EsejeĽudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí 8 časť: Mýtnik...

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí 8 časť: Mýtnik 3 a príbehy „kajúcnych“ svedkov

-

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí 8 časť: Mýtnik 3 a príbehy „kajúcnych“ svedkov

Začiatkom augusta 2021 usporiadal šéf Špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic tlačovú konferenciu s fanfárami o ďalších obvinených v kauze Mýtnik 3. Medzi ôsmimi obvinenými bol okrem známeho oligarchu Miroslava Výboha aj spolupracujúci svedok Daniel Čech. Opätovné zadržanie tohto exfunkcionára sekcie daňovej a colnej správy vyvolalo rozpaky, pretože známy kajúcnik Čech sa už raz priznal k závažným trestným činom korupcie a po udaní „svojich spolupáchateľov“ vyviazol so smiešnym podmienečným trestom. Vyšetrovatelia NAKA zistili, že Čech sa nepriznal k trestnej činnosti v plnom rozsahu ako sa zaviazal na základe dohody o vine a treste s prokurátorom. Významný spolupracujúci svedok zatajil že v roku 2016 zobral úplatok 200 tisíc eur a teraz mu hrozí pätnásťročný trest väzenia.

Kajúcnik Čech sa teda priznal až na druhý raz a po dvoch nociach strávených vo vyšetrovacej väzbe bude stíhaný na slobode, lebo opäť spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní. Spomínaný úplatok mal súvisieť s nákupom informačných systémov pre finančnú správu od obvineného bratislavského podnikateľa Michala Suchobu a jeho firmy Alexis. Čech okrem priznania zopakoval vtedy aj informácie o údajnom úplatku pre Petra Pellegriniho, vtedajšieho štátneho tajomníka na ministerstve financií. Podľa neho Pelle mal v roku 2016 dostať od Suchobu a Imreczeho za nákup systému Virtuálnej registračnej pokladne 150-tisíc eur. Pellegriniho strana Hlas označila Čechovu výpoveď za nepravdivú a škandalóznu: „Mnohí kajúcnici nie sú dôveryhodní a sú ochotní porozprávať čokoľvek, len aby sa vyhli vlastnému trestu a dostali sa z väzby.“

Z prípadu Daniela Čecha vyvstáva otázka: Koľkokrát sa ešte bude môcť priznávať kajúcnik a koľkokrát bude pre neho mimoriadne poľahčujúcou okolnosťou ak bude permanentným udavačom? Tento príklad trestuhodnej benevolencie voči kajúcnikom stavia z nohy na hlavu Lipšicovo zdôrazňovanie pravdovravnosti spolupracujúcich svedkov a ich takmer nezastupiteľnej úlohy pri odhaľovaní nositeľov tzv. korupčných schém.

Ako ozvena na uvedenú Lipšicovu tlačovku sa objavil v Denníku N rozhovor s Ľudovítom Makóom, najznámejším spolupracujúcim svedkom, ktorý bol jeho obhajobou a vlastne obhajobou fenoménu kajúcnictva na Slovensku. Monika Tódová v rozhovore tlačila sebaistého Makóa k vyjadreniam, ktoré nemohol vysloviť, pretože nemal k tomu ani dôkazy, ani potrebný informačný manuál, že totiž za celým korupčným systémom by mal byť predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Redaktorka denníka, ktorej hlavným novinárskym chlebom bolo vynášanie z vyšetrovacích spisov v tejto téme neuspela, nuž sa pýtala na osobné pohnútky, vedúce jej recipienta k trestnej činnosti korupcie. Odpoveď bola udivujúca: Makó bral peniaze za rôzne služby vraj preto, „lebo vznikla taká situácia.“ Podľa neho nič iné, okrem jednoducho dostupných zdrojov nelegálnych príjmov za tým nebolo. Vlastne on bol iba sprostredkovateľ čosi ako poštár či skôr obeť, nie aktér korupčného systému. A čím sa obvinený milionár živí, keďže má zablokovaný majetok? Akože inak – prácou ako bezpečnostný poradca pre zahraničného objednávateľa. Zaujímavé!

Príbeh kajúcnika, ktorý ľutoval, že bral k platu vysokého štátneho úradníka státisíce eur v podobe mesačného paušálu alebo jednorazových odmien za služby mafiánom a podozrivým podnikateľom by bol dojímavý, keby nebol tak neskutočne zvrátený a tolerovaný orgánmi činnými v trestnom konaní zastupujúcimi štát. Mediálna celebrita Makó však v seriálových príbehoch o privilegovanej kaste kajúcnikov nie je jediný.

Prípad slovenského milionára Michala Suchobu, ktorý sa vrátil z Dubaja aby svedčil proti svojim skutočným a domnelým komplicom v zločine je rovnako alarmujúci ako predchádzajúci príbeh. Matovičov spolužiak z vysokej školy

 a majiteľ IT firmy Suchoba pripravuje so štátom miliónové kšefty a nikomu z Matovičovej koalície neprekáža, že je obvinený z obzvlášť závažného zločinu korupcie a daňových podvodov. Pohybuje sa vo svojom kontroverznom podnikateľskom svete naďalej ako šťuka v rybníku. Mimochodom, portál Topky zverejnil fotografiu z pražskej akcie pre solventných ako si a na nej pán Suchoba so záujmom prezerá automobil Ferrari za státisíce eur. No comment, povedala by s chichotom víla tatranských vodopádov Romana Tabák vegetujúca v klube OĽANO.

So stopercentnou istotou sa nedá predpokladať aké bude vyvrcholenie tragikomickej frašky o privilegovaných kajúcnikoch, ale zákonitosti dramatického žánru napovedajú, že čoskoro možno očakávať dejový obrat čiže peripetiu a potom príde rozuzlenie. Teda katastrofa pre režiséra aj kúpených aktérov tejto ojedinelej slovenskej inscenácie.

Z plejády univerzálnych svedkov sa vymykajú traja mafiánski kajúcnici z gangu takáčovcov. Kým doteraz išlo o účelové svedectvá „bielych golierov proti bielym golierom“ pod politickým vedením režiséra, tak výpoveď mafiána Csabu Dömötöra je z inej spackanej hry, už mimo kontroly NAKA a prokurátorov špeciálnej prokuratúry. Csaba sa priznal zo zločinu krivej výpovede a prezradil kto ovplyvňoval jeho svedectvo v najznámejších megakauzách v ktorých figurovali kajúcnici Makó a Suchoba a bol obvinený aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Pre niekoho, kto staval vyšetrovací proces na kajúcnikoch to bol šok, pre policajtov Úradu inšpekčnej služby, ktorí sa zaoberali vecou krivých výpovedí a ovplyvňovania svedkov niekoľko mesiacov to bol dôverne známy fakt ako ho potvrdzovala aj správa Slovenskej informačnej služby.

Čitateľ už vie, že takáčovec nebol z trojčlennej partie falošných svedkov sám, že skupinku riadil Peter Petrov alias Tiger a asistoval mu Matej Zeman prezývaný Zemák. Z uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia voči osobe Peter Petrov zo dňa 20.07. 2021 vyplýva, že mafián obvinený zo zločinu marenia spravodlivosti, krivej výpovede a krivej prísahy navádzal sám a „eventuálne aj prostredníctvom tretej osoby s prisľúbením nenáležitých výhod Csabu Dömötöra a Mateja Zemana uvádzanie nepravdivých skutočností v rámci ich výpovedí v procesnom postavení svedka…“ (citované z uznesenia ÚIS). Či bol „eventuálne“ treťou osobou iný vyšetrovateľ, napríklad z NAKA, sa môžeme domýšľať len na základe informácií z prípravného spisu, nie na základe súdneho verdiktu.

Každopádne oheň bol na streche a konflikt medzi Slovenskou informačnou službou, Úradom inšpekčnej služby na jednej strane a Národnou kriminálnou agentúrou, či Úradom špeciálnej prokuratúry na druhej strane sa rozhorel takmer do otvorenej vojny, v médiách uvádzanej ako vojna policajtov. Vieme ako sa to všetko

predbežne skončilo: zasiahol policajný prezident Kovařík, na žiadosť ministra vnútra Romana Mikulca bola šéfka vyšetrovacieho tímu ÚIS nezákonne z prípadu odvolaná  a rozbehnutá akcia bola na istý čas pozastavená. Necelá hodinka nečinnosti polície stačila na to, aby sa kriví svedkovia Petrov a Zeman vyparili ako gáfor. Zostali po nich len predchádzajúce výpovede a uznesenie o ich obvinení na Úrade inšpekčnej služby.

Z verejne dostupných informácií možno usudzovať, že hrubokrký mafián Tiger bol extra číslo. K jeho prípadu sa viaže nielen obvinenie z krivého svedectva, ale aj záhadná smrť Martina Mikulca vedúceho takáčovskej skupiny zo Záhoria, ktorý sa chcel vrátiť z Chorvátska, aby vypovedal a spolupracoval s NAKA. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Prezídia policajného zboru s tým nesúhlasili a „žiadali od obvineného Petra Petrova, aby to zabezpečil tak, aby sa Martin Mikulec nevrátil na Slovensko, lebo bude zadržaný na hraniciach…“ (citované z uznesenia ÚIS). Mikulec mal vypovedať ako osoba pod prezývkou Jakuza a podľa všetkého mal skončiť (?!).

Podľa uznesenia vyšetrovateľa PZ Úradu inšpekčnej služby „Martin Mikulec sa po intervencii Petra Petrova na Slovensko nevrátil, po čom bol následne dňa 5.08.2020 nájdený mŕtvy v meste Zlín v Českej republike…“  Príčinu smrti ani čas kedy Mikulec zomrel sa verejnosť nedozvedela. Hovorkyňa zlínskej polície pre TV Markíza iba konštatovala, že k spáchaniu trestného činu nedošlo.

Ján Kaľavský, bývalý šéf operatívcov NAKA, najprv obvinený a potom zbavený obvinenia generálnou prokuratúrou vypovedal v súlade s neskorším uznesením Úradu inšpekčnej služby, že stopnúť návrat Mikulca na Slovensko mali dať vyšetrovatelia odmietavými neverbálnymi gestami. Kaľavský údajne hneď pochopil, prečo je návrat Mikulca nežiadúci. „A povedali, že je to kvôli tomu, že nemá službu ten správny sudca. Deväťdesiat percent realizácií robili pri vybraných sudcoch…“ Nech už bude výsledok konfliktu medzi NAKA a Úradom inšpekčnej služby akýkoľvek, informácie od ďalšieho kľúčového svedka Martina Mikulca sa už nikdy nedozvieme.

O kauze zmanipulovaných výpovedí svedčia nahrávky tajnej služby, ktoré sú pre verejnosť doteraz tabu, aj nové odhalenia v kauze krivého svedectva Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova, ktoré vrhajú zlé svetlo na niektorých elitných vyšetrovateľov z NAKA i niektorých špeciálnych prokurátorov. Na záver uvedieme ako jeden z mnohých usvedčujúcich citátov z uznesenia ÚIS o obvinení Petra Petrova, v ktorom Petrov vyšetrovateľovi menom Tomi navrhol, že je potrebné sa stretnúť, kde si s ním dohodne veci tak, že on bude vypovedať ako mu vyšetrovateľ povie, pretože on si potrebuje vyriešiť hlavne seba a aby bol aj vyšetrovateľ spokojný. Petrov podľa zápisu onomu vyšetrovateľovi povedal: „Tomi, čo sa my dvaja dohodneme, to budem vypovedať, aby ti to sedelo… Ja si, ja si hľadím hlavne naše záujmy a moje záujmy a za to som ja zvolil takúto cestu a bolo mi prisľúbené, že Repa (Ondrej Repa, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pozn. autora) nebude proti mne vystupovať na základe toho, čo Makó vypovedal…“   

Pokračovanie kapitoly v knihe

Pokračovanie  v ďalšej časti seriálu

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu:

• 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy

• 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach

• 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou .

Na mailovú adresu: byt.kajcnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom vyzdvihnete. Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás