Názory(video) DENNÍK N, SME, AKTUALITY, PREČO O TOMTO MLČÍTE!? 

(video) DENNÍK N, SME, AKTUALITY, PREČO O TOMTO MLČÍTE!? 

-

spot_img

(video) DENNÍK N, SME, AKTUALITY, PREČO O TOMTO MLČÍTE!? 

Na vakcínach sa niekto strašne nabalil! Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v priebehu uplynulého týždňa vydal správu, v ktorej hovorí o nehoráznom šafárení s peniazmi daňových poplatníkov na preukázateľne nepotrebné vakcíny. O tom, že obrovské množstvá dávok očkovania proti covidu nie je možné spotrebovať, kompetentní museli vedieť. O zisteniach NKÚ hovoril v pléne NR SR aj premiér Robert Fico (Smer-SSD).

NKÚ vo svojej správe informuje, že hoci sme v r. 2022 nepotrebovali vakcíny, vláda ich nakupovala a nakontrahovala tak, že ich budeme musieť platiť až do roka 2026. Robert Fico preto hovorí, že pri tejto správe by mali spozornieť OČTK s tým, že na takto nevýhodne postavených zmluvách niekto veľmi dobre zarobil. 

Dávok viac, ako obyvateľov

„Aj keď Slovensko v roku 2022 reálne nepotrebovalo nakúpiť ani jednu jedinú dávku vakcíny, v skutočnosti mu bolo dodaných ďalších 5,8 milióna dávok za 151 miliónov eur,“ informoval ešte v utorok poslanec Tibor Gašpar. Doplnil, že ešte koncom roka 2022 sme mali nepoužitých viac, ako 6 miliónov dávok, pričom viac, ako polovica z nich exspirovala (skončila im doba použiteľnosti, pozn. red.) „Úsmevné je, že Slovensko minulý rok darovalo spolu vyše 5,1 milióna vakcín,“ dokresľuje obraz toho, čo sa dialo Gašpar.

Niekto si riadne prilepšil

Robert Fico v pléne NR SR priblížil, že nízka transparentnosť pri procese dojednávania podmienok pri nákupe vakcín Európskou úniou bola podrobená kritike už viacerými významnými inštitúciami. Medzi inými aj Európsky dvor auditorov, či európskym ombudsmanom.

„Úrad taktiež poukázal na to, že ku koncu roka 2022 sa v skladoch na Slovensku nachádzalo viac, ako 6,1 milióna dávok vakcíny. V auguste 2023 malo dôjsť k exspirácii 3,8 milióna uskladnených dávok vakcín na Slovensku. Výrobca však dobu exspirácie predĺžil do jari 2024,“hovorí Fico s tým, že Slovensko má nakontrahované ďalšie množstvá vakcín. Napriek tomu, že ich nebudeme chcieť, zaplatíme polovičnú sumu.

„Toto bolo bohapusté vyhadzovanie peňazí. Na tomto strašne niekto zarobil. A nielen, že minuli peniaze, ale ešte aj nechali 20 tisíc ľudí zomrieť,“hovorí Fico s tým, že po týchto informáciách by mali spozornieť OČTK.

Otázka Erika Kaliňáka

Poslanec Erik Kaliňák sa v doplňujúcej otázke zaujímal o to, na koho padá zodpovednosť za tieto nákupy. Či je to „maslo na hlave“ šéfky EK, alebo by mali byť spoluzodpovední aj naši vtedajší štátni predstavitelia.

„Medzi Pfizerom a EK šlo o najväčší nákup v histórii celej EÚ. Toto všetko bude predložené splnomocnencom vlády a my chceme vedieť, aká vznikla pre Slovensko povinnosť. Mali sme to urobiť? Čo to je za nezmysel, že musíme do roku 2026 nakupovať vakcíny, ktoré nepotrebujeme? Za takúto zmluvu niekto musel vziať perfektný bakšiš,“ odpovedá premiér s tým, že v prvom rade chcú vyšetriť ekonomické aspekty a po nich prídu na rad všetky ostatné.

Článok vyšiel na: www.hlavnydennik.sk. Autor článku: Eka Balaskova

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

3 Komentáre

  1. Bol vynesený rozsudok: trest šesť mesiacov odňatia slobody nepodmienečne za krádež kukurice.
    Nechcem, aby sa niekomu vykopávali dvere, ani náhodou, ale…🤔

  2. Fico by mal vedieť, že zmluvy na nákup tej chémie vzišli z eú. Tej eú, ktorá rozhoduje o väčšine a o tom málo o čom nerozhoduje, rozhodujú miestny oligarchia, ktorých bielym koňom je aj pán Fico.

  3. „Za takúto zmluvu niekto musel vziať perfektný bakšiš,“ odpovedá premiér s tým, že v prvom rade chcú vyšetriť ekonomické aspekty a po nich prídu na rad všetky ostatné“.
    Ako tak na to pozerám, ešte si zrejme dlhý čas počkáme. Hlavne na tie „všetky ostatné“ aspekty. Budú aj trestnoprávne?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás