DomácePlač a nárek v RTVS

Plač a nárek v RTVS

-

spot_img

Plač a nárek v RTVS

BRATISLAVA 3. mája (SITA) – Iniciatíva zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS za verejnoprávnosť a nezávislosť apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby nepodporili návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Výzvu im formou listu symbolicky adresovali počas Svetového dňa slobody tlače. Koordinačný výbor, zastupujúci iniciatívu, pripomenul, že pred niekoľkými rokmi bol na Slovensku zavraždený novinár Ján Kuciak, spolu so svojou snúbenicou, archeologičkou Martinou Kušnírovou. „Po šiestich rokoch od vraždy útoky na médiá pokračujú,“ skonštatoval výbor. Návrh zákona o STVR podľa neho budí ako obavy o budúcnosť objektívneho spravodajstva, tak aj o celkovú dôveryhodnosť a postavenie verejnoprávneho vysielateľa na Slovensku. Koordinačný výbor pripomenul i kritiku zo strany zahraničných médií či Európskej vysielacej únie.

„A protestný hlas zaznieva aj od rešpektovaných osobností, ktoré zažili časy neslobody, nacistickú alebo komunistickú diktatúru. Za slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá sa postavili aj ľudia ako Branislav Tvarožek, politický väzeň nacistov a komunistov a dnes už posledný vojak, ktorý v povstaní sprevádzal priamo generálov Goliana a Viesta, bojovník z povstania a preživší holokaustu Otto Šimko či viacerí slovenskí chartisti,“ uviedol koordinačný výbor. Výtvarníčka a signatárka Charty 77 Kyra Matuštík vyjadrila názor, že politický predstavitelia, bez ohľadu na to, z akej sú politickej strany, by vôbec nemali zasahovať do verejnoprávnych inštitúcií, či už ide o televíziu, alebo tlač. „Novinári sú tu na to, aby boli ako strážni psi nad politikmi, lebo politici sa zaviazali slúžiť ľuďom, a nie opačne,“ zdôraznila Matuštík.

Koordinačný výbor poukázal na to, že oslabenie verejnoprávnej inštitúcie povedie k prehĺbeniu obáv o stav právneho štátu a úroveň demokracie v očiach partnerov Slovenska, a tiež Európskej komisie, čo môže mať podľa výboru negatívny ekonomický dopad na všetko obyvateľstvo Slovenska. „Poslanecký sľub ste skladali so slovami, že budete „dodržiavať ústavu“. Základný zákon nášho štátu pritom hovorí jasne: „Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.“ Naozaj budú tieto základné práva občanov zaručené, keď verejnoprávny rozhlas a verejnoprávna televízia budú mať výrazne nižšie financovanie ako porovnateľné inštitúcie v iných európskych krajinách? Prospeje zvýšenie objemu reklamy vo vysielaní verejnoprávnosti? Budeme môcť my a naši kolegovia, zamestnanci a spolupracovníci verejnoprávneho média, naozaj tvoriť slobodne, ak na našu prácu bude dohliadať Etická komisia, ktorá má „navrhovať príslušné opatrenia“?“ spytuje sa koordinačný výbor a pripomína, že verejnoprávny telerozhlas disponuje etickou komisiou a na jeho pôsobenie dohliadajú aj Rada RTVS a Rada pre mediálne služby.

Koordinačný výbor v liste neuvádzal konkrétne výhrady voči predmetnému návrhu zákona, skonštatoval, že mnohé z nich zaznejú v rámci rozpravy. „Azda sa však zhodneme na tom, že pre úspech Slovenska a všetkých jeho obyvateľov je nevyhnutné, aby boli médiá skutočne slobodné, nezávislé a najmä, aby šírili len pravdivé a overené informácie. Koordinačný výbor tvoria Vladimír Amrich, Tomáš Bartoněk, Ivan Brada, Soňa Gyarfašová, Paula Maľárová, Vlasta Ruppeldtová, Michal Várošík, Rozália Vlasková a Soňa Weissová.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. A kde bol ten “koordinačný výbor”, keď ľudí zatvárali do väzenia a následne vychádzali odtiaľ nohami napred a tzv. “nezávisle noviny” o tom mlčali?! Kde boli “nezávisle noviny”, keď šialenstvo s covidom tyranizovalo celý štat?! Keď umierajúcim odmietali návštevy rozlúčiť sa?! Keď ľudia sa nemohli ani na pohreb ist rozlúčiť so svojimi rodičmi a deťmi ?! Lebo Matovic, lebo Covid?! Lebo covidove opatrenia?! Pri ktorých aj tak zomrelo cez 20 000 ludi?! Priam zbytocne?! Žeby aj priam na tie opatrenia?! Pýtam sa?! A “nezávisle noviny” a “nezávislí novinári” nič?! Opak bol pravdou?! Ešte drukovali týmto šialenstvám?! A teraz vlastne začo bojujú?! Prečo nebojovali, keď vláda Radicovej zo dňa na deň zmenila STV a ešte aj na hulvata Krajcer vybral nového riaditeľa napriamo, aby sa zbavili Nižňanskeho?! A teraz prečo ten povyk pokrytcov?! Siaha sa im na hračku, ktorú im financuje štát?! Ako hovorí slovenské príslovie, :”psi hlas do neba nejde” a ešte jedno výstižnejšie, “nebude zo psa slanina, ani z vlka baranina”!!!! Ani z toho “ koordinačného výboru” osoh pre Slovensko!!!!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás