NázoryPeter Pellegrini, prezident Slovenska s talianskym priezviskom: odkiaľ pochádzal...

Peter Pellegrini, prezident Slovenska s talianskym priezviskom: odkiaľ pochádzal jeho pradedo Leopoldo

-

spot_img

Peter Pellegrini, prezident Slovenska s talianskym priezviskom: odkiaľ pochádzal jeho pradedo Leopoldo

Peter Pellegrini, nový prezident Slovenska, má taliansky pôvod: priezvisko pochádza z údolia Imagna v provincii Bergamo, povedal v rozhovore pre Eco di Bergamo Antonio Carminati, riaditeľ študijného centra ValleImagnaa pokračoval: „Z údolia Imagna odchádzali naši ľudia na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a dokonca aj do Turecka, aby pomáhali hlavne pri výstavbe ciest a železníc. Nebol by som prekvapený, keby sa ukázalo, že PietroPellegrini je súčasným potomkom práve týchto našich občanov. Fyzický vzhľad nového prezidenta, črty a výraz jeho tváre vyjadrujú pocity, ktoré sú mi známe.“

Na druhej strane, priezvisko Pellegrini má jasný valdimagnínsky pôvod. V skutočnosti pochádza z rodiny, ktorá je dodnes rozšírená najmä v obci Bergamo Capizzone a v susedných dedinách.

Stručne povedané, hlavná línia rodu pochádza z údolia Imagna od roku 1400.“

Dovetok:talianska obec Salter, odkiaľ prišiel na Slovensko pradedo nášho prezidenta Leopoldo, sa nachádza v provincii Romeno, v autonómnej oblasti Trento. Salter bol súčasťou autonómnej obce Salter-Malgolo až do 16.júna 1928, kedy bolo územie postúpené Romenu. K sakrálnym skvostom patrí kostol San Biaggio, postavený v polovici 15. storočia, ktorý bol vysvätený v roku 1537. Existuje tu množstvo domov presného typu, zachovaných napriek rôznym požiarom, ktoré kedysi zasiahli oblasť. Medzi nimi je najznámejšia „Casa Rosati“, zdobená stĺpikovými oknami a renesančnými prvkami. Ďalšími vzácnymi kresťanskými stavbami sú farský kostol Assunta, kostol svätého Tomáša a Bartolomeja a Maso di S. Bartolomeo. Romeno, v súčasnosti zlúčené s obcou Salter, je jednou z najznámejších dedín v údolí aj preto, že je východiskovým bodom slávnej „Ciaspolady“ Val di Non, kde sa viac ako 5 000 ľudí každoročne zúčastňuje pretekov na snežniciach, ktoré prebiehajú z Romena do Fonda.

V zastupiteľskom zbore municipia (radnice) pôsobí ako poslanec Luca Pellegrini.

Virgilio, Notizie 8.apríla 2024

Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Na doplnenie článku uvádzam: Antonio Carminati, riaditeľ Centro Studi Valle Imagna, pre L ÉCO DI BERGAMO upresnil: Pradedo nového prezidenta Slovenskej republiky emigroval koncom 18. storočia. „Prezident má typické somatické črty našich ľudí. Priezvisko a stopy, ktoré sme našli, nenechajú nikoho na pochybách, aj keď sme nemohli mať absolútnu istotu: Peter Pellegrini, 48 ročný, zvolený za nového prezidenta Slovenskej republiky minulú sobotu, bude mať valdimagnínsky pôvod. Pradedo Leopoldo – to je isté – bol Lombard a emigroval na Slovensko, keď bola táto krajina súčasťou Rakúsko-Uhorska, koncom 18. storočia, aby pracoval na výstavbe železnice medzi Levicami a Zvolenom.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás