NázoryPo PS žalujú Bruselu už aj naše ,,nezávislé" mimovládky....

Po PS žalujú Bruselu už aj naše ,,nezávislé“ mimovládky. Chcú údajne nezávislý RTVS

-

spot_img

Po PS žalujú Bruselu už aj naše ,,nezávislé“ mimovládky. Chcú údajne nezávislý RTVS

MVO: Mimovládne organizácie píšu do Bruselu, chcú nezávislú a slobodnú RTVS

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Mimovládne organizácie píšu do Bruselu, chcú nezávislý a slobodný Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). Otvorený list, pod ktorý sa podpísalo viac ako 68-tisíc občanov Slovenska, smeruje poslancom Európskeho parlamentu (EP) i Európskej komisii (EK). Informuje o tom Nadácia Zastavme korupciu, ktorá spolu s INEKO, Via Iuris, Transparency International Slovensko, Investigatívne centrum Jána Kuciaka a MEMO 98 iniciovala spoločné vyhlásenie v reakcii na návrh zákona o verejnoprávnom telerozhlase. Pripojila sa i medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. „Na európske inštitúcie sa obracajú preto, lebo sa domnievajú, že návrh môže byť v rozpore s novoprijatým Európskym aktom o slobode médií, ktorý má zaviazať členské štáty Únie, aby zabezpečili nezávislé fungovanie verejnoprávnych médií,“ uviedla nadácia. Signatári apelujú na európske inštitúcie, aby dôkladne sledovali vývoj na Slovensku v oblasti právneho štátu i slobody médií. Rovnako vyzvali aj na vyjadrenie kritického postoja k predmetnému návrhu zákona a zvážili potenciálne kroky potrebné pre ochranu právneho štátu.

Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu sa vyjadrila, že majú obavy z politického ovládnutia RTVS súčasnou vládou, a to i na základe vyjadrení predsedu koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka, ktorý avizoval, že by chcel štátnu televíziu namiesto verejnoprávnej. Návrh vnímajú organizácie ako účelový. Po tlaku verejnosti boli niektoré pôvodne navrhované ustanovenia zmenené, avšak súčasná RTVS by mala byť zrušená. „Legislatíva sa tak mení nie pre to, aby bola verejnoprávna služba kvalitnejšia, ale jej účelom je snaha zbaviť sa súčasného vedenia a následne politicky ovplyvňovať chod novej inštitúcie,” myslí si Dušan Zachar z INEKO.

Novela zákona by tak podľa mimovládok mohla byť i v rozpore so slobodou prejavu a právom na informácie, ktoré garantuje Charta základných práv EÚ. Sú i toho názoru, že by zmeny vo verejnoprávnom rozhlase mohli byť v konflikte so Správou o právnom štáte na Slovensku z roku 2023, v ktorom EK odporučila posilnenie redakčnej nezávislosti RTVS. „Popri zmenách v trestnej politike štátu, zužovaní priestoru pre občiansku spoločnosť je sloboda médií a postavenie verejnoprávnych médií jednou z tém, ktorú si Komisia všíma pri hodnotení stavu právneho štátu na Slovensku,” vraví Katarína Batková z Via Iuris. Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc sa o predmetnom návrhu zákona vyjadril, že je „cynickým úškrnom nielen smerom k Európskej únii, ale aj k slovenskej verejnosti“. Poukázal na to, že vláda síce navrhuje legislatívu v rozpore s Európskym aktom o slobode médií, no zároveň ho v Bruseli podporuje.

Mimovládky poukázali i na to, že vládna koalícia dosiaľ žiadnou analýzou nepodložila tvrdenia o politickej neobjektivite RTVS. „Naopak, výskumné analýzy aj hodnotenia zo strany mediálneho regulačného orgánu (Rada pre mediálne služby) hovoria o opaku,“ doplnili. Ivan Godársky z MEMO 98 zdôraznil aspekt návrhu, ktorý popiera podstatu fungovania verejnoprávnych médií. „Ide o médiá financované z daní všetkých občanov – RTVS má poskytovať služby všetkým, nielen jednej strane či koalícii. Kontrola obsahu, o akú sa návrh nepriamo snaží, je znakom totality, nie slobody,” vyjadril sa.

Organizácie pripomenuli i pretrvávajúce útoky politikov voči zamestnancom RTVS. „Takéto neopodstatnené osobné útoky podnecujú ich podporovateľov, ktorí sa vyhrážajú, alebo sa zapájajú do obťažujúcich kampaní na sociálnych sieťach voči redaktorom a moderátorom RTVS,“ konštatoval Lukáš Diko z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Boli to bratyyyslavski slušňaci? Budete musieť aj niečo prospešné robiť . Do týždňa vymenená štátna televízia v Poľsku po voľbách vám nevadila. Prečo majú aj z mojich peňazí žiť západní riťolezci ? A nás je viac. Po voľbách ste to dúfam zistili. Ani tieto prozápadne masovomanipulačne médiá vám nepomohli.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás