NázoryDušan Piršel: K nenávistnej epidémii

Dušan Piršel: K nenávistnej epidémii

-

spot_img

Dušan Piršel: K nenávistnej epidémii

Diskusie k článkom v našich denníkoch či na sociálnych sieťach sú plné nenávistných komentárov.

Chcem sa mýliť, ale začínam to vnímať to ako nenávistnú epidémiu. Uvedomujem si, že mnoho vecí v našom živote vychádza z nespokojnosti prežívania vlastných hodnôt, nedosiahnutých cieľov a straty vízie k zmene a postupnej progresie v čase.

Vznik nenávisti obyčajne predchádza výrazná nespokojnosť, vyvolaná neželaným vývinom udalostí, alebo systematické nakopenie slabších vplyvov zdroja záporných zážitkov.

Takouto udalosťou boli napríklad prezidentské  voľby. Nenávisť často spúšťajú aj politické elity .

Často vládnu populisticky alebo konfliktne razia svoje teórie. Prebúdzajú to temné v nás.

Samotnú nenávisť tiež spúšťa aj naša urážlivosť. Je to o sebavedomí človeka. Ten, ktorý ma zdravé sebavedomie, je ťažko ho uraziť, lebo si vie urážku od druhého človeka odôvodniť.

Obávam sa, že nič sa nešíri tak rýchlo ako krutosť, strach a nenávisť. Nenávisť je hlboká, intenzívna emócia vyjadrujúca zaujatosť, nepriateľstvo a odpor voči inej osobe, skupine alebo objektu.

Nenávisť je ako nejaký energetický potenciál, ak sa ho nahromadí dostatok, dochádza k výbojom, teda vojnám, či už občianskym alebo svetovým.

Pokiaľ sa nenávisť psychologickými trikmi a sociálnou manipuláciou usmerní, na viacero ľudí pôsobí ako laserový lúč a vzniká hrôza v spoločnosti.

Tu vidím veľký problém a možno, že by sme sa mohli viacej venovať mechanizmu neznášanlivosti ako prevencie proti konfliktom a sociálnej búrke v spoločnosti.

Nenávisť v ľudskej spoločnosti má teda nespočetné množstvo foriem a odtieňov, ktoré nie je možné všetky vymenovať, pretože s narastajúcim časom sa ich počet zväčšuje.

Myslím si, že ani najprísnejšia moc nemôže medzi ľuďmi odstrániť nenávisť. Môže ju tlmiť, prípadne trestať prejavy.

Odpustenie, zmierenie a rešpekt k iným  iba to sú účinné zbrane proti rozmáhajúcej sa nenávisti bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza.

Pripúšťam, že niekomu táto  téma nechutí, nepriťahuje, neinšpiruje, ale podľa môjho názoru si zaslúži pozornosť.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás