fbpx
ZahraničnéPutin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom...

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

-

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

Moskva 7. júna (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi. Príslušný dokument bol v pondelok zverejnený v oficiálnom vestníku, informovala agentúra TASS.

Zákon bol 19. mája jednomyseľne schválený Štátnou dumou, dolnou komorou ruského parlamentu. Horná komora, Rada federácie, ho odobrila 2. júna.

Spojené štáty vlani v novembri oficiálne ukončili spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi. Stalo sa tak pol roka po tom, ako oznámili, že odstúpia od tohto dokumentu.

Svoje rozhodnutie vtedy USA zdôvodnili tým, že Ruská federácia údajne porušila niekoľko ustanovení dohovoru.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v januári oznámilo začatie vnútroštátnych postupov na odstúpenie od zmluvy, potom Putin predložil Štátnej dume návrh zákona na vypovedanie zmluvy. Nedávno Moskva opakovane vyhlásila, že šanca na zachovanie dohody je minimálna a proces vypovedania bude trvať niekoľko týždňov.

Zmluva o otvorenom nebi umožňuje signatárskym krajinám vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov, čím sa má medzi nimi budovať vzájomná dôvera. Zmluva bola podpísaná krátko po skončení studenej vojny v roku 1992 v Helsinkách a jej členmi je vyše 30 krajín. Účinnosť nadobudla v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás