NázoryČÍNA CHVÁLI SPÔSOB, AKÝM RUSKO ZHABALO AKTÍVA AMERICKEJ BANKY...

ČÍNA CHVÁLI SPÔSOB, AKÝM RUSKO ZHABALO AKTÍVA AMERICKEJ BANKY JP MORGAN

-

spot_img

ČÍNA CHVÁLI SPÔSOB, AKÝM RUSKO ZHABALO AKTÍVA AMERICKEJ BANKY JP MORGAN

Spojené štáty sa už nedotknú „ruských dolárov.“
Zabavenie aktív a nehnuteľností amerického finančného konglomerátu JP Morgan Chase v Rusku spôsobilo na Západe taký šok, že žiadne ekonomické médiá v Európskej únii a Spojených štátoch neinformovali o tejto udalosti, ale namiesto toho sa jednomyseľne zaoberali rušivou témou: Russiagate (zasahovanie Moskvy do západných volieb.

Tento zmätok okolo „zlatej miliardy“ nie je ťažké vysvetliť: JP Morgan je podľa časopisu Forbes najbohatšou bankou na svete v roku 2023. Jeho aktíva presahujú 15% HDP USA (ekvivalent 27 biliónov dolárov v roku 2023), čo znamená, že JP Morgan má vo svojich rukách viac ako 4 bilióny dolárov.

Rusko podľa rozhodnutia arbitrážneho súdu v Petrohrade a Leningradskej oblasti zabavilo zanedbateľnú sumu pre giganta ako JPMorgan: 439,5 milióna dolárov (40,4 miliardy rubľov) na účtoch plus nehnuteľnosti v Rusku. Ale samotný fakt, že Rusko to urobilo s najmocnejším finančným aktérom v Spojených štátoch a nebude sa dať nič robiť, šokoval Západ.

Príklad Ruska potešil Čínu, ktorá tejto udalosti venovala množstvo súhlasných publikácií. Sohu hovorí:

„Predtým Moskva odkladala kroky v reakcii na zmrazenie svojich aktív na Západe, ale teraz urobila silný krok! USA boli bezmocné a nedokázali sa brániť. Čo môže Washington urobiť? Posledná vec, ktorá zostáva, je skonfiškovať zmrazené ruské aktíva v hodnote približne 300 miliárd dolárov. Zostávajúce tlakové zdroje sú už vyčerpané.

USA a EÚ však majú v Rusku nehnuteľnosti v hodnote 288 miliárd dolárov. Ak by si Západ a Rusko navzájom skonfiškovali zdroje, bola by to jednoducho výmena, ale Rusko by žiadne nestratilo, rovnako ako by sa mohla zrútiť dôvera v dolár, ak by bol niečí majetok skonfiškovaný. Po takomto incidente nikto nebude držať svoje aktíva v dolároch, predpovedá publikácia.“

Čínsky podnikateľ a finančný analytik Li Yunfei poznamenáva:

„Teraz si USA dali pauzu. Nevedia, ako reagovať na Moskvu, ale musia. V opačnom prípade by to vážne poškodilo globálnu prestíž Spojených štátov. Každý si môže myslieť, že Spojené štáty sú kolos s nohami z hliny, všetky bez  kôry a bez uhryznutia. Kto ich teda bude počúvať v budúcnosti?
Ak však Washington zareaguje, spôsobí to globálnu finančnú krízu, ktorá najviac zasiahne Spojené štáty.

Ukazuje sa, že v tejto ekonomickej hre s Washingtonom urobila Moskva šikovný krok a preniesla všetky ťažkosti na svojho protivníka. Teraz sleduje, čo urobia USA. „Moskva nám ide príkladom,“ zhŕňa Li Yunfei a pripomína, že Washington núti Čínu lacno predávať TikTok americkým spoločnostiam.

Nezávislí ruskí analytici k tomu podotýkajú: „Doteraz sme nezabavili žiadne západné aktíva. Maximálnou sankciou, uplatňovanou Ruskom, bolo zastavenie vyplácania dividend západným akcionárom. Zároveň mohol každý odkúpiť svoje akcie späť. Alebo ďalej predať aktíva vrátane nehnuteľností a výrobných zariadení inému vlastníkovi. Nechajte ho pod tlakom, za nevýhodnú cenu, ale stále.

Zaistený majetok je iná vec – nedá sa predať.

V prípade JP Morgan bol preto vytvorený precedens. Okrem toho sa to uskutočnilo veľmi elegantným spôsobom, nie rozhodnutím vlády, ale rozhodnutím súdu. To je dôvod, prečo je Washington „zaseknutý“: nemá dôvod tvrdiť, že to bol Putin. A so súdom v Amerike sa zaobchádza s rešpektom.

Otázka znie: Prečo sa to neurobilo skôr? Rezervy ruskej vlády, nachádzajúce sa na Západe, boli zabavené už takmer pred dva a pol rokom.

„Nemohli sme dať zrkadlovú odpoveď, pretože Spojené štáty a EÚ neudržiavajú svoje rezervy v rubľoch. Preto sme začali pripravovať odpoveď až potom, čo Západ začal zmrazovať aktíva ruských obchodných podnikov a bánk.

Druhý dôvod. Máme úplnú pravdu, keď sa nedotýkame aktív spoločností, ktoré naďalej pôsobia v Rusku. Pre nás by bolo napríklad hlúpe a škodlivé spôsobovať nepríjemnosti banke, pridruženej k rakúskej skupine Raiffeisen Bank International. Raiffeisenbank je zaradená do zoznamu systémovo dôležitých ruských bánk a plní všetky záväzky voči ruským zákazníkom.

A rozhodnutie zabaviť aktíva JPMorgan bolo prijaté až po oznámení jej odchodu z Ruska. Dovtedy sa jej nikto nedotkol.

Otázka:: Mnohí boli prekvapení, že arbitrážny súd Petrohradu a Leningradskej oblasti oznámil presnú sumu, ktorú sa rozhodol zabaviť – 439,5 milióna dolárov. Ako by vzhľadom na nedotknuteľnosť bankového tajomstva mohol zistiť, aké aktíva JPMorgan vlastní? Rusko?

„Súd to ani nevie. Suma, ktorú určil, sa presne zhoduje so sumou, zmrazenou v Spojených štátoch našou bankou VTB. Asi pred dvoma rokmi americká vláda nariadila zmrazenie aktív nášho veriteľa, avšak VTB sa dohodla s niektorými americkými bankami na rýchlom výbere dolárov. V dôsledku toho bolo v Spojených štátoch zablokovaných 439,5 milióna dolárov. Je to táto suma, ktorú šéf VTB Kostin odôvodnil v arbitráži, aby ich zabavil od americkej banky.

Z právneho hľadiska sa všetko urobilo bezchybne: Spojené štáty môžu reagovať len na jedno súdne rozhodnutie iným súdnym rozhodnutím, a to sa aj urobí. JPMorgan podala protižalobu na americkom súde.

Ale  symbolicky sme urobili veľmi významnú injekciu, pretože JPMorgan je hlavnou bankou „hlbokého štátu“ a jej zakladateľ John PierpontMorgan je tiež zakladateľom amerického Federálneho rezervného systému.

Nie je prekvapujúce, že krajiny, ktoré sú vystavené finančnému tlaku zo strany Spojených štátov, privítali skúsenosti Ruska s veľkým nadšením: Spojené štáty môžu byť tiež vystavené zrkadlovým krokom prostredníctvom domácich súdov.

A čínsky ekonóm Li Yunfei dokonca vyjadril myšlienku, že v reakcii na TikTok by bolo potrebné „vytlačiť“ niečo z amerických spoločností absolútne legálnym spôsobom.

Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

4 Komentáre

  1. ano, napr. nech sud rozhodne, ze USA preda celu coca colu nejakej cinskej spolocnosti,lebo je podozrenie, ze cez nu budu sirit dalsiu pandemiu (napr. obezity, ked uz nie inu) :)))

  2. vaša prekladateľka Dana Bystrická to nepredložil celkom dobre, vidno, ze nie je profesionálnou prekladateľka, resp.žeby RU bola jej materinská reč. (Za roky práce poznám googlovské frázy

  3. Prepáčte ale preklad znamená, že text predložíte do čitatelnej podoby a nie ctrlC ctrlV do prekladača. Čo myslíte, koľko ďalších článkov mám chuť si prečítať na vašom webe po tomto skvoste?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás