DomácePoslanci odvolali z funkcie členov súdnej rady Jána Mazáka...

Poslanci odvolali z funkcie členov súdnej rady Jána Mazáka a Andreja Majerníka

-

spot_img

Poslanci odvolali z funkcie členov súdnej rady Jána Mazáka a Andreja Majerníka

BRATISLAVA 2. mája (SITA) – Poslanci parlamentu odvolali z funkcie členov Súdnej rady SR Jána Mazáka a Andreja Majerníka. Za zbavenie ich funkcie hlasovalo zhodne 78 poslancov, proti bolo 63, nikto sa nezdržal. Odvolaní členovia boli súčasťou súdnej rady od 23. apríla 2020 spolu s Alenou Svetlovskou. Tá sa však vzdala svojej funkcie v decembri minulého roku. Na odvolanie členov rady bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Dôvodom odvolania členov rady bola podľa koalície, ktorá návrh predložila, strata dôvery v ich svedomitý výkon zverených právomocí.

Koaliční poslanci tvrdia, že členovia súdnej rady nebránili nezávislosť súdnej moci a sudcov, a to tak, že v rámci pripomienkového konania k novele ústavného zákona „súhlasili so zásahmi do nezávislosti súdnictva a sudcov“. Koalícia zdôrazňuje, že aj Poradná rada európskych sudcov poukázala na to, že navrhovanými zmenami sa prispeje k výraznému zníženiu štandardov nezávislosti súdnictva a sudcov platných v krajinách Európskej únie. „Rezolúcia Európskej asociácie sudcov v septembri 2021 žiadala prijať vhodné opatrenia v súvislosti s európskymi štandardmi, ktoré obnovia záruky nezávislosti súdnictva v záujme občanov Slovenska. Rezolúcia zo strany členov súdnej rady, ktorí boli v roku 2020 zvolení Národnou radou SR, ostala bez povšimnutia,“ argumentujú koaliční poslanci.

Ďalším z dôvodov na dovolanie Majerníka a Mazáka je rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý konštatoval, že „došlo k reštriktívnemu zásahu do procesnej garancie nezávislosti sudcov tým, že novelou ústavy bolo zrušené oprávnenie ústavného súdu dávať súhlas na väzobné stíhanie sudcov a tým došlo k výraznému zníženiu garancií nezávislosti sudcov“. Navrhovatelia tvrdia, že spomínaní členovia rady nevyužili všetky dostupné prostriedky nápravy a ani sa o nápravu nepokúsili.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. … slovenskí vládnúci koalovia fiat socanov hltavo cecajúc a nohy bozkajúc bankovej mafii uvolnených korupčných fukov od bruseľských centralistov sektárskej demogratúry menševikov doma vedia označiť kriminálnych sudco gaunerov pre stratu dôvery, no bruseľskej hydre rusofóbných, fašistických revanšistov dôverujú bez straty dôvery tak hrubokrko, že s bruseľskými fašistami kolaborantsky kumpánujú pri vraždeniu ruských osľoboditelov napriek storočným socan ľavicovým hodnotám. Krypeľ je sľabé slovo pre označenie bruseĺských, fašistických panghartov a ich verejných či zakuklených krypto poskokov.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás