NázoryA je to tu: PS spustilo škrekot ohľadom mimovládok,...

A je to tu: PS spustilo škrekot ohľadom mimovládok, ktoré by v ich vysnenom USA boli označené za zahraničných agentov

-

spot_img

A je to tu: PS spustilo škrekot ohľadom mimovládok, ktoré by v ich vysnenom USA boli označené za zahraničných agentov

BRATISLAVA 27. apríla (SITA) – Strana Progresívne Slovensko (PS) považuje návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách predložený Slovenskou národnou stranou (SNS) za protizákonný a protiústavný. Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS) to uviedla v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. PS podľa Števulovej vníma návrh zákona ako snahu zastrašiť a umlčať mimovládky. Upozornila tiež na rozpor s európskym právom a vyzvala SNS, aby návrh stiahli.

Poslanec Národnej rady SR Roman Michelko (SNS) odmietol tvrdenia svojej oponentky a poznamenal, že účelom novely je priniesť do financovania mimovládok viac transparentnosti. Upozornil na to, že existuje napríklad grantová schéma Americkej ambasády, o čom ľudia nevedia. Števulová na tom nevidí nič zlé a ide podľa nej o bežný postup financovania. Michelko pripustil, že návrh zákona medzi prvým a druhým čítaním ešte pozmenia tak, aby bol v súlade s európskou legislatívou.

Predkladatelia novely zákona z radov SNS chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií. Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o daroch a darcoch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu. Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov okrem dôveryhodnosti a transparentnosti aj lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov a podporí dôveru a zapojenie verejnosti.

Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia presahujúce sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa podľa návrhu budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou“. Poslanci tiež v návrhu požadujú vypustiť ustanovenie, ktoré sa týka anonymity darcov. Chcú tak zabezpečiť vyššiu úroveň verejnej kontroly nad finančnými zdrojmi. Zrušením anonymity sa podľa nich zvyšuje zodpovednosť darcov a motivuje ich k etickému správaniu.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. To som teda zvedavá na tie ústupky čo avizujete. Nakoniec bude aj vlk sýty aj ovca celá. Prečo podporovať zo ŠR politické mimovládky aj politické strany? Páni zákonodárci si nakoniec vyhandlujú svoje záujmy.

  2. V Gruzínskom parlamente teraz schvaľujú podobný zákon a majú to v krajine „veselšie“. Nechce sa mi rozpisovať reálie Gruzínska – na grantoch tam žije celá politická elita – takže len záver: Živelnosť, ktorú vkladajú organizátori do protestov mi príde ako keby úloha bola zapáliť na hraniciach s Ruskom ďalšiu vojnu. Vytvoriť ďalší bod nestability.

    https://t.me/s/casusbellilive/161187

    Vec je aj v tom, že ani našim grantožrútom, ani tým z Gruzínska a ďalších krajín nemá kto vysvetliť, že za prijatie tohto zákona sú aj klany z Washingtonu. Dôvod „prestávame vás platiť lebo ste neefektívny (viditeľní)“ znie lepšie než „došli nám peniaze“. Dámy, nedámy a páni, USA skrachovali a ďalej vás platiť nie je z čoho.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás