TV VVTlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra...

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra dopravy SR Jozefa Ráža

-

spot_img

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra dopravy SR Jozefa Ráža

DOPRAVA: Cestné mosty na Slovensku by mohol obnoviť zahraničný partner, štát by to podľa premiéra splácal cez PPP projekt

BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Päťsto cestných mostov na Slovensku by mohlo byť opravených a následne spravovaných formou projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP). Premiér Robert Fico (Smer) informoval, že vláda chce ponúknuť balík týchto mostov zahraničnému partnerovi, ktoré by niekto zrekonštruoval a štát by to potom splácal v rámci PPP projektu niekoľko rokov.

„Ten, kto by tieto mosty zmodernizoval, by sa celé obdobie o tieto mosty staral,“ povedal v piatok počas kontrolného dňa v rezorte dopravy predseda vlády. Ten sa konal spolu s vedením Ministerstva dopravy SR netradične na stavbe budúceho prepojenia diaľnic D1 a D4 pri hlavnom meste. „Toto považujem za veľmi dôležité, aby sme hľadali partnerov aj mimo Európskej únie, pokiaľ ide o zdroje, ktoré by sa mohli na tento účel použiť,“ uviedol Robert Fico.

V prípade projektu štátnej podpory nájomného bývania sa čaká na rozhodnutie Európskej komisie, či ide o povolenú štátnu pomoc. Počas predošlých vlád boli uzavreté rámcové dohody so súkromnými spoločnosťami na výstavbu nájomných bytov s podporou štátu. „Momentálne čakáme na definitívne rozhodnutie Bruselu, či je to alebo nie je to povolená štátna pomoc. Ak je to povolená štátna pomoc, a my budeme tlačiť na Brusel, aby odpoveď prišla čo najrýchlejšie, v tom okamihu môžu dve zahraničné firmy aktivovať prácu na výstavbe nájomných bytov s použitím súkromných zdrojov, prípadne kupovať už postavené byty, ktoré sa budú dávať do nájomného sektoru,“ priblížil premiér.

Naďalej platí, že Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) bude pokračoval v poskytovaní výhodných úverov na zabezpečenie nájomného bývania. Pre mestá a obce majú tieto úvery úrokovú sadzbu 1 %, pre fyzické osoby je to skoro 5 %. „Dobrá správa je, že Európska centrálna banka oznamuje na jún prvý pokles úrokových sadzieb. Dnes sme na úrovni 5,5 % a pôjde to asi na 5 %,“ poznamenal Robert Fico. To by podľa neho mohlo spôsobiť tlak na pokles úrokových sadzieb nielen pri týchto úveroch, ale aj pri hypotekárnych úveroch. Štátneho tajomníka Igora Chomu požiadal, aby oblasti nájomných bytov venoval veľkú pozornosť.

Zdroj: SMER – SSD

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás