TV VVTB premiéra R. Fica s prezidentom Azerbajdžanu I. Alijevom...

TB premiéra R. Fica s prezidentom Azerbajdžanu I. Alijevom (eReport)

-

spot_img

TB premiéra R. Fica s prezidentom Azerbajdžanu I. Alijevom (eReport)

Azerbajdžan bude na Slovensko dodávať plyn cez Ukrajinu, Fico a Alijev sa dohodli na energetickej spolupráci

Slovenský premiér Robert Fico a prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev podpísali v utorok v Baku spoločnú deklaráciu o strategickom partnerstve medzi obomi krajinami. Obaja lídri diskutovali o spolupráci v oblasti obchodu, obrany a predovšetkým o energetike.

Azerbajdžan v súčasnosti exportuje plyn do ôsmich krajín a ja dúfam, že Slovensko bude deviatou krajinou,“ podotkol Alijev vo vyhlásení na spoločnej tlačovej konferencii s Ficom.

Posilnenie prepravy zemného plynu

Prevádzkovatelia národných plynárenských sústav Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska sa ešte vlani v apríli dohodli na posilnení prepravy zemného plynu z Azerbajdžanu pomocou existujúcej infraštruktúry svojich krajín, ktoré boli donedávna vysoko závislé od ruských energií.

Európska únia je nútená sa pripraviť na možné náhle zastavenie dodávok ruského plynu

Tento krok prišiel po tom, ako Európska únia a Azerbajdžan podpísali memorandum o porozumení o strategickom partnerstve v oblasti energetiky.

Spolupráca so Slovenskom a EÚ

Dúfame, že aj vďaka tomu bude môcť byť azerbajdžanský plyn prepravený na Slovensko. Na základe spolupráce so Slovenskom a Európskou úniou,“ poznamenal Alijev.

Nemci si do zásob nakúpili miliardy kubických metrov plynu a predávajú ho s prirážkou, Slovensku a ďalším krajinám sa to nepáči

Podotkol, že kým v roku 2021 Azerbajdžan exportoval do Únie osem miliárd metrov kubických plynu, tento rok to bude až dvanásť miliárd.

Naším zámerom je, aby sme do roku 2025 dodali 20 miliárd metrov kubických plynu,“ zdôraznil azerbajdžanský prezident.

Ukážkový projekt

Fico poznamenal, že Slovensko chce nakupovať od Azerbajdžanu plyn a previezť ho cez Ukrajinu.

Ukrajinci ponúkli Slovensku uskladnenie plynu v zásobníkoch za výhodné ceny

Oceňujem prístup ukrajinského predsedu vlády Šmyhaľa, ktorý povedal, že ak to bude azerbajdžanský plyn, lebo je zrejmé, že z politických a ekonomických dôvodov sa dnes nedá podpísať dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom, že takúto myšlienku podporuje, čo by malo byť vzájomne prospešné pre Slovensko aj okolité krajiny, pre vás (Azerbajdžan), ale aj pre samotnú Ukrajinu, ktorá bude poskytovať tranzit plynu. Toto je projekt, ktorý môže byť ukážkový,“ skonštatoval Fico.

Zdroj: eReport, SITA

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás