TV VVTlačová konferencia po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej

Tlačová konferencia po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej

-

Tlačová konferencia po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej

Novinky z rokovania vlády:

VLÁDA: Schválili zmenu postupov pri výrube drevín, má znížiť strety s medveďom i škody na plodinách

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Vláda SR schválila novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorou sa majú zjednodušiť postupy pri výrube drevín a odstrániť zbytočná byrokratická záťaž obyvateľov. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, cieľom novelizácie má byť zabezpečenie sprehľadnenia krajiny, ktoré má preventívne znížiť aj počty nebezpečných stretov človeka s medveďom. Taktiež má znížiť škody spôsobované zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch.

Envirorezort dodal, že schváleným návrhom zákona sa zvyšujú hraničné rozmery obvodu kmeňa stromov a plošná výmera krovitých porastov, na ktorých výrub sa nebude vyžadovať vydanie súhlasu orgánom ochrany prírody a krajiny. Rezort spresnil, že z pôvodnej hornej hranice obvodu kmeňa stromu do 40 cm sa horná hranica obvodu kmeňa stromu zvýšila do 80 cm. Zároveň sa jednotne výmera súvislého krovitého porastu zvýši na 100 metrov štvorcových bez ohľadu na to, či ide o zastavané územie obce alebo nie.

MŽP SR informovalo, že schválenou novelizáciou sa zavádza nová zákonná výnimka na výrub krovitých porastov, ak rastú vo viniciach, a to za účelom výsadby nového viniča. Navrhovanou úpravou sa tiež zavádza aj nová zákonná výnimka na výrub krovitých porastov, ktorá reflektuje na potrebu čistenia terasových stupňov v ovocných sadoch a viniciach. Ako envirorezort doplnil, potreba čistenia terasových stupňov úzko súvisí so zabezpečením efektívnosti užívania ovocných sadov a viníc, ako aj s predchádzaním vzniku škôd na týchto plodinách. Vzhľadom na charakteristiku využívania pozemku ide o druh pozemku s výmerou nad 0,3 hektára, súvisle vysadený ovocnými stromami, ovocnými krami a ovocnými sadenicami na jednom mieste, jedným alebo viacerými ovocnými druhmi, uviedlo MŽP SR.

Envirorezort dodal, že v dôsledku zmien schválenej novelizácie, bude možné aplikovať zákonnú výnimku aj v druhom a treťom stupni ochrany.

Materiál bol schválený s pripomienkami.

VLÁDA: Kabinet schválil úhradu výdavkov pre štyri okresy v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou prílevom cudzincov do SR

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Vládny kabinet počas svojho dnešného výjazdového rokovania v Dolnej Krupej schválil úhradu výdavkov súvisiacich s úlohami a opatreniami civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie. Ako vyplýva zo schváleného materiálu, tieto mimoriadne situácie sa týkali prílevu cudzincov z tretích krajín na územie Slovenska, a boli vyhlasované od začiatku septembra približne do polovice novembra minulého roka. Úhradu výdavkov vláda schválila pre štyri okresy, a to Banská Bystrica, Bratislava, Prešov a Veľký Krtíš. Celková suma predstavuje viac ako 96-tisíc eur. Najväčšiu sumu peňazí, viac než 42-tisíc eur, dostanú vo Veľkom Krtíši. Vyše 39-tisíc eur bude uhradených aj okresnému úradu Bratislava.

„Pri hromadnom príleve cudzincov na územie Slovenskej republiky z tretích krajín bolo potrebné postihnutým osobám poskytnúť v zmysle zákona o CO, núdzové ubytovanie a núdzové zásobovanie na zabezpečenie ich základných životných potrieb. Bolo potrebné vykonať záchranné práce za účelom ochrany života, zdravia a majetku. Cudzincom bolo potrebné zabezpečiť prevoz a presun do pridelených núdzových ubytovaní, poskytnutie prvej predlekárskej pomoci a neodkladnej zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie humanitárnej pomoci, stravovania, hygienických balíčkov, dezinfekčných prostriedkov a tlmočníckych služieb. V priestoroch a v okolí núdzového ubytovania bolo potrebné zabezpečiť bezpečnosť, verejný poriadok a reguláciu pohybu osôb,“ približuje materiál. Finančné prostriedky by mali byť uvoľnené z kapitoly Všeobecná pokladničná správa, presunuté rezortu vnútra a následne dotknutým subjektom.

VLÁDA: Novelizáciou zákona o ochrane prírody sa nebezpečné strety s medveďom môžu znížiť

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Novelizáciou zákona o ochrane prírody a krajiny sa nebezpečné strety človeka s medveďom môžu znížiť. Vláda SR schválila novelizáciu zákona, ktorou reaguje na nárast populácie medveďa hnedého a neriadeného zarastania krajiny náletovými drevinami. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR uviedlo, že v dôsledku krovitých porastov, kde častokrát nachádza šelma útočisko, sa zmenila aj oblasť poľnohospodárskej krajiny v blízkosti zastavaných území miest a obcí. V dôsledku výskytu medveďa v tomto prostredí môže dochádzať k výraznej modifikácii jeho prirodzeného správania s nebezpečnou ujmou na zdraví a majetku osôb. Envirorezort dodal, že sprehľadnenie krajiny považuje aj za významné preventívne opatrenie.

MŽP SR doplnilo, že novelizácia zároveň reflektuje na potrebu zníženia značných hospodárskych škôd spôsobovaných raticovou zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch, ako aj potrebu udržiavania pasienkov a charakteristického vzhľadu krajiny. Ministerstvo doplnilo, že schválený návrh zákona zjednodušuje postupy pri výrube náletových drevín. Novelizáciou sa odstránia zbytočné byrokratické zaťaženie obyvateľov, v čoho dôsledku sa umožní realizácia efektívnych postupov poľnohospodárskym subjektom pri užívaní pozemkov a predchádzaní vzniku značných škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách a ovocných sadoch.

Vláda SR zaradila návrh zákona do skráteného legislatívneho konania z dôvodu možného ohrozenia bezpečnosti obyvateľstva.

VLÁDA: Kabinet schválil návrh zákona o Slovenskom rozhlase a televízii

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Vládny kabinet schválil návrh zákona o Slovenskom rozhlase a televízii. Schválený materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania. „Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v ňom. Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Zmeny by mali prispieť k vyššej flexibilite, schválený návrh prináša i nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby i odvolávania riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa aj procesu utvárania Rady Slovenskej televízie a rozhlasu. Zaviesť by sa mal i nový poradný orgán rady. „Predložený návrh zákona vychádza z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúce k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky, ako aj zo záverov pripomienkového konania k návrhu zákona, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania pristúpil predkladateľ k zásadnejším zmenám návrhu zákona,“ uvádza sa ďalej v materiáli.

Návrh zachováva financovanie verejnoprávneho vysielateľa výlučne zo štátneho rozpočtu a rešpektuje, že v minulosti boli zrušené koncesionárske poplatky. „Zavádza sa dôslednejšia kontrola narábania s pridelenými finančnými prostriedkami, ktorá bude zabezpečená tak, že do rozhodovacích a najmä kontrolných procesov v novej verejnoprávnej inštitúcii budú priamo zapojení odborníci nominovaní Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom financií Slovenskej republiky,“ uvádza materiál. Novým poradným orgánom rady, ktorý by mal vzniknúť, bude etická komisia. Tá by mala zaujímať stanoviská k štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov i spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu. Dbať by mala i na dodržiavanie etických princípov, a navrhovať by mala opatrenia na zaistenie ich dodržiavania.

Verejnoprávny vysielateľ dostane i nový názov. V materiáli je zmena zdôvodnená tým, že „súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje slovenský národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku „slovenský,“ „slovenská“ označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska“.

„Z dôvodu, že spolu s návrhom zákona sa na rokovanie vlády Slovenskej republiky predkladá aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona, upravené znenie návrhu zákona nebolo predmetom medzirezortného pripomienkového konania v súlade s čl. 15 Legislatívnych pravidiel vlády Slovenskej republiky,“ uvádza sa v predkladacej správe. Samostatný bod o skrátenom legislatívnom procese nebol v dnešnom programe rokovania vlády.

VLÁDA: Na sanáciu vrakuňskej skládky chcú využiť hlavne zdroje z EÚ

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) – Vláda SR dnes odobrila Informáciu o aktuálnom stave, priebehu a aktivitách k sanácii environmentálnej záťaže „Bratislava – Vrakuňa – Vrakunská cesta – skládka CHZJD. Skonštatovala, že v príprave návrhu riešenia sanácie environmentálnej záťaže je potrebné pokračovať, a to s čo najväčším využitím zdrojov z Programu Slovensko 2021 – 2027 a so zameraním na úplnú likvidáciu tejto envirozáťaže. Ako informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predložený materiál, popisuje všetky práce a konania, ktoré boli realizované v rámci riešenia záťaže, ako aj nedostatky doposiaľ navrhovaného spôsobu sanácie.

Envirorezort dodal, že doposiaľ navrhované riešenie sanácie environmentálnej záťaže spočíva v enkapsulácii uloženého odpadu, teda v odizolovaní uloženého nebezpečného chemického odpadu od okolitého prostredia vybudovaním podzemnej tesniacej steny, povrchovej tesniacej vrstvy (PTV) a následnom čerpaní a čistení podzemnej vody kontaminačného mraku v bezprostrednom okolí podzemnej tesniacej steny. Zámerom MŽP SR je pokračovať v navrhovanom riešení a zabezpečiť ďalšiu realizáciu sanácie úplnou likvidáciou tejto skládky.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás