NázoryRusko navrhlo Bezpečnostnej rade OSN schváliť rezolúciu o zákaze...

Rusko navrhlo Bezpečnostnej rade OSN schváliť rezolúciu o zákaze umiestnenia aj používania zbraní vo vesmíre

-

spot_img

Rusko navrhlo Bezpečnostnej rade OSN schváliť rezolúciu o zákaze umiestnenia aj používania zbraní vo vesmíre

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia Bezpečnostnej rade OSN pri vetovaní predošlého návrhu povedal, že nezachádza dostatočne ďaleko pri zákaze všetkých druhov zbraní vo vesmíre.

Rusko rozdalo členom Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie žiadajúci všetky krajiny, aby podnikli kroky s cieľom zabrániť umiestneniu zbraní vo vesmíre. Len pred týždňom podobnú americko-japonskú rezolúciu vetovalo. TASR o tom informuje podľa agentúry AP, ktorá návrh v stredu získala.

Ruský návrh je z veľkej časti rovnaký ako vetovaný text, zachádza však ďalej. Vyzýva nielen na úsilie zabrániť nasadeniu zbraní vo vesmíre, no aj zamedziť „hrozbe alebo použitiu zbraní vo vesmíre“, a to „navždy“. V dokumente sa uvádza, že sa to týka použitia zbraní z vesmíru voči Zemi i zo Zeme voči objektom vo vesmíre.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia Bezpečnostnej rade OSN pri vetovaní predošlého návrhu povedal, že nezachádza dostatočne ďaleko pri zákaze všetkých druhov zbraní vo vesmíre.

Vetovaná rezolúcia sa zameriavala výlučne na zbrane hromadného ničenia. Návrh by v prípade schválenia vyzval všetky krajiny sveta, aby ich nevyvíjali ani neumiestňovali vo vesmíre, ako to zakazuje medzinárodná zmluva z roku 1967, ktorú ratifikovali aj USA a Rusko, a aby súhlasili s overovaním plnenia dohody.

Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová po hlasovaní 24. apríla pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin deklaroval, že Moskva nemá v úmysle umiestniť jadrové zbrane vo vesmíre. Podľa jej slov však vetovanie návrhu Ruskom vyvoláva otázku, čo by ruská vláda mohla skrývať.

Putin reagoval na februárové oznámenie Bieleho domu, že Rusko má schopnosť vyvíjať vesmírnu jadrovú zbraň, ktorej elektromagnetické žiarenie by v prípade výbuchu znefunkčnilo rozsiahle siete družíc.

Zdroj: pluska.sk, InfoVojna

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. No povedzte, kedy Anglosasi niekedy v živote dodržali nejakú dohodu , alebo rezolúciu? Tak načo. S nimi nemá zmysel debatovať. Sú to podliaci od narodenia.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás