fbpx
TV VVVIDEO: Lipšic si zastáva svojich kolegov z ÚŠP

VIDEO: Lipšic si zastáva svojich kolegov z ÚŠP

-

VIDEO: Lipšic si zastáva svojich kolegov z ÚŠP

LIPŠIC: Postprodukcia sa robí v Hollywoode, nie v rámci trestného stíhania či tlačových konferencií

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Postprodukcia sa robí v Hollywoode, nie v rámci trestného stíhania, konania či tlačových konferencií. Uviedol to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v reakcii na zistenie, že nahrávka, ktorú zverejnil predseda strany Smer-SD a súčasný premiér Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej besede v decembri 2020 s čiernymi koženými kabátmi za chrbtom, bola zmanipulovaná. Zverejnená nahrávka mala slúžiť na diskreditáciu prokurátorov Ondreja Repu a Michala Šúreka v kauze Mariána Kučerku. Ako Lipšic vyhlásil, nahrávky vždy musia byť posudzované v celistvosti – „od dobrý deň až po dovidenia“.

Lipšic v tejto súvislosti pripomenul, že dvaja jeho kolegovia Repa a Šúrek boli tri roky objektom mimoriadne agresívnych, nevyberaných útokov zo strany verejne činných osôb a niektorých osôb, ktoré boli trestne stíhané, ako aj ich obhajcov. „Tieto útoky sa okrem iného týkali aj údajného nátlaku, ktorý mali vyvíjať na v súčasnosti právoplatne odsúdeného bývalého funkcionára NAKA Kučerku. Tieto útoky sa viedli aj na základe jednej niekoľkominútovej nahrávky, ktorá mala zachytávať priebeh stretnutia pred tromi rokmi medzi týmito mojimi kolegami a dnes za korupciu odsúdeným policajtom Kučerkom,“ vysvetlil Lipšic a pokračoval s tým, že na základe trestného stíhania, ktoré je vedené Úradom inšpekčnej služby pre trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy, kde Repa a Šúrek majú procesné postavenie poškodených, bolo vypracované odborné vyjadrenie Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru k danej nahrávke. Ako však Lipšic upozornil, nahrávka nie je celá. „To stretnutie mohlo mať viac ako pol hodinu, na tlačových konferenciách sa prehrávala menej ako dvojminútová časť. Nahrávka nikdy nebola predložená v celistvosti, napriek viacerým výzvam. Určite existuje, ale nikdy nebola predložená,“ dodal Lipšic s tým, že z dlhého stretnutia sa teda urobil ani nie dvojminútový výsek, ktorý bol navyše zverejnený zostrihaný.

Lipšic prečítal aj vyjadrenie odborníkov k danej nahrávke. Nahrávka má trvanie minútu aj 55 sekúnd. Zvukový záznam podľa vyjadrenia odborníkov, nebol ucelený z hľadiska obsahovej ani technickej analýzy. Nahrávka sa teda začínala aj končila počas prebiehajúcich rečových prejavov a bola zložená minimálne z dvoch rôznych zvukových záznamoch, kde sporné body boli v časoch približne v 48 a 49 sekunde, kde bola zaznamenaná aj zmena charakteru nahrávky a pravdepodobne prerušenie zaznamenania signálu. Podľa odborníkov sa sporný bod vyskytoval aj v čase približne 29 sekunde a približne v jednej minúte aj 42 sekunde, kde bolo zaznamenané pravdepodobné prerušenie zaznamenania signálu.

„V nahrávke boli zaznamenané aj rôzne úrovne hlasitosti, napríklad v minúte aj 12 sekunde, ktoré mohli znamenať rôzne podmienky nahrávania, alebo úpravu a zasahovanie do záznamu po jeho vyhotovení. Zároveň na základe dostupných metadát o súbore bolo možné konštatovať, že nahrávka bola upravovaná softvérovým nástrojom DaVinci Resolve,ktorý je dostupný bezplatne a umožňuje audio postprodukciu,“ uviedol Lipšic k danej nahrávke na základe odborného vyjadrenie Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ. Dodal, že boli zistené znaky manipulácie nahrávky a ide tak o zvukový deepfake. Ako dodal, začne trestné stíhanie, ktoré je vedené Úradom inšpekčnej služby odboru západ v dozore Krajskej prokuratúry Košice. „Vo veci bolo vyhotovené odborné vyjadrenie, ktoré preukazuje, že trojročné nevyberané agresívne útoky na mojich kolegov boli absolútny blud a boli vymyslené,“ uzavrel Lipšic.

Zdroj: Online Tu a Teraz

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Som cely nedočkavý kedy naberiete odvahu
    p.Michelko postaviť sa ako chlap novým skutočnostiam !!.. lebo ak ide o smerácke Vylomeniny a klamstvá tak to ste iniciativny a akčny v predstihu ako ,,Čak Noris“…čo na tom že Ficove a Šutajove klamstvá sú na vode a že sa im musí väčšinou nejakým podvodom pomôcť aby vyzerali pravdivo… tak skúste Roman raz priznať farbu keď už vás súdruhovia SMERáci tak nachytali ….

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás