NázoryEurópska prokuratúra začala vyšetrovanie správ medzi von der Leyenovou...

Európska prokuratúra začala vyšetrovanie správ medzi von der Leyenovou a nadnárodnou spoločnosťou Pfizer

-

spot_img

Európska prokuratúra začala vyšetrovanie správ medzi von der Leyenovou a nadnárodnou spoločnosťou Pfizer

Európska prokuratúra (EPPO) oficiálne začala vyšetrovanie obvinení z údajného trestného činu v súvislosti s rokovaniami o vakcíne medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Vyšetrovatelia Európskej prokuratúry konkrétne vyšetrujú „zasahovanie do verejných funkcií, ničenie textových správ, korupciu a konflikt záujmov“. V centre vyšetrovania by mali byť správy, ktoré si vymenili von der Leyenová a Bourla počas rokovaní o dodávkach 1,8 miliardy dávok proticovidovej vakcíny do EÚ, o ktorých  Európska komisia po odbere a žiadosti o prístup k záznamom vyhlásila, že ich nemôže obnoviť. (New York Times). 

Vyšetrovanie pôvodne začalo belgické súdnictvo začiatkom roka 2023 na základe sťažnosti, podanej miestnym lobistom Frédéricom Baldanom, ku ktorému sa neskôr pripojila maďarská a poľská vláda (tá však údajne sťažnosť sťahuje po zvolení proeurópskeho premiéra Donalda Tuska v decembri minulého roka). Baldan podal ďalšiu sťažnosť na súd EÚ v Luxemburgu a uviedol, že rokovanie prostredníctvom textovej správy o maxi zmluve v hodnote 35 miliárd eur, ktorá sa týka 1,8 miliardy dávok vakcíny, ktoré mali byť dodané do konca roka 2021 až 2023, by podkopalo „verejnú morálku, legitímnu dôveru občanov v európske inštitúcie a transparentnosť“. New York Times sa zároveň obrátil aj na súdy a zažaloval Komisiu po tom, čo odmietla odhaliť obsah textových správ s odôvodnením, že ich nesledovala, tieto nie sú zachované a dokonca ani nepotvrdila ich existenciu. (Písomné stanovisk podpredsedníčky EK Věry Jourovej).

Teraz však vyšetrovanie prešlo do rúk Európskej prokuratúry, nezávislého orgánu EÚ, ktorý funguje od roku 2021, ktorý má vyšetriť a prípadne priamo obviniť tých, ktorí sú potenciálne zodpovední za trestné činy, poškodzujúce európske finančné záujmy. Táto správa padá ako balvan na von der Leyenovú, ktorý prišiel niekoľko mesiacov pred ďalším kolom volieb do Európskeho parlamentu, na ktoré nemecká politička spustila svoju kandidatúru na druhé funkčné obdobie do čela Európskej komisie. V každom prípade, ako odhalil portál Politico, Európska prokuratúra vyšetruje údajné trestné činy, ale aspoň v tejto chvíli „v súvislosti s prípadom ešte nikto nebol obvinený“.

Táto otázka sa stáva mimoriadne dôležitou, najmä ak sa číta v súvislosti s otázkou, týkajúcou sa obrovského plytvania dávkami vakcín, ktorých protagonistami sú známi a skutky definitívne potvrdené. Podľa analýzy, ktorú vykonal aj  portál Politico  – na základe štatistík z 19 európskych krajín bolo v skutočnosti vyhodených najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti Covid-19, ktoré členské štáty nakúpili počas fázy pandémie, a to všetko s odhadovanými nákladmi pre daňových poplatníkov vo výške približne 4 miliardy EUR.

Z údajov konkrétne vyplýva, že krajiny EÚ by zlikvidovali v priemere 0,7 vakcíny na každého člena svojej populácie. Ak by sa táto priemerná miera, ktorá sa odhaduje na klesajúcu úroveň, keďže nie všetky krajiny EÚ predložili aktualizované údaje o vývoji očkovacích kampaní, premietla do zvyšku EÚ, zodpovedalo by to viac ako 312 miliónom zničených vakcín.

L´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás