KomentáreMultipolárny svet sa pripravuje na odpútanie od USA a...

Multipolárny svet sa pripravuje na odpútanie od USA a dolára. Krajiny globálneho Juhu začali sťahovať svoje zlaté rezervy z FED-u

-

Multipolárny svet sa pripravuje na odpútanie od USA a dolára. Krajiny globálneho Juhu začali sťahovať svoje zlaté rezervy z FED-u

Reakcia na zúfalé nepriateľské kroky USA, ktoré sa snažia za každú cenu udržať si svoju hegemóniu, začína naberať na sile. A to nielen vo vojenskej sfére, ale aj vo sfére ekonomiky, financií a obchodu. Africké a blízkovýchodné krajiny začali sťahovať svoje zlaté rezervy z USA. Deje sa tak v dobe, keď sú USA každým dňom viac a viac zhadzované z piedestálu niekdajšieho hegemóna. Tento útok na americkú ekonomiku však prebieha na viacerých frontoch súčasne. Jednak prostredníctvom obchodovania v národných menách, jednak prostredníctvom zbavovania sa amerických štátnych dlhopisov, obchodnej, colnej či sankčnej vojny a aj cez sťahovanie zlatých rezerv z amerického FED-u. Ide o smrteľnú kombináciu pre americkú ekonomiku a finančnú stabilitu ako takú.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali sťahovať svoje zlaté rezervy z USA. Medzi krajiny, ktoré v poslednej dobe prijali takéto opatrenia, patria napr. Južná Afrika, Nigéria, Ghana, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt či Saudská Arábia. Väčšina z nich patrí medzi kriticky dôležité krajiny a regióny Afriky a Blízkeho východu, z ktorých mali americkí a západní neokolonialisti dekády, niekedy až po stáročia, obrovské výhody. Na mnohých z nich Západ ekonomicky vyrástol.

A dnes sa Amerike a Západu vzopreli.Hlavnou príčinou týchto krokov je zhoršujúci sa stav americkej ekonomiky, pretrvávajúca inflácia, rastúci dlh, obavy o schopnosť FED-u udržiavať stabilnú menovú politiku, medzinárodné napätie, silná sankčná vojna, vyhrážky, nepriateľské či dokonca vojenské kroky voči „neposlušným“ štátom a tiež najnovšie kroky smerujúce k zabaveniu ruských aktív. Toto všetko silno narušilo dôveru k USA, ich schopnosť udržať si stabilnú ekonomiku a dôveru voči americkému doláru a finančnému systému ako takému.

Azda najväčší šok pre USA bol, keď o repatriáciou svojich zlatých rezerv požiadala Saudská Arábia. Ide totiž o dlhodobého spojenca Washingtonu, ktorý mu zabezpečil, že sa mohol v 90. rokoch dostať na piedestál a stať hegemónom. Kroky Saudskej Arábie ako jedného z najväčších svetových vývozcov ropy a piliera globálnej ekonomiky (dnes už člena BRICS) tak asi najlepšie podčiarkujú rastúcu dezilúziu z amerického finančného systému. Podobne je tomu aj pri Egypte, Nigérii, Alžírsku či ďalších krajinách. Aj preto najnovšie zbesilé cesty amerického ministra obrany Antonyho Blinkena, ktorý cestuje od Číny po Saudskú Arábiu a chce najnovšie rokovať s krajinami ako Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty. Údajne hlavne o bezpečnostných otázkach. No je zrejmé, s akými témami tiež prichádza do regiónu.

Takto veľké sťahovanie zlatých rezerv z USA predstavuje posun v medzinárodných financiách, dôvere v súčasný globálny finančný poriadok diktovaný Anglosasmi a znamená len jedno – svet sa nám mení pred očami. A k tejto zmene sa pridáva stále viac krajín sveta. Ide o historickú transformáciu svetového poriadku, ktorá sa odohráva raz za storočie, často dokonca raz za niekoľko storočí.

A nejde len o zlaté rezervy, ale, ako som v minulej analýze písal, multipolárny svet sa vo veľkom zbavuje aj amerických štátnych dlhopisov. Podľa najnovších údajov amerického FED-u len Čína vo februári tohto roku uvoľnila ďalších 22,7 miliardy USD v amerických štátnych dlhopisoch. Tým sa jej celková držba znížila na 775 miliárd dolárov. Čínske investície do amerického dlhu dosiahli v októbri 14-ročné minimum, keďže sa Čína už niekoľko rokov masívne zbavuje amerického dlhu. Podobne postupujú aj ďalšie štáty.

Realitu si už po tom všetkom začínajú uvedomovať aj samotní americkí politici. Predseda výboru pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov Mike Rogers nedávno varoval, že Čína, Rusko, Irán a Severná Kórea spolupracujú na znížení globálneho vplyvu Ameriky, poškodení amerických spojenectiev a podkopaní americkej národnej bezpečnosti.

A nejde len o to. Rusku a Číne sa v posledných týždňoch podaril nevídaný krok. Od amerického vplyvu nepriamo oslobodiť hneď dve krajiny – Niger a Čad. Niger bohatý na zdroje ako urán, ropa, fosfát či zlato hostil dlhú dobu nielen francúzske, ale aj americké vojská a Spojené štáty si tam zriadili púštnu základňu pre bezpilotné drony za viac ako 100 miliónov dolárov. No dnes im je už na nič, pretože sú nútení Niger opustiť. A daná základňa samozrejme zostane Nigeru, resp. ruským špecialistom od Wagnera, ktorí už smerujú do krajiny cvičiť nigerské jednotky.

Veliteľ vzdušných síl Čadu Idriss Amine Ahmed zase tento mesiac náhle americkej armáde nariadil pozastavenie činnosti na leteckej základni v blízkosti hlavného mesta N’Djamena. Povedal, že Američanov požiadal, aby Čadu poskytli dokumenty, ktoré odôvodňujú ich prítomnosť na leteckej základni, ale údajne žiadne nedostal. USA majú v Čade cca 100 vojakov, z ktorých väčšina bude stiahnutá.Situácia za posledné mesiace zašla až tak ďaleko, že už aj portál Politico priznáva, že USA so Západom ako takým zažívajú v Afrike úplný kolaps a krajiny naprieč celým kontinentom – Čad, Stredoafrická republika, Mali, Niger, Burkina Faso, Líbya atď sa obracajú na Rusko so žiadosťou o pomoc.

Africké štáty si začali veľmi dobre uvedomovať, že svet sa mení a majú jedinečnú šancu na odpútanie sa od neokolonializmu Západu (podobné niečo sa odohráva aj v Ázii či Latinskej Amerike).Západ ich dekády až stáročia len drancoval, no Rusi, Čína a ďalšie bohaté štáty BRICS idú na to rozumnejšie. Na jednej strane prídu s obchodnými dohodami, keďže biznis je biznis, no na druhej im pomôžu vybudovať infraštruktúru, dajú ich obyvateľom prácu a nechajú daným štátom aj väčšiu časť ich vlastného nerastného bohatstva. Nie 5% – 10% ako im nechával Západ. Aj keď samozrejme ide o biznis, no ako sa vraví, nie je biznis ako biznis. To, čo robil Západ v Afrike, nebol biznis, ale vykorisťovanie a drancovanie. A obyčajní ľudia už toho majú dosť.

Preto sa stále viac štátov sveta pridáva k Rusku a Číne, k BRICS-u. Vidia v nich nádej. Vidia v nich vidinu lepšieho, spravodlivejšieho sveta. Takého sveta, ktorý nepoznajú a mnohí stáročia nezažili. No prichádza nový svetový poriadok, ktorý im po prvýkrát dáva nádej a odvahu zbaviť sa kolonializmu. A nakoniec túto šancu využijú všetci. Táto lavína je nezastaviteľná, nech sa ju niekdajší hegemón a jeho satelity snažia akokoľvek potlačiť a západný mainstream na príkaz zhora utajiť…

Zdroje:
https://houstonpost.org/2024/04/24/african-and-middle-eastern-nations-withdraw-gold-reserves-amid-american-economic-concerns/
https://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/NewsArchive/South-Africa-retrieves-gold-amid-growing-concerns-over-US-economy-1926865#google_vignette
https://thehill.com/policy/defense/4634201-us-losing-ground-russia-africa-niger/
https://www.politico.com/news/2024/04/22/russia-niger-africa-biden-strategy-00153734

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás