TV VVVeci Verejné Romana Michelka: Viktor Orbán a jeho trianonská...

Veci Verejné Romana Michelka: Viktor Orbán a jeho trianonská trauma

-

spot_img

Veci Verejné Romana Michelka: Viktor Orbán a jeho trianonská trauma

Maďarský premiér Viktor Obrán nazval Slovensko odtrhnutým územím Maďarska. Tím jasne dokázal, že politická spoločnosť v Maďarsku sa ešte stále s Trianonom nevysporiadala. Vychádza to z toho, že maďarská politika pracuje s dlhodobými víziami. Je vždy intelektuálne pripravené argumentovať v prospech revízie, čo sa jej minimálne v 20. storočí aj viackrát podarilo. Na príklade Slovenska si môžeme jasne ilustrovať, že maďarská armáda v 20. storočí päťkrát vstúpila na územie Slovenska. Bola tu do roku 1918, potom hneď v roku 1919, keď sa hordy Béla Kuna pokúšali o vytvorenie pobočky boľševickej republiky rád. Potom po prvej Viedenskej arbitráži v roku 1938 a nakoniec v roku 1968. Pri tomto výpočte nemôžeme opomenúť ani druhú Viedenskú arbitráž, keď Maďarsko získalo značné územie na úkor Rumunska (Sedmohradsko) a Srbska (Vojvodinu). Ich zahranično-politická koncepcia je vždy rovnaká. Sú vždy pripravené, ak sa medzinárodná situácia vyvinie v neprospech ich susedov, a potom využijú svoju pozíciu na to, aby presadili revíziu hraníc. No a musíme s poľutovaním konštatovať, že niekedy je táto stratégia úspešná. Minimálne v 20. storočí to tak bolo viac- krát.

Po roku 1990 sa naplno ukázalo, že trauma z Trianonu v priebehu dlhých desaťročí nezmizla, len bola utlmená. Prvý postsocialistický premiér Maďarska József Antall hneď po tom, ako sa ujal moci, vyhlásil, že bude premiérom nie 10 miliónov Maďarov, ktorí žijú v Maďarsku, ale všetkých 15 miliónov, ktorí žijú všade na svete, predovšetkým však v susedných krajinách. Na jeho výrok potom v roku 1998 nadviazal premiér Viktor Orbán, ktorý v podstate zopakoval, s tým, že začal aj napĺňať program, ktorým by spojil maďarské národné spoločenstvo ponad hranice Maďarska. Zásadným krokom, ktorým sa to malo dosiahnuť, bolo vydávanie maďarských pasov, a teda aj občianstva ponad hranice. Nakoniec nechajme prehovoriť samotných vysokých predstaviteľov maďarskej diplomacie. Maďarský štátny na MZV Zsolt Németh povedal: „Nejestvuje menšinová trauma, ale celé Maďarsko má traumu z Trianonu.“ V tejto súvislosti vyslovil nádej, že práve „Slovensko by mohlo byť precedensom riešenia – spájania maďarského národa ponad hranice vytvárania inštitucionálnych a právnych väzieb medzi Maďarskom a Maďarmi, ktorí sú občanmi susedných štátov“. Ďalší Obránov štátny tajomník A. Varehy potvrdil, že cieľom maďarskej zahraničnej politiky je národná integrácia. „Tento proces sa zavŕši, keď každý maďarský občan, ktorý žije mimo Karpatskej kotliny – rozumej mimo Maďarska – dostane štátne občianstvo Maďarskej republiky a s tým súvisiace volebné právo v Maďarsku. Toto snaženie zavŕšil premiéru Orbána, keď vyhlásil „… dnes je celá národná politika o budovaní 15-miliónového inštitucionalizovaného spoločenstva, čo znamená, že každý Maďar, ak chce, dostane sa do inštitucionalizovaného osobného vzťahu s maďarským štátom“. K tomu naozaj niet čo dodať…

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás