je tiež známy „nelichotivou pracovnou bilanciou, keď v priebehu dvoch rokov zomreli až piati obvinení resp. svedkovia, ktorých vyšetroval, pričom takmer všetci boli obvinení v kauzách spojených s takáčovcami“.

Výpoveď kajúcnika Csabu Dömötöra, ktorá sa týkala stretnutia Mateja Zemana, Ľudovíta Makóa a Františka Böhma v kaviarni Towers v Bratislave, sa ukázala ako lživá. Dömötör totiž vypovedal, že videl svojich komplicov cez sklenenú výplň.

Vyšetrovatelia hoci zistili že ide o zrkadlovú výplň okien cez ktorú zvonka nie je vidieť, túto okolnosť ignorovali, nevykonali dôkazy v súlade s Trestným poriadkom s úmyslom poškodiť obvinených.

Podľa uznesenia inšpekčnej služby dochádzalo k úpravám výpovedí kajúcnikov zo strany vyšetrovateľov NAKA. Napríklad vyšetrovateľ Ďurka napísal celú výpoveď Dömötöra bez jeho prítomnosti, lebo podľa neho je tento svedok „úplný retard“. Bývalý operatívec Kaľavský, potvrdil, že sa „zosúlaďovali výpovede Dömötöra a Zemáka tak aby sedeli.“

Pokračovanie kapitoly v knihe.

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu:

• 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy

• 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás