DomáceČaputová je na svojej rozlúčkovej návšteve v Poľsku

Čaputová je na svojej rozlúčkovej návšteve v Poľsku

-

spot_img

Čaputová je na svojej rozlúčkovej návšteve v Poľsku

BRATISLAVA 16. apríla (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová je na svojej rozlúčkovej návšteve v Poľsku. Na spoločnej tlačovej besede so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom poznamenala, že päť rokov jej mandátu bolo veľmi náročným a turbulentným obdobím, poukázala pritom najmä na región v blízkosti Ukrajiny. Vyzdvihla tiež, že spolu s Poľskom sa Slovensko podieľalo na rôznych aktivitách, napríklad na posilnení východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). Doplnila, že oba štáty si tento rok pripomínajú viaceré výročia, či už ide o 20. výročie vstupu do Európskej únie (EÚ), alebo vstup do NATO. „História nás učí, aby sme pamätali na hodnoty a na potrebu ich chrániť, pretože ak tak nebudeme robiť, môžeme ohroziť našu budúcnosť,“ uviedla Čaputová a zdôraznila, že spoločná minulosť nás hodnotovo a kultúrne ukotvuje v západnom svete. K nemu patrí i obrana medzinárodného práva a mier založený na spravodlivosti a rešpekte k pravidlám.

Čaputová vyzdvihla i spoločnú podporu Ukrajiny, ako krajiny, ktorá sa bráni pred agresorom. Poľsko je podľa prezidentky pre SR jedným z kľúčových partnerov, v tomto smere poukázala napríklad na pomoc Poľska pri ochrane slovenského vzdušného priestoru. Dodala tiež, že vzťahy medzi SR a Poľskom sú rozvinuté azda vo všetkých oblastiach, v tomto smere spomenula napríklad spoluprácu medzi krajanskými komunitami. „Potrebujeme pokračovať v spolupráci aj pokiaľ ide o infraštruktúrne projekty, a, samozrejme, aj ekonomickú spoluprácu,“ dodala. Dúfa tiež, že novozvolený prezident Peter Pellegrini a slovenská vláda budú v spolupráci pokračovať.

Čaputová sa vyjadrila, že z hľadiska praktických krokov pomoci Ukrajine si nemyslí, že zmena v prezidentskom paláci prinesie markantnejšie zmeny, vzhľadom na to, že hlava štátu na Slovensku v tomto smere nemá kompetencie. „Iná vec je konkrétna rétorika novej vlády, alebo aj zo strany budúceho pána prezidenta, pokiaľ ide o darovanie vojenskej pomoci. Je zrejmé, že k jej darovaniu už nedochádza zo strany Slovenska,“ povedala úradujúca hlava štátu. Poznamenala, že predošlé slovenské vlády Ukrajine výrazne pomáhali. Zdôraznila ale, že i nový vládny kabinet Roberta Fica poskytuje naďalej všetky ostatné formy pomoci, či už ide o výcvik vojakov, alebo humanitárnu pomoc a iné, a na komerčnej báze i vojenskej pomoci. Teší ju tiež, že slovenská vláda sa rozhodla venovať pozornosť i infraštruktúrnym projektom a obnove Ukrajiny, v tomto kontexte spomenula nedávne spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády.

Poľský prezident Duda tiež vyzdvihol dobré vzťahy počas mandátu Čaputovej. Rovnako vyzdvihol i budovanie spolupráce v rámci regiónu a Čaputovej sa poďakoval za jej aktívnu participáciu v rozličných medzinárodných uskupeniach.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás