TV VVVIDEO: Príhovory R. Fica a P. Pellegriniho pri príležitosti...

VIDEO: Príhovory R. Fica a P. Pellegriniho pri príležitosti 105. výročia úmrtia M. R. Štefánika

-

spot_img

VIDEO: Príhovory R. Fica a P. Pellegriniho pri príležitosti 105. výročia úmrtia M. R. Štefánika

VÝROČIE: Fico a Pellegrini zdôraznili vzor M. R. Štefánika pre dnešnú dobu

BRATISLAVA 4. mája (SITA) – Osobnosť Milana Rastislava Štefánika a význam jeho odkazu aj pre dnešnú dobu zdôraznili vo svojich príhovoroch na Bradle premiér Robert Fico (Smer-SD) a zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD). Slávnostné spomienkové podujatie sa koná pri príležitosti 105. výročia úmrtia diplomata, politika a vedca, generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa zaslúžil o vznik Československa. Fico vyzdvihol, že Štefánik bol vlastenec, ktorý mal vynikajúce vzdelanie a perfektné vystupovanie. Podľa jeho slov ho môžeme označovať za najväčšieho Slováka všetkých čias. Ficove vystúpenie sprevádzali nesúhlasné výkriky od časti zúčastnených ľudí.

Pellegrini je presvedčený, že Štefánikove slová: „kto si myslí, že mu slobodu vybojujú iný, ten jej nie je hoden“ sú aktuálne aj v dnešnej dobe. Zdôraznil, že ako spoločnosť musíme držať spolu, pretože rozdelená spoločnosť, ktorá bojuje sama proti sebe, nemá šancu držať krok so svetom a namiesto prosperity ju čaká zaostávanie a kríza. „Ak chceme budovať štát, ktorý sa teší rešpektu partnerov, musí stáť na spoločných hodnotách zjednotený a silný, aby čelil výzvam doby,“ prízvukoval vo svojom príhovore.

Podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) časť publika vypískala a začiatok jeho vystúpenia sprevádzali hlasné výkriky „fuj“. Blaha zdôraznil, že Slováci by si mali viac vážiť svojich národných hrdinov. „Prestaňme s národným sebabičovaním, iní to nerobia. Naši národní hrdinovia nikdy nedobýjali cudzie, iba si bránili svoje, takí sme my, Slováci, sme mierumilovný národ, ktorý prahne po slobode. Buďme hrdí na naše dejiny, oslavujme našich velikánov,“ povedal.

Český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák pripomenul, že český prezident Petr Pavel 8. októbra 2023 udelil Štefánikovi najvyššie štátne vyznamenanie Českej republiky Rad Bieleho Leva prvej triedy in memoriam. „My, Česi, sme týmto gestom aspoň čiastočne splatili svoj dlh voči Milanovi Rastislavovi Štefánikovi po niekoľkých desaťročiach,“ povedal. Zároveň prízvukoval, že Česi nemajú bližší národ, ako sú Slováci, a naopak, Slováci nemajú bližší národ, ako sú Česi. „Chráňme naše bratstvo a nedovoľme, aby ho ktokoľvek ohrozoval,“ povedal.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás