PodcastyPrepis rozhovoru Otvorene s Annou Vargou v Rozhlase RTVS...

Prepis rozhovoru Otvorene s Annou Vargou v Rozhlase RTVS s Romanom Michelkom o aktuálnych udalostí verejného diania

-

Prepis rozhovoru Otvorene s Annou Vargou v Rozhlase RTVS s Romanom Michelkom o aktuálnych udalostí verejného diania

Odkaz na rozhovor:

https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11340/2180555

PREPIS ROZHOVORU:

Otvorene s Annou Vargovou

Anna Vargová: Príjemné popoludnie, vláda dnes schválila PVV. Zajtra, v stredu a vo štvrtok by o ňom mohol rokovať a potom schvaľovať parlament. Rezort kultúry patrí SNS, aké priority presadila do vládneho programu, ktoré ciele v oblasti životného prostredia a ako bude financovaný nový rezort športu a cestovného ruchu. O tom, ako aj o ďalších témach teraz otvorene s predsedom Výboru pre kultúru a médiá, poslancom klubu SNS, Romanom Michelkom.  Príjemné popoludnie, ďakujem pán poslanec, že ste prišli.

Roman Michelko: Ďakujem za pozvanie.

Anna Vargová: Takže, poďme sa pozrieť na tie priority, čo sa SNS podarilo presadiť do vládneho programu. Najskôr začnime kultúrou a potom životným prostredím.

Roman Michelko: Dobre, je toho samozrejme viac. Ja skúsim z tých téz, ktoré tam sú, také najzásadnejšie. Jedna je posilnenie ochrany štátneho jazyka. Štátny jazyk mal na ministerstve kultúry niekedy odbor, neviem či nie sekciu, dnes je tam len referent. Tento odbor mal množstvo vecí na starostí, dodržiavanie štátneho jazyka vo verejnom styku, tabuľové zákony. Veci, ak boli nejaké kultúrne aktivity, tak museli byť dvojjazyčné, v zmysle, že najprv sa povedali veci v národnom jazyku, alebo teda v štátnom jazyku, potom v jazyku národnostnej menšiny. Billboardy a podobné záležitosti, tak isto označovanie miest a obcí, označovanie staníc. Možno je to pre niekoho podružné, ale je logické, že národná strana si zobrala toto ako agendu a chce to povýšiť a dať väčší vplyv tomuto odboru.

Anna Vargová: To boli malo ostať? Ako to označovanie dvojjazyčné, aj tých staníc?

Roman Michelko: Tam boli percentá. Dvakrát sa to menilo, tam bolo tuším 10% menšiny, alebo 15%. A ono vzniká veľmi pozvoľná, zdôrazňujem prirodzená asimilácia. Niektoré obce padli pod tú hranicu, potom sa dalo nejaké prechodné obdobie. Tieto veci sa budú ďalej robiť. Pamätám si, že viacero investigatívnych novinárov riešili stanice, vtedy to nebolo v súlade s legislatívou, dvojjazyčné označovanie obcí bolo. Tam sa menili veľkosti tých cedúľ, to boli také parametrické zmeny, viem, pre niekoho je to marginalita.

Anna Vargová: Ale pre tie menšiny je to dôležité.

Roman Michelko: Ale pre tie menšiny je to dôležité. Je to dôležité aj pre slovenskú menšinu, ktorá žije na tom zmiešanom území. Nezabúdame na týchto ľudí. Oveľa väčšie problémy sú tam v tých školách a tam je ten problém, že slovenské deti musia cestovať ďaleko do škôl. Teda, ktoré žijú na území s majoritne maďarskou menšinou. To je teda rezort školstva, ale ono je to prepojené, aj Matica slovenská toto riešila. Chcem len povedať, že touto tézou sa dáva najavo poslinenie štátneho jazyka. Ochrana štátneho jazyka bude mať väčšiu prioritu, než malo doposiaľ.

Anna Vargová: Tým pádom nebudete rušiť ten takzvaný tabuľový zákon?

Roman Michelko: To si myslím, že nie. Úplne zbytočne by to stálo politické náklady, ľudia sú s tým uzrozumení. Tie detaily sa riešia, že ten pôvodný jazyk bol aký, tuším, že Palárikovo, teraz si už presne nepamätám ten názov, viem, že tam bola nejaká kauza, ale to sú detaily. Ostane to tak ako to je, len podpora štátneho jazyka bude zvýšená, bude dotovaná viacerými zamestnancami. Ten minimálne odbor, možno sekcia bude minimálne väčšiu aktivitu vykonávať.

Anna Vargová: Dobre, ešte v kultúre ak niečo máte.

Roman Michelko: Je toho veľmi veľa, môžeme enumeratívne a potom sa k niektorým veciam…

Anna Vargová: Pardon, pri tej kultúre aj rozdelenie RTVS.

Roman Michelko: To môžeme tiež povedať, tá formulácia je jasná.

Anna Vargová: Ale predpokladám, že to delenie RTVS pôjde v normálnom legislatívnom procese.

Roman Michelko: Tak isto to predpokladám.

Anna Vargová: Žiadne skrátené legislatívne konanie.

Roman Michelko: Mimochodom, tá formulácia je mnohoznačná, alebo dvojznačná. Skúsim to odcitovať a z toho úradníckeho jazyka to preložiť do ľudského. Vláda má záujem aby verejnoprávne média boli etalónom nezávislej a objektívnej žurnalistiky a zárukou pôvodnej, umeleckej a rozhlasovej tvorby. Za týmto účelom urobí právny a ekonomický rámec, ktorý umožní rozdelenie rozhlasu a televízie na dve nezávislé mediálne verejnoprávne inštitúcie: Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, prípadne zváži iné riešenie, ako posilniť verejnoprávnosť RTVS.

Anna Vargová: Čo to znamená?

Roman Michelko: To znamená napríklad, že sa môže prijať zákon, ktorý presnejšie definuje postavenie verejnoprávnych médií.  Dajú sa nejaké nároky, napríklad tretinový model môže ísť do zákona. Tretina vláda, tretina opozícia, tretina koalícia, teda priestor vo vysielaní. Potom nejaká garancia, ak nejaký subjekt dostane 8%, tak nie je možno, aby raz ročne sa tam dostal. A naopak nejaký subjekt, ktorý disponuje jednou poslankyňou bol 20 krát za pol roka vo vysielaní verejnoprávnej televízie. Aby bola nejaká, ak už ne priama závislosť medzi mediálnou prezentáciou nejakého tipu myšlienok, alebo politických postojov. A nie aby boli niektorí vysoko bonifikovaní a naopak niektoré politické subjekty, alebo prúdy, boli extrémne marginalizované. A ešte ďalšie nároky napríklad na štatút zamestnanca verejnoprávnych médií, vyváženosť a dramaturgia niektorých relácií…

Anna Vargová: Ten štatút existuje aj teraz.

Roman Michelko: Ja viem, ale treba ho precizovať. Treba niektoré veci, ktoré sa brali úplne samozrejmé a nie sú samozrejmé. Poviem klasický príklad. V Českej televízií na dennej báze sú predstavitelia SPD, ktorá je vnímaná podobne ako bola v minulom období vnímaná Republika, ako extrémistická, nacionalistická, neviem taká, onaká strana. Zastúpenie poslancov  tejto strany vo verejnoprávnom českom médiu je na úrovni jej percent. Minimálne na týždennej báze sú tam. Ľudia z Republiky, aj keď nemám nič s nimi spoločné, útočili na mňa, ide o princíp, nejde o to, že by som bol ich fanúšikom, boli raz ročne. A to nie je celkom v poriadku, lebo oni mali cez 230 000 hlasov, teda ešte ĽSNS predtým. A naopak strana, ktorá mala naozaj jednu členku poslaneckého klubu, bola extrémne nadužívaná.

Anna Vargová: Ale potom bol ešte argument, narážate na pani Remišovú, tak ona potom bola podpredsedníčka vlády, tak možno s týmto titulom.

Roman Michelko: Bola, potom už aj nebola. Potom bola iba poslankyňa, ktorá mala jeden jediný poslanecký hlas. Ona vytlačila náhradníčku a stále chodila do televízií. Aj keď je podpredsedníčka vlády, tak ten pomer, navyše jej spolu diskutujúci bol líder opozície. Čo boli nesú merateľné veci.

Anna Vargová: Takže preložené do ľudskej reči, aby to bolo podľa Vás vyvážené, koaličné strany častejšie?

Roman Michelko: Tretinový model, myslím, že bol v 90tkách zavedený, v zásade bola dohoda, že tak by to malo byť. A potom ďalšia vec, máme tu aj otvorené diskusné relácie tipu Večera s Havranom, Do kríža, Silná zostava. A podľa mňa jeden segment pre verejný diškurz, národne a sociálne orientovaný neexistuje. Máme tu liberálny diškurz, máme tu konzervatívny diškurz. Médiá verejnej služby, alebo verejnoprávne médiá by mali poskytovať priestor pre diškurz všetkých relevantných názorov. Samozrejme, nikto nechce aby nejakí šialenci, ktorí hovoria, že mesiac je nejaké umelé teleso, alebo nejaké hlúposti. Skrátka predstavitelia inteligencie, ktorí majú nejaký pohľad na spoločnosť, a je relevantný, aby mali priestor. Som sa rozprával aj s ľuďmi z Rady, že nikto neberie človeku jeho občianske postoje, ale keď je niekto tvárou verejnoprávnych médií je krajne problematické, ak ako publicista, alebo komentátor používa extrémne hrubozrnné metafory v nejakom denníku, ktorý je extrémne jednostranne orientovaný…

Anna Vargová: Takže tých ľudí nevolať, tí ľudia by nemali vystupovať.

Roman Michelko: Dobre poviem to inak. Čítate niekedy komentáre pána Havrana, tuším v Nku, alebo v SMEčku, neviem presne kde je. Pravidelnú rubriku, on je aj tvárou verejnoprávneho média. Povedzme, že to, čo robí vo verejnoprávnom médiu je také, že sú tam len jeho kamaráti. Veľmi málokedy je tam spor názorov, myšlienok, koncepcií. Je to na jednu bránku, to je aj vec dramaturgie tej relácie. Druhá vec je, že tá tvár toho verejnoprávneho médiá po tom ako publicista sa správa extrémne jednostranne, čiže jeho jazyk je metaforický ale veľmi dehonestujúci. Ale pokiaľ ja pracujem vo verejnoprávnom médiu, tak si mám uvedomiť aj svoje občianske limity. Hovorí sa, ak je politik, tak je politik 24 hodín denne a čokoľvek aj ako súkromná osoba povie, tak je problém. Ja si myslím, že možno v miernejšej by toto malo platiť u tváre verejnoprávne médiá.

Anna Vargová: A budete o tom diskutovať aj so širšími odborníkmi z mediálneho priestoru?

Roman Michelko: Určite áno, urobil som sériu rozhovorov, hovoril som s ľuďmi z Rady RTVS a títo to vnímajú ako problém.

Anna Vargová: Platí to, čo sa hovorí, ak sa rozdelí RTVS, tak SNS má záujem o Rozhlas a SMER – SD o televíziu.

Roman Michelko: To sú už také veci, prvá základná vec. Formulácia je dvojznačná už v PVV, takže to nie je striktne, jasne dané. Otvára sa diskusia, z toho sa dedukuje, že to nepôjde nejako rýchlo. Predstava, že už niekto si delí posty je úplne mimo akúkoľvek realitu.

Anna Vargová: Alebo, že máte už nejakých kandidátov vybratých?

Roman Michelko: Áno, vždy, keď sa začne také niečo hovoriť, tak vzniknú kvantá ľudí, ktorí si myslia, že na to majú. Ktorí sa ponúkajú a o ktorých sa debatuje, ale môžem Vám povedať, že žiadne koaličné dohody o tom, že kto a ako. Ja som počul možno sedem mien. Zhodou okolností pre mňa ani jeden z tých ľudí nemá všetky parametre, ani odborné, ani manažérske. Nájsť človeka, ktorý by vedel viesť takéto médium je extrémne ťažké. Navyše je tu obmedzený počet ľudí, boli na vypočutiach, oni sa recyklujú. Samozrejme, že bude vypočutie na Mediálnom výbore, tie híringi budú verejné, je otázne, či…

Anna Vargová: Ale to až vtedy, keď to bude aktuálne.

Roman Michelko: Hovoriť, že teraz sú vybraní je absolútne mimo, to sú čisté špekulácie. Neviem o tom, že by bola nejaká dohoda, vy jedno médium, vy druhé médium. Toto rozhodne potvrdiť nemôžem.

Anna Vargová: Dobre, poďme ešte na ten nový rezort, ktorý vznikne v januári, Šport a cestovný ruch. Pán Danko hovoril, že bol by rád, keby štátny Tipos bol financmajstrom tohto rezortu. Myslíte si, že SMER, ktorému patrí Ministerstvo financií, by sa vzdal štátneho podniku, ktorý je najvýnosnejší.

Roman Michelko: No minimálne výnosy z neho by mali ísť na cestovný ruch. Predpokladám, že politická dohoda takéhoto charakteru bola daná, lebo to už bolo aj verejne deklarované. Teraz neviem, či to už povedali aj verejne, ale v rámci koaličných rozhovorov bolo dohodnuté, že výnosy z Tiposu majú ísť na cestovný ruch.

Anna Vargová: Takže len výnosy, alebo prejde celý Tipos pod gesciu celého ministerstva.

Roman Michelko: V zásade by to mohlo byť jedno, kompetenčný zákon, nenašiel som presne takúto formuláciu v PVV. Ak by výnosy Tiposu boli nízke, alebo bola by predstava, že môžu byť vyššie, tak by bolo logické, aby to mal ten rezort. Ak by boli dostatočné, je to v podstate jedno. Tam sú iné veci, nejaké 4 tézy treba povedať aj k cestovnému ruchu. Základné posolstvo je, že Slovensko je bezpečná destinácia a tak to treba promovať. Má vzniknúť fond na podporu cestovného ruchu. Zásadným spôsobom treba podporiť cestovný ruch, napríklad aj tým, že sa dobuduje Národné kongresové centrum na Slovensku, ktoré nemáme. O ktorom sa diskutuje veľmi dlho. Kongresová turistika je tiež súčasťou cestovného ruchu, sú niektoré mestá ako Viedeň, ktoré majú profit z toho. Bratislava ani z ďaleka nemá ten potenciál, ale to sú iné veci. Toto určite je taxatívne vymenované v PVV.

Anna Vargová: S cestovným ruchom a s hoteliermi súvisí aj spotrebná daň na tabak a alkohol, hazardné hry ani tak nie. A v PVV sa hovorí o tom, že bude asi zvýšenie tých spotrebných daní. Pán Danko v O päť minút dvanásť povedal, že on to bude blokovať. Ja sa chcem spýtať, akou formou, lebo ak je to v PVV, malo by to byť záväzné a nemôže to nepodporiť, lebo potom vláda nezíska dôveru.

Roman Michelko: Predpokladám, že sú veci, ktoré sú bez akýchkoľvek problémov a to je napríklad sektorové zdanenie bánk, monopolov, oligopolov.  Že niektorá časť daní sa zvýši, hovorí sa o daní z nehnuteľností, ktoré sú na Slovensku extrémne nízke oproti svetu.

Anna Vargová: Tu tiež pán Danko povedal, že nebude s tým súhlasiť.

Roman Michelko: To je práve ten problém, toto je veľmi citlivá daň, musia byť cenové mapy. Je extrémny problém, ak sa toto zavedie. Ľudia si v 70-tych rokoch v nejakej časti Bratislavy postavili vilku a vtedy na to mali, ale dnes je to nejaká rezidenčná štvrť, kde sú sami milionári. A cenová mapa tam je mimo a sú tam dôchodcovia, ktorí by nemali šancu to dať.

Anna Vargová: V programovom sa píše, že 2 a viac nehnuteľností.

Roman Michelko: Tak, toto je už skôr prijateľné. Toto je na debatu, samozrejme ono sa to na drobné premení v zákonoch, ktoré budú napĺňať toto PVV. Ale takto, ja nie som účastníkom koaličných rozhovorov. Je neviem ako to detailne bolo povedané. Je pravdepodobné, že minister financií má nejakú predstavu a bude to záväzné….

Anna Vargová: Skôr sa to potom premietne do rozpočtu.

Roman Michelko: Je to v dvoch rovinách. Rozpočet musí byť naplnený zákonmi. Sú nejaké odhady výnosov  tých zákonov, alebo daňových zákonov. Pokiaľ sa príjmu, tak sa môže naplniť rozpočet. Tam musí byť dohoda. Jedna vec je zámer a potom v akej miere sa naplní. Danko, alebo SNS hovorí, že nepôjdeme po krku bežným ľuďom, živnostníkom, zamestnancom, ktorí majú priemerné mzdy a podobne. Viem si ale predstaviť pri vysoko príjmových ľuďoch nejaké prvky progresívneho zdanenia. Čiže pri ľuďoch nad 5000 eur si viem predstaviť, že by mohli mať vyššie dane. By nemuseli mať tú jednu sadzbu na 3500, ja neviem.

Anna Vargová: Ale PVV podporíte?

Roman Michelko: S najväčšou pravdepodobnosťou áno. Nemal som nikdy informáciu o tom, že by sme mali nepodporiť. To sú nejaké detaily.

Anna Vargová: Posuňme sa do parlamentu, lebo zajtra by mala byť mimoriadna schôdza k odvolávaniu pána Blahu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa neotvorí (pozn. tak sa aj stalo). Klub SNS podporí otvorenie tej schôdze?

Roman Michelko: S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Treba vysvetliť, ak sa odvoláva člen vlády, tam sa nehlasuje o programe schôdze a je to dané a ten človek musí strpieť mega tony špiny, ktorú na neho opozícia vyleje. Je to nepríjemná procedúra, zväčša skončí, teda v dejinách Slovenska jeden, jediný krát sa to stalo, že bol odvolaný minister. Neviem, či si pamätáte, kedy a kto, ale bol to Viliam Soboňa, ale to sa už nestane. To znamená, že je to len hra.

Anna Vargová: Však aj Pellegrini povedal, že nemôže opozícia očakávať, že si ho koalícia odvolá.

Roman Michelko:  Toto je druhá vec, pri odvolávaní podpredsedu parlamentu je to obyčajná mimoriadna schôdza, ktorá potrebuje schváliť program tej schôdze. Schôdza sa zvolá, príde hlasovanie o programe schôdze a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schválený program schôdze. Tým pádom žiadna rozprava a pán Blaha ostane podpredsedom parlamentu.

Anna Vargová: Ako hodnotíte spätne ten jeho počin, že schoval eurovlajku do skrine a zvesil portrét hlavy štátu.

Roman Michelko: Ako jeho gesto, mňa naozaj neprekvapil, on je známy tým, že provokuje. Je známi tým, že je to jeho politický štýl, že provokácia je súčasťou politiky.

Anna Vargová: Či je to v súlade s tým, že je teraz podpredseda parlamentu a bude mať teraz Che Guevaru na stene. A môže tam prijímať aj zahraničné návštevy.

Roman Michelko: Viete čo, ja mám až koprivku, ak niekto dáva, že Himmler, Pol Pot a Che Guevara je to isté. Samozrejme hlboko poznám, boli aj filmy, boli aj knihy o Che Guevarovi. Bol to idealistický revolucionár v 50-tych, 60-tych rokoch, zahynul tragicky. Jeho jediná ako keby škvrna na životopise bola, že bol nejaký čas šéfom nejakej väznice.  Ale on sám nedával tie rozsudky ani nič podobné.

Anna Vargová: Niektorí historici by to povedali inak, ale nebudeme to teraz rozoberať.

Roman Michelko:  Každopádne Che Guevara je čiastočne aj kontroverzná osobnosť, ale je ikonou mladej ľavicovej generácie, bol ikonou 68-smeho roku na Západe. Je pre niekoho kontroverzný, ale pre ľavicových intelektuálov je to ikona.

Anna Vargová: Ešte jednu vetu a budeme musieť o chvíľku končiť, pán Danko povedal, že nie je veľká zhoda na tom, či pán Pellegrini bude koaličným kandidátom na prezidenta. Máte niečo bližšie k tomu?

Roman Michelko: Môj osobný odhad je taký, že finálová dvojica bude Korčok, Pellegrini, teda v druhom kole. Ja osobne si myslím, že…

Anna Vragová: Podporí SNS kandidatúru pána Pellegriniho?

Roman Michelko:  Padla aj taká predstava, že by mohol kandidovať Fico, osobne si myslím, že Fico nebude kandidovať.  Pretože si uvedomuje, že extrémne polarizuje a nemá šancu.

Anna Vargová: Preto chce pán Danko vrátiť možno vrátiť priamu voľbu prezidenta späť do parlamentu?

Roman Michelko: Sám si uvedomuje, že na to treba ústavnú väčšinu, sám si uvedomuje, že nemá koaličných partnerov. Povedal, presná formulácia, ak by to bolo na mne, tak by som, čiže veľké podmieňovacie spôsoby. Uvedomuje si, že koaliční partneri s tým nesúhlasia, keby aj súhlasili, tak treba ústavnú väčšinu. To by muselo byť naprieč politickým spektrom.

Anna Vargová: Ďakujem pekne, povedal predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá, poslanec za SNS pán Roman Michelko. Ďakujem, že ste prišli.

Roman Michelko: Ďakujem za pozvanie.

Zdroj: RTVS

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás