DomáceDemokrati to len tak nevzdajú. Najnovšie spúšťajú petíciu a...

Demokrati to len tak nevzdajú. Najnovšie spúšťajú petíciu a vyzývajú vládu, aby nehazardovala s hazardom

-

spot_img

Demokrati to len tak nevzdajú. Najnovšie spúšťajú petíciu a vyzývajú vládu, aby nehazardovala s hazardom

BRATISLAVA 7. mája (SITA) – Demokrati spúšťajú petíciu za ponechanie kompetencií regulácie hazardu v rukách samospráv. Petíciu s názvom „Nehazardujte s hazardom!“ adresujú vláde. Mimoparlamentná strana trvá na tom, aby mestá a obce sami rozhodovali o tom, či a v akom rozsahu chcú mať vo svojom okolí kasína, automaty a herne. Centralizácia od zeleného stola by podľa nej bola priestorom na možnú korupciu, netransparentné prideľovanie licencií a najmä je urážkou samosprávy a občanov, ktorí majú právo rozhodovať o tom, čo chcú alebo nechcú vo svojom meste alebo obci. „Neveríme vyhláseniam predstaviteľov ministerstva financií, že zatiaľ neplánujú žiadnu novú reguláciu hazardu. Verejné vyhlásenia predstaviteľov Asociácie zábavy a hier svedčia o opaku. Rovnako viacerí starostovia a primátori hovoria o tom, že dostávajú odkazy, že po voľbách do Európskeho parlamentu príde návrh zákona, ktorý im spomínané kompetencie zoberie,“ uvádza sa v petícii.

Podľa podpredsedu strany Demokrati Juraja Šeligu je plán vlády jasný – počká do eurovolieb a potom pripraví legislatívu týkajúcu sa kompetencií v tejto oblasti. „Nepochybne, je to slušný príjem peňazí, ktorý sa Robert Fico neštíti vymeniť za zdravie a pokoj rodín, ktorých sa závislosť od hazardu priamo dotýka,” dodal Šeliga. Druhým krokom bude podľa predsedu strany Jaroslava Naďa zaslanie listov poslancom parlamentu. „Každý z nás pozná niekoho, kto má s hazardom problém. To celé nedáva zmysel. Na jednej strane počúvame, že zdravie ľudí je na prvom mieste, na druhej strane je šport financovaný práve z tohto škodlivého utrpenia – hazardu,“ vyhlásil. Demokrati budú preto posielať listy všetkým poslancom, aby zo svojej pozície konali vo veci ochrany zdravia ľudí.

Expertka Demokratov na sociálnu politiku Jana Žitňanská poukazuje na to, že mnohí odborníci hovoria, že tieto „špinavé peniaze“ nestoja za zdravie ľudí. „Celé roky sa časť spoločnosti snaží hľadať riešenia, aby rodiny trpeli čo najmenej. Príde Robert Fico a toto celé je preč,” hovorí Žitňanská a dodáva, že je na mieste zamerať sa na oblasť online hier, kde sa utieka najmä mladšia generácia. Advokát a člen predsedníctva Michal Kiča upozorňuje vládnu koalíciu na to, že regulácia hazardu je vlastnou samosprávnou pôsobnosťou obcí. Vyplýva to z Európskej charty miestnej samosprávy, zo zákona o obecnom zriadení a dokonca aj z Ústavy Slovenskej republiky. „Tak, ako sme toto právo obhajovali už pred niekoľkými rokmi, budeme to robiť aj dnes. Nech vládu ani nenapadne porušiť toto právo tak, ako sa to vo veľkom hovorí na najvyšších miestach,” povedal Kiča.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Hazard je už to, že naše zákony pripustili vznik takých politických strán, ako sú Sprostí a Sprostejší, Demokrati, Matovičovi Ó-hovniaci a Pochováme Slovensko.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás